Tunceli’de doğdu. Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu(İletişim Fakültesi) Gazetecilik Bölümü’nden 1987’de mezun oldu. Okul yıllarında çeşitli dergilere röportajlar yaptı. Gazeteciliğe ANKA Haber Ajansı’nda başladı.
Dünya Gazetesi’nde 1988-2022 yılları arasında muhabir, haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Gazetenin Kurucusu Nezih Demirkent’in yönlendirmesi ile 1996’dan beri tarım yazıları yazarak bu alanda uzmanlaştı.
TRT’de 22 yıl aralıksız yayınlanan Bu Toprağın Sesi Programı’na danışmanlık yaptı.
Mezun olduğu Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Gazete Haberciliği” ve “Haber Değerlendirme” dersleri verdi.
• İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde 4 yıl başkan yardımcılığı yaptı.
• Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2010 yılında Haber ve Ekonomi dalında Yılın Gazetecisi seçildi.
• Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Nezih Demirkent Özel Ödülü,
• İzmir Gazeteciler Cemiyeti Hasan Tahsin Ödülü
• Ziraat Mühendisleri Odası Basın ödülünün yanı sıra, ekonomi gazeteciliği ile tarım yazılarından dolayı aldığı çok sayıda ödülü var.
• Ekonomi gazetesinde tarım yazarı olarak köşe yazısı, haber ve araştırma yazıları yazıyor. Ekonomi gazetesinin aylık yayını olan Tarım gazetesinin genel yayın yönetmenidir. Tarım konusunda gazete ve televizyonlarda görüşlerine yer veriliyor.
• Ayrıca, 2007 yılından bu yana www.tarimdunyasi.net sitesinde tarım ve hayvancılık konularında görüş, öneri ve yazılarını yayınlıyor.

Üretme Tüket/İthalat, Siyaset, Rant Kıskacında Tarım(2020) ve Yeni Tarım Düzeni/ Pandemi -İklim Krizi-Gıda Güvenliği(2022) kitapları çok satanlar listesinde yer aldı.

Ali Ekber Yıldırım - Yazarın kitapları

Ali Ekber Yıldırım - Yazarın güncel videoları

Ali Ekber Yıldırım - Yazarın güncel köşe yazıları

Ali Ekber Yıldırım - Etkinlik Tarihleri