Tarım destekleri Resmi Gazete'de

·

25 Şubat 2011

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Tarım destekleri Resmi Gazete'de

25 Şubat 2011

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

DÜNYA’nın açıkladığı 2011 tarım destekleri Resmi Gazete’de
Et primi kalktı,hayvan başına ödeme yapılacak

Gazeteniz DÜNYA’nın 7 Şubat’ta açıkladığı 2011 tarım destekleri dünkü resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 2011 tarım desteklerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı’na besicilere verilecek hayvan başı ödeme de eklendi. Buna göre besi süresi tamamlanmış hayvanını Tarım Bakanlığı’nın izin verdiği mezbahalarda kestiren ve yerine yerli besi hayvanı alan üreticiye hayvan başına 300 lira ödeneme yapılacak.
Ali Ekber Yıldırım
İZMİR- Bakanlar Kurulu’nun 2011 Tarımsal desteklemelere ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayınlanarak 1 Ocak 2011 itibariyle yürürlüğe girdi.
Gazeteniz DÜNYA’ nın 7 Şubat’ta açıkladığı 2011 tarım destekleri Resmi Gazete’de yayınlanarak resmiyet kazandı.
Bakanlar Kurulu Kararı’nı imza aşamasındayken yayınlayan DÜNYA, okurlarına 17 gün öncesinden 2011 tarımsal destekleri duyurmuş oldu.
Resmi Gazete’de yayınlanan tarımsal desteklemelerle ilgili Bakanlar Kurulu Kararı’nda besicilere verilecek hayvan başı ödeme desteği de yer aldı. Buna göre, yurt içinden temin edilerek besi süresini tamamlamış Türkvet’e kayıtlı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından çalışma izni almış mezbaha ve /veya kombinalarda kestirerek, kesilen sığır sayısı kadar Türkvet’e kayıtlı menşei yurt içi olan besilik erkek sığır satın alan yetiştiricilere, satın alınan besilik erkek sığır başına ödeme yapılacak. Besilik erkek sığır başına ödeme miktarı 250 başa kadar hayvan başına 300 lira olacak. 250 ile 500 baş arası sığır başına 150 lira ve 500 baş üzeri kesimlerde ise hayvan başına 75 lira ödeme yapılacak.
Et desteği kalktı
Besicilere yönelik hayvan başı ödemeye geçilirken, daha önce hayvanını Et ve Balık Kurumu’na kestiren yetiştiricilere verilen kilo başına 1.5 lira et destek primi Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer almadı. Böylece kilo başına verilen et primi kaldırılmış oldu. Bunda Et ve balık Kurumu’nun yüksek oranda ithal hayvan ve ithal et almasının etkili olduğu belirtiliyor.
Projeli damızlık koyun keçi desteği
Bakanlar Kurulu Kararı’nda projeli damızlık koyun – keçi yetiştiriciliğinde hayvan başına 40 lira ödeme yapılacak. Bu destekten yararlanmak için damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birlikleri tarafından verim kayıtları tutulan işletmelerden temin edilen asgari 200 baş küçükbaş damızlık hayvan ile projeli yeni işletme kuran yetiştiricilere, damızlık hayvanlarını enaz 3 yıl elde tutma koşuluyla hayvan başına 40 lira ödeme yapılacak. Bu ödemeden yararlananlar koyun keçi başına yapılan 15 liralık ödemeden yararlanamayacaklar.
Hayvancılık destekleri ile ilgili yapılan yeni bir değişiklik ise, organik hayvancılık yapanlara yüzde 50 daha faza destek verilecek.
Besiciler:uygulanması güç
Besiciler, hayvan başı ödeme sisteminin uygulanabilir olmadığını söylüyor. İthal et nedeniyle hayvan kestiremediklerini belirten Besiciler: “ Ülkeye 8-10 liradan ithal karkas et giriyor. Bizim maliyetimiz 14-15 lira. Kimse bizden hayvan almıyor. Kesim tamamen durdu. Hayvan kesimi durmuşken, kimse hayvan kesmezken, hayvanınızı kesin ve yerine yenisini alın size destek vereceğiz demek besiciyle alay etmektir. Hayvanlarımızı kestirsek bir daha yerine hayvan almayız. Bu ithalat politikası bize yeterince zarar verdi. Tekrar hayvan alıp ne yapacağız? Bu desteklemenin uygulanması mümkün değil. Bakanlık bize zarar edin ve bir daha bu işi yapmayın diyor.” görüşünü dile getirdi.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler