Ot ve saman ithalatı gündemde…

·

03 Ağustos 2012

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Ot ve saman ithalatı gündemde…

03 Ağustos 2012

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Hükümet,hayvancılık sektöründe büyük sıkıntıya neden olan kaba yem açığını kapatmak ve yükselen fiyatları aşağı çekmek için ot ve saman ithalatını gündeme aldı.Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bürokratlarının yaptığı çalışma kapsamında yem ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e, yüzde 90 ile yüzde 130 arasında değişen gümrük vergi oranlarının düşürülmesi ve ithalatın önünün açılması var. Ayrıca yem desteklerinin de artırılması bekleniyor.
Ot ve saman ithalatı yasak
Zirai Karantina Yönetmeliği’ne göre toprak,ot,sap ve saman ithalatı yasak ürünler kapsamında.
Bu nedenle Hükümetin ot ve saman ithal edebilmek için bu yasağı kaldırması gerekiyor.
Ali Ekber Yıldırım
İZMİR-
Hayvancılık sektörünün kabusu olan kaba yem fiyatlarının düşürülmesi için saman ve ot ithalatı gündemde. “İthalatı yasak ürünler” kapsamında olan ot ve samanın fiyatı son bir yılda yüzde 300 ile yüzde 400 civarında arttı. Hükümet, fiyatı aşağı çekmek için ithalat dahil her türlü önlemi almaya hazırlanıyor. Zirai Karantina Yönetmeliği’ne göre ithalatı yasak ürünler kapsamında olan ot ve saman ithalatındaki yasak kaldırılırsa Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez ot ve saman ithal edilecek.
DÜNYA’nın edindiği bilgiye göre, hayvancılık sektöründe büyük sıkıntıya neden olan kaba yem açığını kapatmak ve yükselen fiyatları aşağı çekmek için ot ve saman ithalatının yanı sıra gümrük ve katma değer vergisinin düşürülmesi, yem bitkilerine verilen desteklerin artırılması gündemde.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bürokratlarının yaptığı çalışma kapsamında yem ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e, yüzde 90 ile yüzde 130 arasında değişen gümrük vergi oranlarının makul seviyelere düşürülmesi ve ithalatın önünün açılması bekleniyor. Bakanlık bürokratlarının, kaba yem fiyatını düşürmek için çalışma yaptığı biliniyor. Bu çalışmaya ilişkin seçenekler ve detayları Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e sunulduğu, kısa zamanda bakan tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.
DÜNYA’ nın edindiği bilgilere göre, bakanlık bürokratları 4 konuda çalışma yaptı. Öncelikle yemde yüzde 8 olan KDV(Katma Değer Vergisi)’nin yüzde 1’e indirilmesi öngörülüyor.
Üzerinde çalışma yapılan bir diğer konu ise gümrük vergilerinin düşürülmesi. Yem Sanayicileri Birliği’nin de daha önce talep ettiği gibi yüzde 90 ile yüzde 130 olan yem hammaddeleri gümrük vergilerinin makul seviyeye düşürülmesi öngörülüyor.
Çalışmada yem bitkileri üretimine verilen desteklerin artırılarak üretimin teşvik edilmesi isteniyor.
Bakanlığın üzerinde durduğu bir başka önemli konu ot ve saman ithalatı.Bazı bürokratların ot ve saman ithalatı ile ülkeye bir çok hastalığın girebileceği endişesini dile getirdikleri ancak buna rağmen Bakan Eker’e sunulan bilgi notunda ot ve saman ithalatının da yer aldığı tahmin ediliyor.
Ot ve saman ithalatı yasak
Mevzuata göre ot, sap ve saman ithalatı yasak bitkisel ürünler arasında. 10 Şubat 2009 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Zirai Karantina Yönetmeliği’ne göre “İthali Yasak Bitkiler ve Maddeler arasında ot,sap ve saman da yer alıyor. Hükümetin ot ve saman ithalatı için Zirai Karantina Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak yasağı kaldırması gerekiyor.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler