Yağlı tohum üretimine Ziraat Bankası’ndan özel kredi

·

10 Mayıs 2019

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Yağlı tohum üretimine Ziraat Bankası’ndan özel kredi

10 Mayıs 2019

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Yağlı tohum üretimine Ziraat Bankası’ndan özel kredi

Ziraat Bankası, soya, mısır ve ayçiçeği üretiminin arttırılması, bu ürünleri yetiştiren üreticilerin işletme giderleri ile tarımsal mekanizasyon ve modern basınçlı sulama sistemi yatırımlarının uygun koşullarla finansmanı amacıyla yeni bir kredi paketini uygulamaya aldı.
 
Kredi paketi ile birinci ya da ikinci ürün olarak soya fasulyesi, yağlık ya da çerezlik ayçiçeği, dane, yağlık ya da silajlık mısır ekimi yapan üreticilerin işletme giderlerinin yanı sıra, bu üretimleri ile ilgili ihtiyaç duydukları her türlü tarımsal mekanizasyon ve modern basınçlı sulama sistemleri yatırımlarının uygun koşullarla finansmanının sağlanması hedefleniyor.

İthalat yerine yerli üretim desteklenecek

Tarım ürünleri ithalatında önemli yer tutan soya, mısır ve ayçiçeğinin yurt içinde üretiminin teşvik edilmesini amaçlayan kredi paketi, böylece söz konusu ürünlerin üretiminde yerlilik oranının arttırılması ve bu alandaki ithalatın azaltılmasını hedefliyor.

Kredi paketinden yararlanma koşulları

— Kredi paketinden, yurt içinde birinci ya da ikinci ürün olarak soya fasulyesi, mısır (dane/yağlık/silajlık) ve ayçiçeği (yağlık/çerezlik) yetiştiren gerçek ve tüzel kişi üreticiler yararlanabilecek.

— Paket kapsamında üreticilerin yıllık işletme giderlerinin finansmanı amacıyla işletme kredisi; üretimler ile ilgili tarımsal mekanizasyon ve modern basınçlı sulama sistemi harcamaları için yatırım kredisi kullandırılabilecek. İşletme giderleri ile modern basınçlı sulama sistemi harcamalarının tamamına kadar; tarımsal mekanizasyon harcamalarının ise mahiyetine göre tamamına ya da yüzde 75’ine kadar kredi kullandırılabilecektir.

— İşletme kredilerine azami 12 ay; yatırım kredilerine ise azami 60 ay vade verilebilecek; işletme kredilerinin vadesi ile yatırım kredilerinin taksitleri üreticilerin gelir elde etme dönemlerine uygun olarak belirlenecek.
 
Yüzde 100’e kadar faiz desteği sağlanacak

— Üreticiler, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca belirlenen teknik kriterlere uygun şekilde yapacakları üretim ve yatırımları ile ilgili olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca faiz sübvansiyonu uygulanan düşük faizli tarım kredilerinden yararlanabilecek. Bu kapsamda ilgili Bakanlar Kurulu Kararı’nda belirtilen sınırlarda kalan kredilere, üretimin ve yatırımın mahiyetine bağlı olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yüzde 25 ila yüzde 100 arasında faiz sübvansiyonu uygulanacak.
 
Paket yürürlüğe girdi

Ziraat Bankası’nın kredi paketi 10 Mayıs 2019 günü itibariyle yürürlüğe girdi.Belirtilen ürünleri birinci ya da ikinci ürün olarak yetiştiren üreticiler Ziraat Bankası Şubelerine başvurularını yapabilirler. Söz konusu ürünlerin yağ ve yem sanayinin ana hammaddeleri arasında olması nedeniyle, paket kapsamındaki ürünlerden hammadde ihtiyacı olan sanayi firmalarının da sözleşmeli üretim modeli ile üretimin arttırılmasına katkıda bulunması bekleniyor.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

  1. Mehmet inceoğlu 10 Mayıs 2019 - 21:46 - Yanıtla

    Ziraat bankası beş bin tl sevmiyor da bize bunun faydası ne olur onlar torpili olanlara ayrımcılık olan bir banka ne istesek ret geldi ilgilenen yok

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler