Hayvanlara küpe affı

·

04 Nisan 2017

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Hayvanlara küpe affı

04 Nisan 2017

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Hayvanlara küpe affı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Mart ayı başında gündeme getirdiği küpe affı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarına küpe takmayan yetiştiricilere ve ellerindeki küpesiz hayvanlar için 31 Aralık 2017 tarihine kadar cezai işlem uygulanmayacak.
Resmi Gazete’nin 4 Nisan 2017 tarihli sayısında yayınlanan iki ayrı yönetmelik değişikliği ile hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanlar için küpe affı getiriliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Yönetmelik değişikliklerine göre, hayvan sahipleri 31 Aralık 2017 tarihine kadar küpesiz hayvanlarına küpe takarak kayıt sistemine dahil edebilecekler. Bu tarihe kadar küpe taktırmadıkları için herhangi bir cezai işlem yapılmayacak.
Küçükbaşın yüzde 30’u kayıtdışı
Bakanlık ve sektör temsilcilerinin verdiği bilgilere göre,küçükbaş hayvanların yüzde 30’u kayıtlı değil.Özellikle az sayıda hayvanı olan ve devletin verdiği desteği yetersiz bulan küçük ve yoksul çiftçi,”yeşil kart” ve benzeri sosyal yardımları almak için hayvanını kaydettirmiyor.Hayvanına küpe taktırmıyor. Ayrıca, küpe taktırılmamasında bakanlığın da sorumluluğu olduğunu belirten üreticiler: “Biz hayvanlarımıza küpe taktırmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık il veya İlçe müdürlüğüne başvurduğumuzda gerekli ilgi ve hizmeti alamıyoruz. Küçükbaş hayvancılık önemsenmediği için görevli zamanında gelip hayvanların küpelenmesi işlemini yapmıyor. Sonra da “hayvanını kaydettirmedin” diye cezayı kesiyorlar.” bilgisini veriyor.
6 milyar lira ceza afediliyor
Hayvanlara küpe takılmaması nedeniyle bugüne kadar kesilmiş ve ödenmemiş yüklü miktarda para cezaları var.Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in verdiği bilgiye göre, küpe taktırmadığı için kesilen cezanın toplamı 6 milyar lira. Hayvancılığa bir yılda verilen toplam desteğin 2 katı. Bakanlık, bununla ilgili yasal bir düzenleme yaparak 6 milyar liralık cezayı da silecek.
Kaçak hayvanlar millileştirilecek iddiası
Hayvanların kayıt altına alınması,devletin verdiği desteklerin çiftçiye ulaşması ve sağlıklı bir denetim için büyük öneme sahip olan küpe sistemi aynı zamanda ülkeye kaçak hayvan girişinin de önlenmesini amaçlıyor. Zaman zaman çıkarılan aflar ile sınırlardan Türkiye’ye kaçak sokulan hayvanlara küpe takılarak millileştirilmesi,devletten haksız olarak destek alınmasına neden oluyor.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler