Fransız çiftçiler ithal ürünleri ülkesine sokmadı…

Tarım Haberleri

·

27 Temmuz 2015

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Fransız çiftçiler ithal ürünleri ülkesine sokmadı…

27 Temmuz 2015

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Fransa’da hükümetin geçen hafta açıkladığı yardımı yeterli bulmayan ve düşük fiyatlara isyan eden çiftçiler,Almanya ve İspanya sınırından bu ülkeye ithal tarım ürünleri taşıyan tırların girişini engelledi.
Almanya sınırındaki Alzas bölgesinde durdurulan tırlardaki ürünlerde Fransızca ambalaj olmasına rağmen nerede yetiştirildiği bilgisi olmaması tepkilere neden oldu.
Üzüm üreticisi Didier Pettermann bunun bir skandal olduğunu söyledi: “Satın aldığı maydanozun Bretanya bölgesinden geldiğini sanan tüketici aslında nereden geldiği belli olmayan bir ürünle karşılaşıyor.”
Yerel kaynaklara göre tarım ürünleri taşıyan 400 kamyonun Almanya’dan Fransa’ya girişinin engellendiği bildirildi.
Öte yandan güneyde İspanya sınırında da kamyonların Fransa’ya girişi çiftçilerin engeline takıldı.
Kamyonların taşıdıkları ürünleri kontrol eden Genç Çiftçiler Sendikası Genel Sekreteri Guillaume Darrouy eylemlerinin nedenini, İspanya ve diğer komşu ülkelerle Fransa arasındaki kuralların aynı olmamasına bağladı. Darrouy, diğer ülkelerde üretim maliyetlerinin ağır vergilerin ödendiği Fransa’ya nazaran daha düşük olduğunu belirtti.
Fransız hükumeti ise çiftçilerin düşük fiyatlardan sorumlu tuttuğu gıda işletmelerinden ve perakendecilerden ödedikleri fiyatlarda artırıma gitmesi için girişimlerde bulunmuş ancak sonuç alamamıştı.
Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın ikinci en büyük tarım ihracatçısı ve Avrupa Birliği’nin tarım sektöründe en büyük ülkesi konumunda Fransa’da çiftçiler Rusya’nın tarım ambargosundan olumsuz etkilenmiş durumda.
Kaynak: Euronews

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler