İzmir tarımına “erken uyarı” sistemi

Tarım Haberleri

·

22 Ocak 2017

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

İzmir tarımına “erken uyarı” sistemi

22 Ocak 2017

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

İzmir tarımına “erken uyarı” sistemi
 
Tarım sektörüne yaptığı katkı ve desteklerle örnek bir model oluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere teknolojik destek sağlayarak erken uyarı sistemini uygulamaya geçirdi.
“Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi” ilk olarak İzmir Kemalpaşa’daki üreticilere yönelik olarak pilot uygulama ile başladı. Uygulama ile, çiftçinin cep telefonuna otomatik mesaj gönderilerek sulama ve ilaçlama uyarıları ile don ve fırtına gibi olumsuz koşullar için önceden haber veriliyor. Sistem, İzmir’in 25 farklı noktasında kurularak yaygınlaştırılacak. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre,sistemin ilk etapta, başta kiraz olmak üzere sert çekirdekli meyve üreticileri için kullanılacak. Pilot bölge olarak belirlenen Kemalpaşa ilçesindeki Yiğitler ve Örnekköy’de kurulan sistem sayesinde üreticiler, hava ve doğa koşullarına uygun olarak ilaçlama ve sulama yapabilecek.
Erken Uyarı Sistemi ile üreticiler, arazilerine yönelik sıcaklık, hava nemi, yağış miktarı, rüzgar hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, güneşlenme, toprak nemi gibi bilgilere sahip olacak. Ayrıca don ve fırtına uyarısı, iklime ve zararlılara karşı erken uyarılar, ilaçlama ve sulama önerileri de sistem sayesinde öğrenilerek ürünlerdeki verim ve kalitenin artması sağlanacak; ilaçlama ve sulamadaki kayıpların önüne geçilecek.
Sistem nasıl işliyor?
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu bu sistemle tarımsal üretim alanlarında sağlıklı meteorolojik verilerin elde edilmesi, üreticinin iklim değişikliklerinden kaynaklanan zararlarının sigorta tarafından karşılanabilmesi ve meteorolojik olumsuzluklar ile hastalık ve zararlılara karşı erken tedbirler alması konusunda üreticiye teknolojik destek verilmiş olacak.
Kurulduğu noktadan itibaren 10 kilometre çapındaki alandan veri toplayacak olan “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi”nin çalışması için ayrıca elektrik kaynağına ihtiyaç yok. Sistem solar panel ve şarj edilebilir bataryalar ile çalışmasını sürdürürken, GPRS modem vasıtası ile topladığı dataları internet ortamına aktaracak.
Sistem, bitkisel zararlılar konusunda yapacağı tespitlerle, zararlı popülasyonunun sınır değerleri aştığı durumlarda çiftçinin cep telefonuna otomatik mesaj gönderecek ve ilaçlama uyarısı verecek. Bu sayede hem çiftçilerin zamanında, doğru ve yeterli ilaçlama yapmaları ile kullanılacak ilaçlarda tasarruf sağlanacak hem de tüketiciler daha güvenli gıda ile buluşacak. Sistem sayesinde özellikle ilaç kalıntısından dolayı ihracatta yaşanan sorunlar büyük oranda kontrol altına alınabilecek.
12 ilçede yaygınlaştırılacak
“Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı sistemi”, 5 günlük hava tahminleri yapacak. Bu süre içinde don ve fırtına gibi meteorolojik oluşumların öngörülmesi halinde, çiftçi cep telefonu mesajı ile uyarılarak önceden tedbir alması sağlanacak. Elde edilen meteorolojik veriler doğrultusunda çiftçi ilaçlama ve sulama programlarını planlayabilecek. Sistem sayesinde, arazideki buharlaşma hesaplanabilecek ve toprak nemi ölçülebilecek. Böylelikle su kaybı miktarı otomatik hesaplanarak çiftçiye sulama planlaması konusunda uyarı gönderip gereksiz sulamanın önüne geçerken, su tasarrufunda da önemli kazançlar elde edilecek.
Sistem sayesinde, tarımsal alanlardaki iklim değerleri ölçülüp kayıt altına alınacak, böylece gerek üretim planlamasında, gerekse sigorta hasar tespitlerinde bu kayıtlar kullanılabilecek. Cep telefonu mesajı ile çiftçilere uyarı verilebildiği gibi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na ait web adresinden çiftçilerin de ulaşabileceği bir platformun oluşturulması çalışmaları devam ediyor.
“Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi”nin İzmir’in Bergama, Kınık, Aliağa, Menemen, Foça, Karaburun, Urla, Ödemiş, Torbalı, Tire, Selçuk ve Kiraz ilçelerinde 25 ayrı noktada daha kurulması için planlama çalışmaları devam ediyor.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

  1. murat 16 Eylül 2018 - 13:51 - Yanıtla

    Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı sistemi ne zaman devreye girecek.

: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler