Irak, yumurtadan sonra makarna,şehriye ve tuz ithalatını da yasakladı

·

02 Temmuz 2019

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Irak, yumurtadan sonra makarna,şehriye ve tuz ithalatını da yasakladı

02 Temmuz 2019

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Irak, yumurtadan sonra makarna,şehriye ve tuz ithalatını da yasakladı

Irak Hükümeti makarna,şehriye ve sofralık tuz ithalatını 1 yıl süreyle yasakladı. Yasaklamadan en çok etkilenecek ülkelerden birisi Türkiye olacak. Daha önce yumurta ithalatını yasaklayan Irak Hükümeti bu kararıyla Türkiye’deki yumurtacıları iflas noktasına getirdi.

Bakanlık yasağı ihracatçılara bildirdi

Ticaret Bakanlığı, ilgili ihracatçı birliklerine yazı göndererek ithalat yasağını bildirdi. Bakanlığın gönderdiği yazıda, Irak Gümrükler Genel İdaresi’nin resmi sosyal medya hesabı üzerinden 19 Haziran 2019 tarihinde yayımlanan bir duyurusunda, Irak Bakanlar Kurulu’nun 28 Mayıs 2019 tarihli toplantısında, “sofralık tuz, şehriye türleri ve makarna çeşitlerinin” ithalatının yasaklamasına karar verildiği, söz konusu Bakanlar Kurulu Kararının 60 günün ardından yürürlüğe gireceği ve bir yıl süreyle yürürlükte kalacağı bildirildi.

Karar metni

Ticaret Bakanlığının ilgili ihracatçı birliklerine gönderdiği yazıda Irak Bakanlar Kurulu Kararı’nın gayriresmi tercümesi de yer aldı. Karar metni şöyle:

Irak Gümrükleri Genel İdaresi / Halkla İlişkiler ve İletişim Bölümü

19/06/2019

2019 yılı 193 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

Sanayi ve Madenler Bakanlığı’nın, 26 Mart ve 8 Nisan 2019 tarihli ve 18763 ve 21040 sayılı yazıları uyarınca ve Ekonomik İşler Komitesi’nin 27 Mayıs 2019 tarihli ve 458 sayılı yazısına istinaden, Bakanlar Kurulu 28 Mayıs 2019 tarihindeki toplantıda aşağıdakilere karar vermiştir:
1- İlgili makamların “sofralık tuz, şehriye türleri ve makarna çeşitlerinin” ithalatını yasaklamasına.
2- İşbu kararın alındığı tarihten 60 gün sonra yürürlüğe girmesine ve yürürlüğe giriş tarihinden itibaren bir yıl süre ile uygulanmasına.

Halkla İlişkiler ve İletişim Bölümü

******

Makarna ihracatçılarını olumsuz etkiler

Makarna ihracatçıları için Irak önemli bir pazar. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki üreticiler için yakın olması nedeniyle önemli bir avantaj olarak görülüyor. Sektör temsilcilerinin verdiği bilgilere göre Türkiye geçen yıl 1.2 milyon ton makarna ihraç etti. Bu ihracatın yaklaşık 80 bin tonu Irak’a yapıldı. Bunun karşılığında yaklaşık 35 milyon dolar döviz geliri sağlandı. Irak Hükümeti’nin kararından Mardin,Gaziantep,Mersin gibi Irak’a yakın illerden ihracat yapanların daha çok olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

Sofralık tuz ihracatı 3 milyon dolar

Yasak kapsamına alınan ürünlerden birisi de sofralık tuz. Türkiye geçen yıl 375 bin ton sofralık tuz ihracatının 25 bin tonunu Irak’a gerçekleştirdi. Irak’a tuz ihracatı 3 milyon dolar seviyesinde.Tuz ihracatçıları da bu yasaktan olumsuz etkilenecek.

Yumurtacılar iflas noktasına geldi

Irak Hükümeti, daha önce de yumurta ithalatını yasaklamıştı. Hükümetin 3 Mayıs’ta aldığı karar sonucunda bu ülkenin yumurta ihtiyacının yaklaşık yüzde 90’nını karşılayan Türkiye^de yumurta üreticileri iflasın eşiğine geldi.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler