Çiğ süt üreticileri, yem fiyatlarının artması nedeniyle zarar ettiklerini belirterek litresi 2 lira 30 kuruş olan çiğ süt referans fiyatının Gıda Komitesi tarafından en az 3 lira olarak belirlenmesini istiyordu.

Gıda Komitesi toplandı ancak, çiğ süt referans fiyatını artıracak bir karar çıkmadı.

Hububat ve gıda fiyatları konuşuldu

Gıda Komitesi toplantısının Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla yapıldığını 23 Eylül’de duyuran Pakdemirli, şu değerlendirmeyi yaptı: “Gıda Komitesi toplantımızda, hasat sonrası hububat gelişmelerini, salgın dönemi tedbirlerimizi, gıda ve tarım ürünleri fiyatlarını ve çiğ süt tavsiye fiyatlarını değerlendirdik.”

Süt için para yok!

Edindiğimiz bilgilere göre, Gıda Komitesi’nde  çiğ süt referans fiyatının artırılması halinde yıl sonu enflasyonunun yüksek çıkacağı belirtilerek süt priminin artırılmasının daha doğru olacağı ifade edildi.

Prim artışı ise, 2020 yılı için öngörülen destekleme bütçesinin aşılması nedeniyle yeni kaynak bulunması ile mümkün olabilecek. Prim artışı için bütçede para yok. 

Bu nedenle çiğ süt referans fiyatının veya destekleme priminin artırılması konusunda Tarım ve Orman Bakanlığının yeni bir çalışma yapması kararlaştırıldı.

Öyle görünüyor ki, yeni bir kaynak bulununcaya kadar veya 2021 bütçesi kabul edilinceye kadar çiğ süt fiyatının artırılması zor görünüyor.

Reklam Ver

7 YORUMLAR

  1. Enflasyonu Türkiye’de çiğ süt mü belirliyor ben anlayamadım gitti şu an %40 enflasyon var yeme baksalar ya ne kadar zam gelmiş ama çiftçinin üreticinin elinden tutan yok herkes koltuk sevdasında süt ,, damızlık,,,et,, birlikleri nerede neden sesleri çıkmıyor… yurtdışından yemde getirseler ya …

  2. Ürettiği sütun fiyatını hesaplamaya kafası çalışmayan zarar ediyoruz diye bağıran ama hala üretim yapan lar var bu ülkede ürettiği sütü iyi paraya satma organizasyonu kuramayan kendisi yapması gereken işleri onun için yapan sütçü mandıracı yemci Samancı ya kızan ben hayvanciyim diyen tipler var bu ülkede bi bitin artık sizin yaptığınız şekilde olmuyor işte yem ot saman kendiniz yetiştirin satın almayın çiftlik işlerini kendiniz yapın pahalı makina ekipman kullanmayın görün bakın ne oluyor bilinçli çiftçilere selâm olsunARİF

    • Sen hangi kafayı yaşıyorsun. Kaç hayvanın var ve kaç yıllık tecrübenle Bilgi veriyorsun. Bütün sistem mazot ve elektrik ile dönüyor. Mazot ve elektrik ucuzlamadığı sürece maliyetlerin düşmesi mümkün değil. Yemin ana malzemesi dışardan geliyor. Dolgu maddesini sen üretsen ne olacak.

Average
5 Based On 7

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazınız
Lütfen adınızı yazınız