Enflasyon düştü, gıda fiyatları arttı

·

03 Ocak 2019

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Enflasyon düştü, gıda fiyatları arttı

03 Ocak 2019

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Enflasyon düştü, gıda fiyatları arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, tüketici ve üretici fiyat endeksini açıkladı. Açıklamaya göre,Aralık’ta tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.40 düştü.Yıllık enflasyon yüzde 20.30 oldu. Üretici fiyat endeksi ise, Aralık ayında yüzde 2.22 düşüş kaydederken, yıllık bazda yüzde 33.64 arttı.

Aralık ayında enflasyon düşerken,en yüksek fiyat artışı gıda ve alkolsüz içkiler grubunda gerçekleşti. Gıda ve alkolsüz içkilerde Aralık ayında tüketici fiyat endeksinde yüzde 1.08 artış oldu.

Gıda fiyatları enflasyonun üzerinde arttı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, hem aylık hem de yıllık bazda gıda fiyatlarındaki artış enflasyonun üzerinde gerçekleşti.Yıllık gıda enflasyonu yüzde 25.11 oldu. Gıda fiyatlarındaki artışın temel nedenlerinden birisi artan yüksek girdi fiyatları,iklim değişikliği ve buna bağlı olarak tarımsal üretimin azalması.

Üretim azaldı fiyatlar arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun geçen hafta açıkladığı,2018 bitkisel üretim verileri, tarımsal üretimin azaldığını gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu, 2018 bitkisel üretim verilerine göre 2018 yılında önceki yıla göre, tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde yüzde 5.8, sebzelerde yüzde 2.6 azalırken, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde ise yüzde 0,8 oranında artış gerçekleşti. Üretimdeki düşüşün yanı sıra özellikle yılın ikinci yarısında dövizdeki artışa bağlı olarak ihracatın cazip hale gelmesi gıda fiyatlarının artışında bir başka faktör olarak öne çıktı.

Fiyatı en çok artanlardan 6’sı tarım ürünü

Aralık ayında fiyatı en çok artan ürünler sıralamasında ilk 6 sırada tarım ürünleri var. İlk sırada yer alan patlıcanda aylık fiyat artışı yüzde 36.82 olurken diğer ürünlerdeki artış sırasıyla şöyle; salatalık yüzde 32.97, kabak yüzde 29.38, sivri biber yüzde 26.67, yeşil soğan yüzde 20.88 ve kuru soğan yüzde 16.40 oranında arttı. Patateste fiyat artışı yüzde 9.36 oldu.

Domates,portakal ve limon fiyatı düştü

Atalık ayında fiyatı en çok düşen ürünler arasında portakal yüzde 17.64 düşüşle ilk sırada, yüzde 12.80 düşüşle domates ikinci sırada yer aldı. Limon fiyatı da yüzde 5.75 düştü.

Yaz sebzelerinde fiyat arttı

Fiyatı artan tarım ürünlerine bakıldığında patlıcan,salatalık,biber,kabak hemen hepsi yaz sebzesi. Dolayısıyla bu dönemde sadece sera üretimi olan bu ürünlerdeki fiyat artışı şaşırtıcı değil. Fiyatı en çok düşen portakalda ise Akdeniz sineği nedeniyle ihracatta yaşanan sorunların etkili olduğu söylenebilir. Domateste, tarla üretiminin sona ermesi ve sera üretiminin devreye girmediği geçiş döneminden sonra Aralık’ta sera domatesinin piyasaya arzı yoğun arz fiyat düşüşünde etkili oldu.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler