TARSİM’ den sıcak hava zararı için önemli açıklama

Tarım Haberleri

·

08 Haziran 2020

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

TARSİM’ den sıcak hava zararı için önemli açıklama

08 Haziran 2020

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Tarım Sigortaları Havuzu(TARSİM), aşırı sıcak nedeniyle zarar gören turunçgil ürünlerin sigorta kapsamına alınması için çalışma başlattı. Ancak, uygulama 2021 yılında başlayacağı için bu yıl yaşanan zararlar karşılanmayacak.

TARSİM’ den yapılan açıklamada, iklim değişikliğinin ve doğal afetlerin, üretimde meydana getirdiği olumsuzluklara karşı mücadelede her zaman etkin bir rol üstlenerek, üreticisinin yanında yer almaya devam edileceği belirtildi. Açıklamada, geçtiğimiz haftalarda turunçgil ürünlerinde verim kayıplarına yol açan sıcak hava zararının tarım sigortası kapsamına alınabilmesi için çalışmalara başlandığı ifade edildi.

Uygulama 2021’de, bu yılın zararını kapsamayacak

TARSİM’den yapılan açıklamaya göre sıcak hava zararının sigorta kapsamına alınması için çalışmalar başlatıldı. Ancak, uygulama gelecek yıl yani 2021’de başlayacak. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde yaşanan sıcak hava nedeniyle erkenci limon, portakal, mandalina ve diğer ürünlerdeki yüzde 80’e ulaşan zarar karşılanmayacak. Çiftçi bu yıl aşırı sıcaktan zarar gören ürünleri için sigortadan yararlanamayacak.

Yapılan açıklamada, Akdeniz ve Ege Bölgesi’nin, turunçgil üretimi açısından çok önemli bir potansiyele sahip olduğu, bu doğrultuda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın il-ilçe teşkilatları, enstitü ve üniversiteler ile işbirliği halinde, sıcak hava zararı teminatının kapsama alınmasına ilişkin bölgede detaylı ve bilimsel çalışmalar sürdürüldüğü bildirildi.

Proje ekibi kuruldu

TARSİM’den yapılan açıklamada özetle şu bilgilere yer verildi: ”Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen ve uzun yıllardır ülkemizde ilk kez yaşanan sıcak hava nedeniyle, turunçgil ürünleri olumsuz yönde etkilenmiş, bunun sonucunda meyvelerde kurumalar ve dökülmeler meydana gelmiştir. Söz konusu gelişmeleri takiben, AR-GE birimimiz ve ilgili bölge müdürlüklerimiz tarafından Mayıs ayının ortalarından itibaren sahada gözlemlere başlanmıştır. Bu doğrultuda, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Prof. Dr. Turgut Yeşiloğlu’un teknik liderliğinde, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Ertuğrul Turgutoğlu, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Güçer Kafa ile Tarım ve Orman Bakanlığı ve TARSİM yetkililerinden oluşan proje ekibi kurulmuştur.

İlk toplantı yapıldı

Projenin başlangıç toplantısı; 08 Haziran tarihinde Adana’da, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Bekir Engürülü, Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Kamil Özdemir ve Mühendis Ahmet Savaş İntişah ile TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, Genel Müdür Yardımcısı V. Tufan Özel, Bitkisel Ürün Sigortaları Grup Müdürü Ertuğrul Çelik ve Ar-Ge Birimi Müdür Yardımcısı Dr. Erol Yalçınkaya ile Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Prof. Dr. Turgut Yeşiloğlu, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Ertuğrul Turgutoğlu, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Güçer Kafa ile Enstitü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş’in katılımıyla yapılmıştır. Bu süreçte, söz konusu bölgelerdeki önder üreticilerimizin görüşleri de alınacaktır.

Saha inceleme ve Ar-Ge çalışmalarının tamamlanmasının ardından, aktüeryal(sigorta risklerine ve istatistiklere dayalı) analizler yapılarak turunçgil ürünlerinde sıcak hava zararının gelecek yıldan itibaren tarım sigortası kapsamına alınması planlanmaktadır.”

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler