Gıda Komitesi’nden çiğ süte zam çıkmadı

Gıda Komitesi toplandı ancak, çiğ süt referans fiyatını artıracak bir karar çıkmadı.

Çiğ süt üreticileri, yem fiyatlarının artması nedeniyle zarar ettiklerini belirterek litresi 2 lira 30 kuruş olan çiğ süt referans fiyatının Gıda Komitesi tarafından en az 3 lira olarak belirlenmesini istiyordu.

Gıda Komitesi toplandı ancak, çiğ süt referans fiyatını artıracak bir karar çıkmadı.

Hububat ve gıda fiyatları konuşuldu

Gıda Komitesi toplantısının Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla yapıldığını 23 Eylül’de duyuran Pakdemirli, şu değerlendirmeyi yaptı: “Gıda Komitesi toplantımızda, hasat sonrası hububat gelişmelerini, salgın dönemi tedbirlerimizi, gıda ve tarım ürünleri fiyatlarını ve çiğ süt tavsiye fiyatlarını değerlendirdik.”

Süt için para yok!

Edindiğimiz bilgilere göre, Gıda Komitesi’nde  çiğ süt referans fiyatının artırılması halinde yıl sonu enflasyonunun yüksek çıkacağı belirtilerek süt priminin artırılmasının daha doğru olacağı ifade edildi.

Prim artışı ise, 2020 yılı için öngörülen destekleme bütçesinin aşılması nedeniyle yeni kaynak bulunması ile mümkün olabilecek. Prim artışı için bütçede para yok. 

Bu nedenle çiğ süt referans fiyatının veya destekleme priminin artırılması konusunda Tarım ve Orman Bakanlığının yeni bir çalışma yapması kararlaştırıldı.

Öyle görünüyor ki, yeni bir kaynak bulununcaya kadar veya 2021 bütçesi kabul edilinceye kadar çiğ süt fiyatının artırılması zor görünüyor.

Reklam Ver

11 YORUMLAR

  • Böyleleri çiftçinin sesi çıkmıyor diye elinden geldikleri kadar vurmaya çalışıyorlar zammı yapıyorlar çiftçinin yüzü güldü diye devlet desteği 10 Kr daha indirmiş yazıklar olsun

 1. Enflasyonu Türkiye’de çiğ süt mü belirliyor ben anlayamadım gitti şu an %40 enflasyon var yeme baksalar ya ne kadar zam gelmiş ama çiftçinin üreticinin elinden tutan yok herkes koltuk sevdasında süt ,, damızlık,,,et,, birlikleri nerede neden sesleri çıkmıyor… yurtdışından yemde getirseler ya …

  • Ben hayvancılığa ilk 2019 da başladım süt yeminin fiyatı 75 tlydi silajlık mısır fiyatı 220 tlydi yonca 800 tlydi saman balyası 400 tlydi elektirik su bu yıla oranla ucuzdu şimdi süt yeminin torbası 125 tl silajlık mısır 400 tl yonca 1200 tl saman balyası 1000 tl sütun fiyatı 2300 ve üreticiye bu fiyat ödenmiyor kar hiç kalmadı hayvancılıkta herkez bu isi bırakmayı düşünüyor bu süt fiyatını et fiyatını belirleyenler elinizi vicdanınıza koyun sizler lux dairelerinizde para sayarken çiftçi rezillik içinde türk çiftçisi biterse emin olun yurt dışına bağlılık kat kat artar

 2. Ürettiği sütun fiyatını hesaplamaya kafası çalışmayan zarar ediyoruz diye bağıran ama hala üretim yapan lar var bu ülkede ürettiği sütü iyi paraya satma organizasyonu kuramayan kendisi yapması gereken işleri onun için yapan sütçü mandıracı yemci Samancı ya kızan ben hayvanciyim diyen tipler var bu ülkede bi bitin artık sizin yaptığınız şekilde olmuyor işte yem ot saman kendiniz yetiştirin satın almayın çiftlik işlerini kendiniz yapın pahalı makina ekipman kullanmayın görün bakın ne oluyor bilinçli çiftçilere selâm olsunARİF

  • Sen hangi kafayı yaşıyorsun. Kaç hayvanın var ve kaç yıllık tecrübenle Bilgi veriyorsun. Bütün sistem mazot ve elektrik ile dönüyor. Mazot ve elektrik ucuzlamadığı sürece maliyetlerin düşmesi mümkün değil. Yemin ana malzemesi dışardan geliyor. Dolgu maddesini sen üretsen ne olacak.

 3. 23 litre süt icin 45.2 tl lik yem yedirmek zorundayiz
  Misir silaji 0.6 krus 27 kg. 16.2tl
  Saman. 1tl. 2kg. 2tl
  Yonca. 1.2tl. 4kg. 4.8tl
  Süt yemi. 2.2tl. 11kg. 22.2
  Toplam 45.2tl
  Süt 2.3tl*23lt- 52.9tl-45.2= 7.7tl
  Elektrik veteriner ve amortismani düstügümüzde zararina yapilan bu is süt sanayicilerini zengin etmekte yemcileri zengin etmekte ama ureticiyi zarar ettirmektedir.
  Nasil bir bakan bunu göremez veya görmezden gelebilir hic anlasilir degil

Average
5 Based On 7

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazınız
Lütfen adınızı yazınız