Tarımda “Yeşil Masa” uygulaması

·

05 Eylül 2016

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Tarımda “Yeşil Masa” uygulaması

05 Eylül 2016

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Tarımda “Yeşil Masa” uygulaması
Tarım konusunda hizmetlerin hızlı ve etkin yapılabilmesi ve bürokratik işlemlerin azaltılması amacıyla ülke genelinde “Yeşil Masa” uygulaması başlatılıyor. Uygulama ile 81 İl’de Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde “Yeşil Masa” kurulacak.
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı imzasıyla 81 İl Valiliği( İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü)’ne gönderilen genelgede “Yeşil Masa” kurulması hakkında şu bilgilere yer verildi: “Bakanlığımızca verilen hizmetlerden etkin ve hızlı bir şekilde faydalanmayı sağlayarak hizmet alanların memnuniyetinin sağlanması ve bürokratik işlemlerin azaltılması amacıyla İl Müdürlükleri bünyesinde “Yeşil Masa” uygulamasının başlatılması kararı alınmıştır.İl Müdür Yardımcısı sorumluluğunda “Yeşil Masa” uygulamasını yürütecek bu birim, danışma, yönlendirme ve rehberlik hizmetleri verecektir.
Gerçek veya tüzel kişilerce il müdürlüklerimize yapılacak elden başvurular, telefon veya mail ortamında iletilecek talep, öneri veya şikâyetler, Yeşil Masa’da görevli personelce kabul edilecektir.”
Talep ve şikayetlere 5 günde yanıt verilecek
Yeşil Masa’nın kurumların girişinde müracaat veya talepte bulunanlar ile ilk muhatap olacak birimler şeklinde dizayn edileceği belirtilen genelgede: “Vatandaşlar tarafından yapılan istek, öneri ve şikâyetler bu birim tarafından 5 iş günü içerisinde cevaplandırılmak üzere ilgililere yönlendirilecek ve kayıt altına alınacaktır.“Yeşil Masa” birimine müracaatlar, İl Müdürlüklerine ait internet sitesi (yesilmasa.tarim.gov.tr) üzerinden, telefonla veya şahsen yapılabilecektir. Birime ait bina girişinde altyapısı (masa, sandalye, telefon, internet vs.) sağlanmış fiziki bir mekân oluşturulacaktır. Girişlerinde danışma birimi olan İl Müdürlükleri, belirtilen talimatlar doğrultusunda bu birimlerini “Yeşil Masa” ya dönüştüreceklerdir.” denildi.
Nitelikli personel görevlendirilecek
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr.Nusret Yazıcı’nın imzasıyla gönderilen genelgede Yeşil Masa’da görevlendirilecek personel hakkında ise şu bilgilere yer verildi:” İl Müdürlükleri, birime iş yükü ve imkânlar ölçüsünde halkla ilişkiler ve iletişim konusunda tecrübeli, diksiyonu düzgün, teknik bilgi sahibi yeterli personel görevlendirecektir. “Yeşil Masa” uygulamasına internet üzerinden erişim sağlamak üzere gerekli alt yapıyı oluşturmak üzere ihtiyaç duyulması halinde Bakanlığımız Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile irtibata geçilecektir.Hizmetin yürütülmesine ilişkin ihtiyaçların il müdürlüklerince ivedi olarak karşılanması, kurulacak “Yeşil Masa” uygulaması hakkında bilgilendirme ve duyuru çalışması yapılması hususunda; bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.”
İlki Urfa’da kuruldu
Yeşil Masa ile ilgili ilk uygulama Şanlıurfa’da başladı. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in talimatı ile Şanlıurfa Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı tarafından projelendirilen Yeşil Masa pilot uygulama olarak Şanlıurfa’da faaliyete geçirildi. Haziran ayı sonunda Bakan Faruk Çelik’in katılımı ile çalışmaya başlayan Yeşil Masa başarılı olunca 81 İl’e yaygınlaştırılması kararlaştırıldı.
Nasıl çalışacak?
Yeşil Masa uygulamasında çiftçiler-üreticiler web ortamında, mail ortamında, telefon aracılığı ile veya kuruma bizzat başvuruda bulanarak talep, öneri ve şikayetlerini “Yeşil Masa” da görevli personellere iletecek. Görevli uzman personel tarafından alınan talepler il ve ilçelerdeki konu uzmanlarına iletilecek ve en geç 5 (beş) işgünü içerisinde talep sahibine geri bildirimde bulunulacak.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler