Mazot ve gübre desteği erken ödenecek

·

06 Eylül 2023

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Mazot ve gübre desteği erken ödenecek

06 Eylül 2023

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada gübre ve mazot desteklerinin geçen yıl olduğu gibi ayni olarak ve erken ödeneceğini söyledi.

Mazot ve gübre desteğinin erken ödenecek olmasını “çiftçilerimize müjde” diye açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik üreticilerine 2024 yılı Mart ayında ödenecek mazot ve gübre desteğinin Ekim 2023’te çiftçinin hesabına aktarılacağını ifade etti.

Destekler daha açıklanmadı

Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik üreticisine ödenecek toplam mazot ve gübre desteği 11,5 milyar lira olacak. Ancak ürün bazında dekar başına ne kadar destek verileceği belli değil. Çünkü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ödeneceğini söylediği 2023 yılı mazot ve gübre desteği henüz açıklanmadı. 2023 tarım destekleri açıklandığında ürün bazında çiftçilere ne kadar destek ödemesi yapılacağı belli olacak.

Başak Kart şartı var

İlk kez 2022’de uygulanan mazot ve gübre desteğindeki ayni ödeme çiftçiler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. İlk uygulama olduğu için sorunlar yaşanmıştı. Desteklerin ayni olarak ödenmesi için çiftçilerin Ziraat Bankası’nın Başak Kart’ına sahip olması gerekiyor. Karta yüklenecek destek parası ile sadece Başak Kart anlaşmalı işyerlerinde gübre ve mazot alınabilecek.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler