Şap,hayvancılığı teslim aldı…

·

15 Aralık 2015

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Şap,hayvancılığı teslim aldı…

15 Aralık 2015

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Hayvancılık sektörü bir kez daha darboğazda. Hızla yayılan Şap Hastalığı nedeniyle ülkede hayvan hareketleri tamamen durdu. Bir çok hayvan pazarı geçici olarak kapatılırken ülkenin büyük bölümü karantina altında.
Türkiye, bir kez daha Şap hastalığına teslim oldu. İlk olarak Eylül ayında Van’da görülen
ve daha önce rastlanmayan hastalığın ithal hayvanlarla ya da Suriye sınırından kaçak giren hayvanlarla ülkeye girdiği ve hızla yayıldığı ifade ediliyor. Asya-1 Virüsü veya Nepal Şap’ı olarak adlandırılan virus nedeniyle Doğu’dan Batı’ya,Kuzey’den Güney’e ülkenin dört bir yanındaki hayvan pazarları kapatıldı. Hayvan hareketleri tamamen durdu. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Şap Enstitüsü ilk kez görülen bu şap virüsüne karşı aşı üreterek İl Müdürlüklerine gönderdi ve aşılama çalışmaları devam ediyor.
Büyük hasar var
Türkiye’de ilk kez görülen virus nedeniyle bir çok ilde buzağı ölümlerinin arttığını belirten sektör temsilcileri, bunun hayvancılığın geleceğini de olumsuz etkileyeceğini ifade ediyor. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Şap Enstitüsü verilerine göre,Şap Hastalığı genel olarak gebe hayvanlarda yavru atma, özellikle genç hayvanlarda buzağılarda yüksek oranda ölümlere neden olurken süt ve et veriminde yüzde 10 ile yüzde 15 arasında kayba yol açıyor. Ayrıca, hastalık görülen hayvanların gelişmesinde gerilik yaşanıyor. Hastalıkla mücadele maliyeti ve hastalık nedeniyle hayvan hareketlerinin durması, içerde ve dışarıda ticaretin durması nedeniyle ağır ekonomik kayıplar meydana geliyor.
Hayvan pazarları kapalı
DÜNYA’ nın tespitlerine göre şap hastalığı nedeniyle kapalı olan bazı hayvan pazarları ile ilgili bilgiler şöyle:
Kars: Besiciliğin merkezi konumunda olan ve ülkenin hemen her yerine besilik hayvan sevk edilen Kars’ta 1 ayı aşkın bir süreden beri hayvan sevkiyatı yapılamıyor.Şap Hastalığı nedeniyle kentin tümünde hayvan pazarları kapalı. Uygulanan karantinanın 21 Aralık’ta sona ermesi bekleniyor. Ancak karantina süresinin uzatılmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Çorum: Şap hastalığı nedeniyle hayvan pazarı ikinci bir emre kadar kapatıldığı Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ilan edildi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı’nın verdiği bilgiye göre çevre illerde ve Çorum Merkez Serban, Narlık, Karaağaç, İnalözü köyleri ile Uğurludağ İlçesi Sazköy köylerinde Asya-1 tipi şap hastalığı görülmesi nedeniyle hayvan pazarı kapatıldı.Mevcut hastalığın yayılma eğilimi göstermesi ve çevre illerde hastalığın yoğun olarak görülmesi nedeniyle bazı hayvan pazarlarının kapalı olduğunu açıklayan Orhan Sarı bu nedenle kontrolsüz hayvan hareketlerinin ortaya çıkabileceğini ifade etti.Orhan Sarı, bu nedenle İlimizde yayılma eğilimi gösteren Şap hastalığının önlenmesi ve oluşması muhtemel şap virüsünün engellenmesi amacı ile İlimizde bulunan tüm hayvan pazarlarının ikinci bir emre kadar İl Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu Kararı gereğince kapatılmasına karar verildiğini açıkladı.
Kırşehir:Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kırşehir Merkez ve Boztepe İlçesinde şap hastalığının tespiti üzerine, canlı hayvan pazarını 4 hafta süreyle kapattı.İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yapılacak aşılamadan sonra hastalığın kontrol altına alınmasının ardından, pazarın yeniden açılması bekleniyor.
Denizli: Valilik İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu Kararı ile Denizli’nin tamamında büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketleri (alış-satış) durduruldu. Babadağ, Honaz, Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde şap hastalığı görülmesi üzerine Acıpayam Canlı Hayvan pazarı kapatıldı.
Aksaray: Yeşilova ve Bağlıkaya Kasabaları ile İncesu ve Ulukışla Köylerinde 1 Aralık’ta tespit edilen Şap Hastalığı nedeniyle toplanan İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu kararıyla Aksaray Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı 4 Aralık itibariyle hastalık riski ortadan kalkıncaya kadar kapatıldı.İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu Kararı’nda Konya ve Kırşehir’de de hastalığın görüldüğü ifade edildi. Kararda, hastalık görülen Yeşilova, Bağlıkaya, Ulukışla ve İncesu mihrakları ile hastalığın bulaşabileceği yerleşim yerlerinde hayvan hareketleri sınırlandırılarak bu yerlere çift tırnaklı hayvanların giriş ve çıkışlarının yasaklandığı ifade edildi. Ayrıca, hastalık mihraklarından alınan numunelerin Şap Enstitüsü’ndeki incelenmesinde sonbahar şap aşılama kampanyasında kullanılan aşı suşundan farklı bir tip çıkması nedeniyle yeniden aşılama yapılacağı bilgisine yer verildi.
Kırıkkale: İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklama ile, şap hastalığının daha yaygın hale gelmemesi için, Kırıkkale merkezindeki ruhsatlı canlı hayvan pazarının ikinci bir emre kadar kapatılmasına karar verildi.
Bursa: İnegöl ilçesinde, 3 kırsal mahallede bazı büyükbaş hayvanlarda şap hastalığı görülmesi üzerine karantina uygulaması başlatılarak hayvan pazarı geçici olarak kapatıldı.
İnegöl İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru, basın toplantısı yaparak hayvan pazarının 24 Aralık’a kadar kapatıldığını söyledi.Karantina başlatılan ilçeye hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı.
Samsun:İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Amasya, Çorum, Ordu, Sinop ve Tokat İllerinde ve akabinde de Samsun’un Ayvacık, Bafra, Kavak ve Vezirköprü’de arda arda görülen şap hastalığının yayılma riskinin çok yüksek olması nedeniyle ildeki tüm hayvan pazarları kapatıldı. Hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı.
Burdur:Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fırat Erkal, Burdur Merkez, Düğer ve Çatağıl köylerinde üç işletmede görülen hastalık nedeniyle hayvan pazarının kapatıldığını ve 21 gün süreyle hayvan sevkiyatının olmayacağını söyledi.Erkal şu bilgileri verdi: “Sadece sonbahar aşılamasında 193 bin hayvanı aşıladık. Şap hastalığının 4 alt tipine etki edebilen bir aşılama yaptık. Bugün itibariyle çıkan hastalık bugüne kadar görülenlerden farklı bir serotip. Başka illerden veya yurtdışından girdiğini düşündüğümüz bulaşma oranı çok yüksek bir tip. Dolayısıyla yaptığımız 191 bin şap aşısı bu alt tip için bağışıklık sağlamıyor. Bununla ilgili olarak Bakanlığımız bir çalışma yaparak bu tip hastalığa karşı da bağışıklık kazandıracak yeni bir aşı üretti.Şimdi bu aşıyı yapıyoruz.”
Hastalık ülke geneline yayılıyor
Bu iller dışında başta hayvancılık merkezi olarak bilinen ve et ve süt üretiminde önde gelen illerden Van,Erzurum,Manisa,Balıkesir,Sakarya,Konya gibi bir çok il ve ilçede şap hastalığı nedeniyle hayvan pazarları kapalı. Ayrıca uygulanan karantina önlemleri gereği hayvan hareketleri büyük oranda yasak.
Şap hastalığı nedir?
Şap hastalığı, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalık olarak tanımlanıyor. Şap’ın 7 farklı serotipi (A, O, C, Asia 1, SAT1, SAT2, SAT3) vardır. Bu serotipler çok sayıda alt tip ve varyanta sahiptir. Şap virusu doğal şartlarda yüksek mutasyon oranına sahiptir. Bu çeşitlilik, hastalıkla mücadelede aşı kullanımını güçleştiren bir etmendir. Sınırlı sayıda bulunan aşı suşları, dünyanın farklı bölgelerinde, bazen aynı bölgede mevcut viruslar için etkili bir koruma sağlayamaz.
Türkiye’de şap hastalığı mihraklarında yapılan incelemelerde, hastalığın en yaygın bulaşma yolunun direk bulaşma olduğu bildirilmiştir. Bu bulaşma şeklinde genellikle hayvan hareketleri ve hayvan pazarlarının önemli rolü olduğu düşünülmektedir.(Kaynak: Şap Enstitüsü)
Şap hastalığının neden olduğu kayıplar
* Süt ve et verimindeki kayıplar
* Hayvanların gelişmesinde gerilik
* Gebe hayvanlarda yavru atma
* Özellikle genç hayvanlarda görülen oldukça yüksek oranda ölümler
* Dış ticarete getirilen kısıtlamalardan doğan ekonomik kayıplar
* Tedavi masrafındaki maliyet
Şap hastalığı nasıl bulaşır?
Şap hastalığı (dabak), hasta hayvanların salyaları, derisi ve yapağıları vasıtasıyla diğer hayvanlara bulaşır. Hastalığı taşıyan hayvanların ahırına girenlerin ayaklarına giydiklerine, ot, saman ve yemlere bulaşmaktadır. Hayvanların salyası, burun akıntıları, solunumu, süt, idrar, deri döküntüsü ile bulaşabildiği gibi, rüzgar vasıtasıyla uzun mesafeye ulaşabilmekte, hayvanlarla uğraşan insanlar aracılığı ile de bulaşabilmektedir.
Şap Hastalığı nasıl anlaşılır?
Hayvanda ateş yüksekliği, ağızdan akan ipliksi salya ve akar, dilde, diş etinde, dudak ve burun içinde, memede mercimek tanesi kadar içi sıvı olan keseciklerin patlamasıyla oluşan yaralardan, hayvanın tırnak arasında oluşan yaralardan, tırnağın düşmesinden, hayvanın yürümekte zorlanması ve acı çekmesinden, bazen diz çökerek yürümesinden anlaşılabilmektedir.
Şap hastalığından nasıl korunmak gerekir?
Hastalık ortaya çıkar çıkmaz sağlıklı hayvanlar hastalıklı olanlardan ayrılır. Şap hastalığına karşı en etkili önlem, aşıdır. Şap hastalığı görülen bölgenin 20 km çapında bulunan bütün hayvanların aşılanması gerekmektedir. Süt sağılan hayvanların meme temizliğine, sağma makinelerinin ve el temizliğine özen gösterilmelidir. Şap hastalığı sonunda ahırların tümü kireç ile boyanmalıdır. Hayvanların meraya çıkacakları dönemde mikroplu meralarda otlatma yaptırılmamalıdır. Hastalıklı hayvanın sütü tüketilmemelidir.
Şap hastalığı öncesinde hayvanlara aşı yaptırılmalı, yeni alınmış olan hayvanların aşısının olup olmadığı kontrol edilmeli, ahırların girişlerinde kireç bulundurulmalı, hayvan bakıcılarından hariç ahıra girilmemeli, sağım öncesi ve sağım esnasında ekipmanların ve ellerin temizliğine dikkat edilmelidir.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler