Tarım Bakanı Yumaklı: “Bizi çiftçimizden koparamazsınız”’

Tarım Haberleri

·

07 Haziran 2024

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Tarım Bakanı Yumaklı: “Bizi çiftçimizden koparamazsınız”’

07 Haziran 2024

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Haz 7, 2024

Fiyatların açıklandığı andan itibaren ülke genelinde çok büyük tepki gösterildi. Özellikle Tarım ve Orman Bakanlığı'nın fiyatları paylaştığı sosyal medya hesaplarının altında yüzlerce tepki mesajı yazıldı. Türkiye'nin bir çok bölgesinde ziraat odaları, çiftçi kuruluşlarının temsilcileri, muhalefet partileri  maliyetin çok altında açıklanan fiyatın revize edilmesini istiyor.

Basın bülteni ile açıklanan ve çiftçilerin sert tepkisine neden olan 2024 yılı buğday ve arpa alım fiyatı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yumaklı, çiftçinin, üreticinin hiçbir şekilde rasyonel olmayan, gerçekçi olmayan birtakım vaatlerle adeta kışkırtıldığını iddia ederek; “Bizleri üreticiden, çiftçimizden hiç kimsenin koparmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“Dünya Gıda Güvenilirliği Günü”nde konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı fiyatların açıklanmasından sonraki ilk değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Hasat dönemi başladı. Dün itibarıyla hububat fiyatlarıyla ilgili Toprak Mahsulleri Ofisi referans fiyat açıklamasını gerçekleştirdi. Bütün hazırlıklarını da yapmış durumda. Gıda konusu siyasi bir aparat değildir. 7 gün 24 saat işiyle hemhal olan bu ülkenin insanının sofrasına, onun gıdasını sağlamak için gece gündüz çalışan çiftçinin, üreticinin hiçbir şekilde rasyonel olmayan, gerçekçi olmayan birtakım vaatlerle adeta kışkırtılmasını kabul etmiyorum. Bizler bakanlık olarak bütün çiftçilerimizin, bütün üreticilerimizin her türlü yanında olan üretici bir bakanlığız. Bizi üreticiyle ayırmaya çalışacak her türlü söylemi de reddediyorum. Bizler fiyatı açıkladıktan sonra yanında bir dizi tedbirler de aldık. Bazı ürünlerin ithalatını kısıtladık. Özellikle ihraç edilebilecek olan ürünlerin daha önce yapılmayan ihracatını açtık. Bizleri üreticiden, çiftçimizden hiç kimsenin koparmasına izin vermeyeceğiz. Onların bütün ihtiyaçlarında birlikte olacağız ve inşallah bu güzel hasat dönemini de bereketli bir şekilde geçirmiş olacağız.”

Açıklanan fiyatlara tepki dinmiyor

Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)’nin 2024 hububat alım fiyatları ve fark ödemesi destekleri 6 Haziran’da basın bülteni ve sosyal medya üzerinden açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesinde de yayınlanan açıklamaya göre, ekmeklik buğday alım fiyatı geçen yıla göre ton başına yüzde 12 artışla 8 bin 250 liradan 9 bin 250 liraya çıkarıldı. Makarnalık buğday fiyatı 2023 yılına göre yüzde 11 artışla 9 bin liradan 10 bin liraya çıkarıldı. Arpa alım fiyatı ise ton başına 7 bin 250 lira olarak açıklandı. Arpa fiyatı geçen yıl ton başına 7 bin lira açıklanmıştı. arpa fiyatındaki artış sadece yüzde 3,6 oldu.

Fiyat revize edilsin

Fiyatların açıklandığı andan itibaren ülke genelinde çok büyük tepki gösterildi. Özellikle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın fiyatları paylaştığı sosyal medya hesaplarının altında yüzlerce tepki mesajları yazıldı. Türkiye’nin bir çok bölgesinde ziraat odaları, çiftçi kuruluşlarının temsilcileri, muhalefet partileri  maliyetin çok altında açıklanan fiyatlara tepki gösterdi. Tepkilerin ortak söylemi ise bu fiyatların mutlaka revize edilerek maliyetin üstünde bir fiyat verilmesi oldu.

Primler erken ödensin

Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS)’ne kayıtlı olan çiftçilere buğdayda ton başına 1.750 lira, arpa için ton başına 750 lira fark ödemesi(prim) yapılacak. Çiftçiler, 2023 yılında buğdayda ton başına 1000 lira, arpada 500 lira olan fark ödemesini hasattan tam bir yıl sonra alabildi. Çiftçiler bu yıl destekleme priminin erken ödenmesini istiyor.

 

 

 

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Gizlilik ve Şartlar.
I Accept

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler