İthalat rekortmeni,Türkiye et ve sığır ihraç edecek

·

03 Aralık 2018

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

İthalat rekortmeni,Türkiye et ve sığır ihraç edecek

03 Aralık 2018

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

İthalat rekortmeni,Türkiye et ve sığır ihraç edecek

İnanılması çok zor olsa da Türkiye, canlı hayvan ve kırmızı et ihraç edecek. Son 9 yıldan bu yana canlı hayvan ve et ithal eden Türkiye, Et ve Süt Kurumu depolarında biriken yaklaşık 20 bin ton karkas et ve kesilmek üzere bekleyen 300 bin baş canlı hayvanı ihraç etmek için pazar arıyor. İran,Irak,Suriye ve Katar pazarı için yapılan araştırmalardan olumlu sonuç çıkarsa ihracat hemen başlayacak.

Sığır ithalatında Avrupa’da birinci, dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye, uygulanan yanlış hayvancılık politikası sonucu ihtiyacının çok üzerinde canlı hayvan ve et ithal etti. Depolarda biriken karkas et ve kesilmek üzere bekleyen canlı sığırlar pazar bulunursa ihraç edilecek.

Et stoku 20 bin tona ulaştı

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre, Et ve Süt Kurumu depolarında yaklaşık 20 bin ton kırmızı et stoku oluştu. Etin şoklanması ile ilgili sorun yaşamaya başlayan Et ve Süt Kurumu ihracat için pazar arayışına girdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bir süre önce et fiyatının yüksek olmasından şikayet ederek; “Et yemeyin,hindi,tavuk,balık yiyin” açıklamasından sonra ihracatın gündeme gelmesi şaşkınlık yarattı.

Kesilmeyi bekleyen 300 bin baş sığır ihraç edilecek

Depoların dolu olması nedeniyle Et ve Süt Kurumu’na hayvanını kestirmek isteyen üreticilere en erken Şubat 2019’a gün veriliyor. Besi süresini tamamladığı için kesilmek üzere Et ve Süt Kurumu’na üreticiler tarafından başvurusu yapılmış 300 bin büyükbaş hayvan var. Depolama konusunda sorun yaşayan Et ve Süt Kurumu bu hayvanları kesmek yerine ihraç etmek istiyor.

Hedef pazar komşu ülkeler

Et ve Süt Kurumu ile Hayvancılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ihracat için İran,Irak,Suriye ve diğer komşu ülkelere yönelik çalışma yapıyor. Ayrıca Katar’a ihracat için de çalışmalar sürdürülüyor. Bu ülkelerden olumlu sonuç alınması halinde et ve sığır ihracatı hemen başlayacak. İlk etapta depolardaki karkas et ve kesim için sıra bekleyen canlı hayvanlar ihraç edilecek.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

  1. Bekir Kaplan 4 Aralık 2018 - 07:33 - Yanıtla

    işini bilmeyen çavuşlar , döner kıçını avuçlar….üretim planlaması yapma, kontrolsüzce hayvan getir, her kararı politize et, sonra mal elinde şişsin…piyasa bozulsun, mesleği besicilik olan insanlar mesleği bıraksın, paralar yurt dışına çıksın, ithal yem ham maddesi pahalansın..vs..vs…bu kadar bakanlık brökratı bakanı bilmem ne müdürünü istihdam edeceğinine, 50 başlık besisi olan köylü amcaya bu işi nasıl yapalım desen sana çıkış yolunu gösterir idi…..Brokratlar, Ankara’nın lüks mekanlarından, aynalı bakanlık binalarından, hiç bilmediği, yapmadığı bir işe burnunu sokar ve nihayi kararı verirse olacağı bu…Allah için, Kırmızı Et Birliğinin, Tarım İL ve İlçe Müdürlüklerinin bir faydası, bari 2-3 besici ile görüşün fikir alın istişare edin, zor değil….Hatırlarsanız 2011 de de aynı naneyi yediniz.. Aptalmısınız diyeceğim evet aptalın dik alasısınız…Yada nemanız bol..

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler