Süt hayvancılığına verilen sıfır faizli kredi durduruldu

·

05 Ağustos 2011

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Süt hayvancılığına verilen sıfır faizli kredi durduruldu

05 Ağustos 2011

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Ziraat Bankası geçen yıl 1 Ağustos itibariyle başlattığı sıfır faizli hayvancılık kredisi kapsamında yer alan süt hayvancılığı yatırım kredisini 1 ağustos 2011 itibariyle durdurdu. Daha önce Ziraat Bankası’na başvuran ve kredi talebi kabul edilen yatırımcılar bundan etkilenmeyecek. Sıfır faizli kredinin kesilmesi öncelikle damızlık inek fiyatının düşmesine neden olacak. Kredi verilmemesi yatırımları azaltacağı için damızlık hayvan talebinde ciddi düşüş yaşanacak. Talep düşmesi ise fiyatı aşağı çekecek.
35 bin yatırımcıya 2.2 milyar verildi
Ziraat Bankası, sıfır faizli süt hayvancılığı kredisi kapsamında bir yılda 35 bin yatırımcıya 2.2 milyar lira kredi verildi. Toplam hayvancılık kredilerinde yüzde 49 paya sahip olan süt hayvancılığında 1 milyon 100 bin hayvan desteklendi. Bu kapsamda 400 bin damızlık ithal edildi.

Ali Ekber Yıldırım
İZMİR- Süt hayvancılığına sıfır faizli kredi verilmeyecek. Ziraat Bankası geçen yıl 1 Ağustos itibariyle başlattığı sıfır faizli hayvancılık kredisi kapsamında yer alan süt hayvancılığı yatırım kredisini 1 Ağustos 2011 itibariyle durdurdu. Daha önce Ziraat Bankası’na başvuran ve kredi talebi kabul edilen yatırımcılar bu karardan etkilenmeyecek. Ancak yeni yatırımlara sıfır faizli yatırım kredisi verilmeyecek.
DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre, Ziraat Bankası son 1 yılda süt hayvancılığına yatırım yapan 35 bin üreticiye toplam 2.2 milyar lira kredi kullandırdı. Bu kredi ile çok sayıda işletme kuruldu. Sıfır faizli hayvancılık kredisi kapsamında toplam 1 milyon 800 bin baş hayvan desteklendi. Bunun 1 milyon 100 bin başı süt hayvanı. Sıfır faizli kredi kullanarak yatırım yapanlar özellikle 200 baş ve üzeri işletme kuranların yüzde 90’ı hayvanları ithalatla karşıladı. Bu kapsamda bir yılda en az 400 bin baş damızlık hayvan ithal edildiği tahmin ediliyor.
Nisan ayında frene basılmıştı
Ziraat Bankası, 17 milyar liralık 2011 yılı tarımsal kredi bütçesinin büyük bölümünü yılın ilk 4 aylık döneminde kullandığı için Nisan ayı sonunda kredi kullanmada frene basmıştı. Haziranda yapılan genel seçim öncesinde sıfır faizli krediyi kesmek istemeyen hükümet, bu süreci geçiştirdikten sonra, Ziraat Bankası’nın ek bütçe talebi kabul edilmedi. Seçimden sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile sıfır faizli krediye faiz desteği sağlayan Hazine Müsteşarlığı özellikle süt hayvancılığına daha fazla kredi verilmemesi yönünde bankaya telkinde bulundu. 1 Ağustos 2011 itibariyle sıfır faizli süt hayvancılığı kredi tamamen durduruldu. Ziraat Bankası yapacağı tahsilatla yıl sonuna kadar diğer kredileri finanse edecek.
Damızlık hayvan fiyatı düşecek
Süt hayvancılığında sıfır faizli kredinin kesilmesi öncelikle damızlık hayvan fiyatının düşmesine neden olacak. Kredi verilmemesi nedeniyle yeni yatırım yapılmayacağı için damızlık hayvan talebinde düşüş yaşanacak. Talep düşmesinin damızlık hayvan fiyatını aşağı çekmesi bekleniyor. Damızlık hayvan fiyatının düşmesi ise damızlık süt hayvancılığı yapacakları olumsuz etkileyecek. Ziraat Bankası’nın kullandırdığı yatırım kredisinin 7 yıllık olması keskin bir fiyat düşüşü yerine zamana yayılan bir düşüşe neden olacak.
Süt üretimindeki artış ne olacak?
Ziraat Bankası’nın süt hayvancılığına verdiği sıfır faizli krediyi durdurmasında artan çiğ süt üretimi etkili oldu. Bir yılda 35 bin yeni yatırımcının sektöre girmesi ve 1 milyonu aşkın damızlık hayvanın süt üretimine katılması çiğ süt üretiminde ciddi bir artışa neden oldu. Artan süt üretiminin nasıl değerlendirileceği bilinmiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu konuda herhangi bir planlaması yok. Sektör temsilcileri, sağlıklı olmayan verilere göre 12 milyon ton olan çiğ süt üretiminin yeni yatırımlarla 15 milyon tona ulaşacağını söylüyor. Mevcut çiğ süt üretimi değerlendirilemezken ve çiğ süt fiyatı 50 kuruş seviyelerinde seyrederken ilave üretimle fiyatın daha da düşeceği ve sektörün yeni bir darboğaza sürükleneceği iddia ediliyor. Bu nedenle yeni yatırımlara sıfır faizli kredi verilerek üretimin daha fazla artırılması istenmiyor.
Küçük yatırımcıya destek sürecek
Ziraat Bankası’nın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri ile yaptığı sözleşme çerçevesinde “İşletmemi Büyütüyorum “ kredisi ise devam edecek. Özellikle 3-5 hayvanı olan küçük üreticinin işletmesini büyüterek en az 10- 15 başa ulaşması için verilen “işletmemi büyütüyorum” kredisi sürecek. Bu proje kapsamında toplam 170 milyon lira kredi ile 3-5 ineği olan çok sayıda üretici en az 10 baş inekle üretime devam etmesi sağlanıyor. Bu kapsamda hayvancılık yapanlar damızlık ihtiyacını iç piyasadan karşılıyor. Projenin yaygın olduğu bölgelerde Ziraat Bankası kredisi ile süt soğutma tankı kurularak üreticinin sütünü değerlendirmesi sağlanacak.
Gelecek yıl ne olacak?
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteklerle ilgili bir planlama yapmaması gelecek yıl sıfır faizli kredi konusunda belirsizliğe neden oluyor. Bakanlık çiğ sütü nasıl değerlendireceği yönünde bir plan yapamazsa, Ziraat Bankası’nın yeni yılda da sıfır faizli kredi vermesi çok zor olacak. Öte yandan, Ziraat Bankası’ndan iki yıl ödemesiz 5 yıl vadeli sıfır faizli hayvancılık yatırım kredisi alanlar geri ödemeye 1 Ağustos 2012 itibariyle başlayacaklar.

Sayılarla sıfır faizli süt hayvancılığı kredisi
— Kullandırılan toplam sıfır faizli kredi 5 milyar lira
— Süt hayvancılığına verilen kredi 2.2 milyar lira
— Süt hayvancılığına verilen kredinin payı yüzde 49
— Kredi kapsamında desteklenen hayvan sayısı 1.8 milyon baş
— Desteklenen süt hayvanı sayısı 1.1milyon baş.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler