14 Mayıs Dünya çiftçiler günü kutlu olsun!

Tarım Haberleri

·

14 Mayıs 2016

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

14 Mayıs Dünya çiftçiler günü kutlu olsun!

14 Mayıs 2016

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

14 Mayıs Dünya çiftçiler günü kutlu olsun!
Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs, 1984 yılından beri her yıl ‘’Dünya Çiftçiler Günü’’ olarak kutlanmaktadır.

IFAP’ın 14 Mayıs 1984 yılında Hindistan’da yapılan Genel Kurulunda, Çiftçilik mesleğine ve sorunlarına tüm dünyada farkındalığı artırmak amacıyla 14 Mayısın Dünya Çiftçiler günü olarak kutlanması teklif edilmiş ve kabul edilmiştir.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü IFAP’a üye tüm ülkelerde aynı zamanda kutlanmasına başlanmıştır. Bu günde gerçekleştirilecek çeşitli faaliyetlerle dünyanın her tarafında tarımsal üretim yaparak, insanlığın ihtiyaç duyduğu gıda üretimini gerçekleştiren çiftçilik mesleğinin toplum için taşıdığı önemin ortaya konulması ve tarımın dolayısı ile çiftçilik mesleğinin sorunlarına kamuoyunun dikkatlerinin çekilmesi hedeflenmiştir.

Dünyada milyarlarca insan çiftçilerin yaptıklarına bağımlıdır. Önümüzdeki 40 yıl içinde 9 milyara ulaşması beklenen nüfusun beslenmesi için geçen 10.000 yılın toplamından daha fazla gıda üretimine ihtiyaç duyulmaktadır.

Geleceği sizin bereketli ellerinizle kuruyoruz. Bütün zorluklara, sorunlara rağmen inatla üreten, alınteri döken ve karşılığını alamayan çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun!

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler