Şekerpancarı alım fiyatı 300 lira

Şekerpancarı alım fiyatı ton başına 300 lira

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya’da 2019 ürünü şekerpancarı alım fiyatını ton başına 300 lira olarak açıkladı.

Amasya 300 lira açıklamıştı

Amasya Şeker Fabrikası daha önce 2019 ürünü pancar alım fiyatını ton başına 300 lira,olarak açıklamıştı. Adapazarı Şeker Fabrikası ise pancar üreticileriyle yaptığı sözleşmede, 16 polar pancarın alım fiyatını 275 TL/Ton olarak belirledi. Aynı sözleşme maddelerinde Türk Şeker’in açıkladığı fiyatın Adapazarı Şeker’in fiyatından yüksek olması durumunda, Türk Şeker tarafından açıklanan fiyattan pancar satın alınacağı yazıldı.Adapazarı Şeker’in 2019-2020 kampanya döneminde 16 polar pancar alım fiyatı 300 TL/ton oldu.

Türk Şeker 300 liradan alacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı fiyat Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. bünyesindeki şeker fabrikaları tarafından uygulanacak.Özelleştirilen fabrikalar ve Pankobirlik’e bağlı fabrikalar kendi belirledikleri fiyattan alım yapacak.

NBŞ kotası yüzde 2.5’a inecek

Erdoğan, Konya’da yaptığı mitingde pancar alım fiyatının yanı sıra Nişasta Bazlı Şeker konusunda da açıklamalarda bulundu. Erdoğan şunları söyledi: “Pancar üretimi, Konya’nın en önemli gelir kaynaklarından biridir. Şeker kotalarını yeniden düzenleyerek nişasta bazlı şeker oranını yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürmüştük. Bu yılın sonunda oranı yüzde 2,5’e kadar indiriyoruz. Böylece çiftçilerimize 1,5 milyon ton ilave pancar kotası sağladık. Bu yıl, pancar üretiminde yüzde 11 artış bekliyoruz. Pancar alım fiyatını da bu yıl için ton başına 235 liradan 300 liraya yükseltiyoruz.”

Reklam Ver

1 Yorum

  1. Şu an 6 Ekim 2020 ve yeni fiyat yok o yüzden habere bakma ihtiyacı duydum ve kendime soruyorum seneye pancar ekeyim mi ekmeyeyim mi cevap veremedim yukarıdan cevap bekliyorum

Average
5 Based On 1

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazınız
Lütfen adınızı yazınız