Tarım Bakanı'na soru önergesi

Tarım Haberleri

·

12 Nisan 2010

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Tarım Bakanı'na soru önergesi

12 Nisan 2010

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in NTV’deki Gündemdekiler programına Gazeteci Yazar Ali Ekber Yıldırım’ın kendisine soru sormaması için katıllmaması Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de gündeminde. CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Tarım Bakanı Mehdi Eker’in programa katılmaması ile ilgili olarak yazılı soru önergesi verdi. Selçuk’un soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Köyişleri Bakanı M. Mehdi EKER tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.
Selçuk AYHAN
İzmir Milletvekili


Başbakan Recep Tayip ERDOĞAN’ın kendisine soru soran bazı gazetecilere karşı sergilediği sert tavır, kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Basın çalışanlarının görevini yerine getirirken bağımsız ve doğru haber vermesi; onlara gösterilen saygı, sorularına net ve açık yanıt verilmesiyle doğru orantılıdır.
Sık sık kullanılır hale gelen “yandaş medya” tabiri, bazı yayın organlarının basının doğru haber alma ve verme, tarafsızlık ilkelerinden hızla uzaklaşarak, adeta hükümetin sözcülüğünü yapmasından kaynaklanmaktadır. Ne yazık ki Sayın Başbakan istediği gazetecileri uçağına almakta, Bakanlar istemediği gazeteciler ile programa çıkmamaktadır. Katıldıkları programlarda ise kendilerine aykırı soru sorulmaması ve eleştiri yapılmamasına dair taleplerde bulunmaktadırlar.
Bu konuda yaşanan örneklerden biride, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi EKER ile Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Vahap MUNYAR’la tarımın sorunlarını konuşmak üzere, NTV yayınlanan Murat Birsel’in “Gündemdekiler” programına katılacağı; programa ayrıca tarım konusundaki önemli isimlerden biri olan Ali Ekber YILDIRIM’ın katılacağının öğrenilmesi üzerine, Sayın Bakanın programa katılmamaya karar verdiği iddia edilmektedir.
Basınımızda konuyla ilgili yer alan haberlerde, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi EKER’in basın danışmanının, programın yapımcısı Murat BİRSEL’e “Ali Ekber YILDIRIM varsa Sayın Bakan programa katılmaz, gazetecileri seçme hakkımız yok mu?” Şeklinde konuştuğu iddiaları da yer almaktadır.
Konuyla ilgili olarak;

1- Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi EKER ile Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Vahap MUNYAR’ın tarımın sorunlarını konuşmak üzere NTV yayınlanan Murat Birsel’in “Gündemdekiler” programına katılacağı, ancak Ali Ekber YILDIRIM’ında programa katılacağının öğrenilmesi üzerine programa katılmadığı iddiası doğru mudur?

2- Görevi gazetecilerin işini kolaylaştırmak, Bakan ile gazetecileri buluşturmak, diyalog kurmasını sağlamak olan basın danışmanın, “bu gazeteci (Ali Ekber YILDIRIM) varsa, bakan katılmaz” dediği iddiası doğru mudur?

3- Sayın Bakan’ın bu programa katılmama gerekçesi nedir? Tarımla ilgili olarak, cevaplamakta güçlük çekeceği hangi sorulardan kaçındığı için, programa katılmaktan vazgeçmiştir?

4- Türk tarımı konusunda deneyim ve bilgisiyle tanınan Ali Ekber YILDIRIM’ın sormak istediği, ancak Sayın Bakanla buluşamadığı için yanıtlanamayan ve aşağıda yer alan soruların yanıtları nelerdir?

a) Hayvan Islah Kanunu neden kaldırılmak istenmektedir? Gerekçeleri nedir? Türk tarımında hangi olumsuzluklara neden olacaktır?
b) Bakanlığın 3 yıl çalışıp ortaya çıkardığı basında “Havza devrimi” olarak yer alan havza modelinin içi neden boşaltılmıştır?
c) Çiğ süt fiyatının sanayiciler tarafından tek taraflı olarak düşürülmesine neden seyirci kalınmaktadır? Bu konuda ne tür önlemler alınacaktır?
d) Bio Güvenlik Yasası’nı çıkarmadan GDO Yönetmeliğini hangi bilimsel temele dayanarak çıkartılmıştır? Bu konuda yeni çıkarılacak yönetmeliğin ayrıntıları nelerdir?
e) Tarımsal desteklerin son 5 yılda reel olarak neden artırılamamıştır?
f) Tarım Bakanlığı tarafından “Destekleri ödedik” denilmesine rağmen üreticiler neden destekleri alamamaktadır?
g) Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın adını değiştireceği ve kimyasını bozacağı iddia edilen, bürokratları huzursuz eden bakanlık yapılanmasıyla ilgili yasa tasarısının son durumu nedir?
h) Hal Yasası neden tarafları memnun etmemiştir? Eksikleri nelerdir?
i) Tarım destekleri birçok kalemde neden 2009 ile aynı kalmıştır? Enflasyon oranında dahi artırılmamasının nedenleri nelerdir?

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

 1. ZEKİ DİZAR 3 Mayıs 2010 - 12:04 - Yanıtla

  BENİM SORUN VE DİYER ARKADAŞLAR ADINA COBANLAR HAKKI COBANLARIN ALDIKLARI ÜÇRET 400 VE 600 YTL OLARAK BUNLAR DIR COBAN SAABAH 6 DA KALKIYOR İNEKLERİN ALTINI ALIYOR ERŞEYİ YAPITOR VE MERAYA GİDİYOR KİŞİ BAŞI AYVAN 30 TANEDİR AKŞAM SAAT 9 DA ANÇAK BİTİTOR ALDIMIZ ÜCRET BU SİGORTA YOK TRAKYADA EN UYGUN ÜCUZ AYLIKLA CALIŞTIRIYOR AKMI BU SAYIN BAKANA YASADA VARMI COBANLARIN SİGORTA YAPILMASI ZORUNLULUYO GETİRİLSİN AYLIKTA NET 900 OLMASI GEREKLİ ANCAK YAŞASMA YAPABİLELİM BÜTÜNGÜN SICAKLARLA ALTINDA AYVAN OTLATIYOZ BİDE YETMEDİ AKŞAM GEL AYIR TEMİZLİYOZ SAABA 10 CIKIYOZ AKŞAM 6 TA GELİYOZ YORGUNLUKLA YAPIYOZ YASA YOKSA BAKAN OLARAK ZORUNLU SİGORTA YAPILMASI İÇİN GENELGE CIKARABİLİRMİ TV LERDE GAZTELERDE DUYURU YAPILSIN YETKİLİLERE YAZI GÖNDERİLSİN ZORUNLUDURDİYE EYER BÖYLE YASA CIKARSA TÜM COBANLAR SEVİNİR BAYRAM EDERLER COK SEVİNİRİZ YASA CIKARSA YADA GENELGE VERİLİRSE İYİ OLUR BASINDA ABER BEKLERİZ SAYGILARIMLA ARZ EDERİM BİRAN ÖCE CIKARSA İYİ OLUR

 2. Reşat KÜÇÜK 4 Mayıs 2010 - 05:10 - Yanıtla

  Merhabalar
  Neden süt döktü bu süt üreticisi diye düşünmek
  lazım Ette fiyat artışını anlamak için.
  Sütün tozu var fiyatı istediğin yerde tutarsın
  Etin tozu yok…Setbir başkanı et neden pahalılaştıya cevap veriyor ,ibretlik bir itiraf sütü nasıl ucuzlattıklarını anlatıyor.
  1-Yalandan bir haber psikolojik algılama
  2-Beklenti
  3-Spekülasyon
  4-Hiçbiri
  İtiraf edemiyor bu ülkenin ineklerini kestirdik
  sonucunda hayvancılık çöktü diye..
  Haydi bu insan, taraf ,sanayici.
  Bu ülkede Tarım bakanının Tarımdan haberi yok
  Bu ülkenin otuda tahılıda boşa gidiyor yazık..

: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler