Antalya Elmalı’da nohut üretimine dönüş projesi

Tarım Haberleri

·

02 Mayıs 2024

·
Antalya Elmalı’da nohut üretimine dönüş projesi

02 Mayıs 2024

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: May 5, 2024

Antalya Ticaret Borsası ile Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM)’nün “Yerli Nohut Gen Kaynağımızdan Yemeklik ve Leblebilik Çeşitlere Projesi”nin hayata geçirilmesi projesi için protokol imzalandı.

Bir zamanlar Türkiye’nin en önemli nohut üretim merkezi olan Antalya’nın Elmalı ilçesi yeniden nohut üretimine teşvik edilecek. Bu amaçla Antalya Ticaret Borsası ile Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü arasında bir protokol imzalandı.

Antalya Ticaret Borsası ile Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM)’nün “Yerli Nohut Gen Kaynağımızdan Yemeklik ve Leblebilik Çeşitlere Projesi”nin hayata geçirilmesi projesi için protokol imzalandı. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ile BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü’nün imzaladığı protokol törenine, Antalya Ticaret Borsası Meclis Üyesi Ahmet Yılmaz, BATEM Müdür Yardımcıları Mustafa Soysal ile Doç. Dr. Cengiz Erdurmuş da katıldı.

Yerli gen kaynağı tarımın sigortası

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yeni nohut çeşitlerinin adaptasyonu, yayımı ve bölgesel çeşit geliştirilmesi amacıyla protokol hazırladıklarını belirterek, “Protokol kapsamında yürütülecek projede nohutta yerli gen kaynaklarımız kullanılacaktır. Çünkü yerli gen kaynaklarımız, ülkemiz tarımının sigortasıdır” dedi.

Proje ile nohut üretiminin artması, yerinde istihdama katkı sağlanması, katma değerli ve sürdürülebilir üretimin sağlanması, kaliteli protein ve karbonhidrat kaynağına ulaşılmasını hedeflediklerini belirten Ali Çandır: “Elmalı’da nohut bitkisini seçmemizin nedeni, Elmalı’nın uzun yıllardır ülkemiz nohut üretiminde lider konumda olmasına karşın son yıllarda bu konumunu kaybetmiş olmasıdır. Her geçen gün azalan nohut üretiminde birim alanda elde edilen verimi artırmak, ticareti geliştirmek en büyük hedefimiz. Yaratılan Ar-Ge’nin üretime ve ticarete dönüşmesini diliyorum” diye konuştu.

Proje, ülkeye örnek olacak

Projenin ülke genelinde de örnek olacağını kaydeden Çandır, “BATEM Müdürümüz ve onun nezdinde projede görev alacak arkadaşlarımıza, borsamızın Komite ve meclis üyelerine, Antalya Ticaret Borsası adına projede görev alacak çalışma arkadaşlarımıza emekleri için şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

BATEM ile geçmişte de Antalya’da tarımını gelişmesi için projeler yaptıklarını belirten Çandır, kurumlar işbirliğinin devam edeceğini söyledi. Çandır, 91. yaşını kutlayan BATEM’in akademik bilgi, birikim ve becerilerinin Türk tarımı için önemli olduğunu vurguladı.

Bölgeye has yerli nohut geliştirilecek

BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, Antalya Ticaret Borsası ile geçmişte de buğday, tıbbi aromatik bitkiler gibi bir çok alanda ortak çalışma yaptıklarını hatırlatarak, nohut üretiminde bölgenin üretim kabiliyetini artırmak için protokol imzaladıklarını kaydetti. BATEM’de yerli gen kaynaklı nohut çeşidinin geliştirilmesi için çalışma yürüttüklerini söyleyen Ünlü, “Borsamızın desteğiyle geliştirdiğimiz yerli gen kaynaklı nohut hattı ile bölgeye uygun yerli çeşitleri geliştireceğiz. Antalya’ya özgü yerel nohut popülasyonları çıkarılarak bölge çiftçimize hizmet edeceğiz” diye konuştu.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler