Rusya’dan Türk domates ve biberine yasak

·

15 Aralık 2020

·
Rusya’dan Türk domates ve biberine yasak

15 Aralık 2020

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Rusya Federasyonu, 11 Aralık itibariyle Antalya ve İzmir’den taze domates ile biber ithalatını yasakladığını duyurdu. Rusya’nın domates ve biber yasağı bir süredir konuşuluyordu. Tarım Bakanlığı’nın yazısı ile resmiyet kazandı.

Yasak kararı Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından “ÇOK İVEDİ” damgası ile Tarım ve Gıda İl Müdürlüklerine ve tüm Zirai Karantina Müdürlüklerine gönderildi.

Rusya’nın aldığı yasak kararı doğrultusunda Antalya ve İzmir’den Rusya’ya yapılan  domates ve biber ihracatı durdu.

Bakan adına Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Yunus Bayram imzasıyla gönderilen yazıda şu bilgilere yer verildi:

“Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi’nin  (Rosselkhoznadzor)  web sayfasında  (https://fsvps.gov.ru/fsvps/news/38859.html?)  ülkemizden  ihraç  edilen  domates ve biberle ilgili olarak yayımlanan bir haberde; “Türkiye Cumhuriyeti’nden  gelen taze domateslerde karantina  bitki  sağlığı  kontrolü  yapılırken, sistematik olarak Avrasya  Ekonomik Konseyi üye ülkeleri için karantina nesneleri olan Tuta absoluta, Frankliniella occidentalis ve bunlara ek olarak, Pepino mozaik virüsü, Domates lekeli solgunluk virüsü  (Tomato Spotted Wilt Virus) ve domates kahverengi rugoz meyve virüsü (Tomato Brown Rugose Fruit Virus) tespit edildiği, Belirtilen  karantina  etmenleriyle  kontamine  ürünlerin  ağırlıklı olarak Antalya ve İzmir illerinden temin edildiği  gerekçesiyle,  geçici  karantina  ve  bitki sağlığı önlemleri kapsamında Rosselkhoznadzor’un,  11 Aralık 2020 tarihinden itibaren Antalya ve İzmir illerinde üretilen ve / veya ihraç edilen domates ve biberlerin ithalatını yasakladığı” ifade edilmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.”

Domates kotası kaldırılacakken yasak geldi

Yaş sebze ve meyve İhracatçıları, Rusya’nın Türkiye’den domates alımını 200 bin ton ile sınırlandırdığını, kota uyguladığını hatırlatarak bu kotanın kaldırılmasını beklerken ihracat yasağının kendilerini çok şaşırttığını söylüyor. İhracatçılar, Türkiye’nin bu konuda daha etkin bir çalışma ve diyalogla Rus yetkililerle müzakere ederek hem yasağın, hem de 200 bin ton domates kotasının kaldırılmasını istiyor.

Özbekistan, Ermenistan ve Azerbaycan’a da yasak koydu

Rusya Federasyonu sadece Antalya ve İzmir’den yapılan ithalata değil, Özbekistan, Ermenistan ve Azerbaycan’dan yapılan ithalata da bazı yasaklar getirdi. Özbekistan Cumhuriyeti’nin Kaşkadarya Bölgesi’nden Rusya’ya domates ve biber ithalatı yasaklanırken, Azerbaycan’dan domates ve elma ithalatı, Ermenistan’ın Armavirski bölgesinde üretilen domates ve biberlerin de ithalatına yasak getirildi.

Özellikle Azerbaycan’a getirilen yasak da Türkiye’yi de olumsuz etkileyecek. Domatesteki kota nedeniyle bazı ihracatçı firmalar Azerbaycan üzerinden Rusya’ya domates ihraç ediyor.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler