Rus buğdayına ve ayçiçeğine ithalat kısıtlaması kalktı

·

29 Mayıs 2017

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Rus buğdayına ve ayçiçeğine ithalat kısıtlaması kalktı

29 Mayıs 2017

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Rus buğdayına ve ayçiçeğine ithalat kısıtlaması kalktı

Dahilde İşleme İzin Belgesi(DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu’ndan yapılan buğday ve ayçiçeği ithalatına uygulanan kısıtlamalar resmen kaldırıldı. Buğday ithal ederek yurtiçinde işledikten sonra un,makarna veya mamul olarak ihraç edenler ile ham ayçiçekyağı ithalatçıları kısıtlamanın kaldırılması ile rahat nefes aldıklarını ifade etti.
Rusya Federasyonu’nun domates yasağını sürdürmesi nedeniyle, Türkiye, 10 gün önce bu ülkeden ithal ettiği buğday ve ham ayçiçekyağında miktar kısıtlamasına gitti.Rusya’dan Dahilde İşleme İzin Belgesi kapsamında ithal edilen buğday ve ayçiçekyağında sadece belgede yazılı miktarın yüzde 20-25’ine izin veriliyordu. Rusya’nın tepkisi üzerine Türkiye, bu kısıtlamayı resmen kaldırdı. Dahilde İşleme İzin Belgesi(DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu’ndan ithalatta belgede yazılı miktarın tamamına izin verilmeye başlandı.
Sanayici rahat nefes aldı
Rusya’dan buğday ve ham ayçiçekyağı ithal ederek yurtiçinde işledikten sonra ihraç eden sanayiciler kısıtlamanın kaldırılması ile rahat nefes aldı. DÜNYA’ya bilgi veren ihracatçılar: “Dahilde İşleme İzin Belgesi’nde yazılı miktarın ancak yüzde 20-25’ine izin verilmesi maliyetlerimizi çok artıran bir uygulamaydı. Ayrıca, getirdiğimiz ürünü işleyip ihraç ediyoruz. İhracat taahhütlerimizi yerine getirememe riski doğdu. Bu nedenle kısıtlamanın
kalkması son derece olumlu bir adım oldu.”dedi.
Rusya yasakları kaldıracak
Türkiye’nin buğday ve ayçiçekyağında miktar kısıtlamasını kaldırması ile Rusya Federasyonu’nun da domates hariç 13 tarım ürününde ithalat yasağını kaldırması bekleniyor. Rusya Federasyonu, ithalatı yasaklanan taze üzüm, elma, armut, çilek, salatalık ve beyaz ete yönelik yasakları kaldıran kararnameyi bugün yarın yayınlaması bekleniyor. Rusya’nın Karantina İdaresi tarafından ithalatı yasaklanan biber, patlıcan, nar, marul, iceberg marul ve bal kabağı ithalatının yeniden başlaması için iki ülke arasında bakanlar nezdinde görüşmeler sürüyor.
Domates yasağı kalkmayacak 
Rusya Federasyonu’nun Türk domatesine yönelik yasağı ise şimdilik devam edecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daha önce yaptığı açıklamalar doğrultusunda Rusya’nın domateste ithalat yasağını 3 ila 5 yıl sürdürmesi, bekleniyor.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

  1. hakan 29 Mayıs 2017 - 17:53 - Yanıtla

    Sanayicinin ,maliyeti arttıran uygulama dediği sey aslında , Türk çiftçisi!nin buğdayını satın almak için ödeyeceği para yanlış anlaşılma olmasın.
    Güney bölgemizde buğday hasadı başlamışken,kalan yerlerde de 1 ay içinde hasat olacağından bu habere milli tarım kapsamında bakıp değerlendirmek lazım, di mi?
    Çiftçinin şu an beklediği tek şey TMO’nun buğday alım fiyatını açıklamasıydı,ama gene ters köşeye yatıp golu yedi.
    Baya top misali yuvarlanıyoruz,ama çarptığımız yer yıkılacak o kesin çünkü çok uzun zamandır ve çok hızlanarak yuvarlanıyoruz.Aksi fizik kanununa aykırı.Acilen birileri gidiş yollarını değiştirmeli.

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler