Hayvancılık destekleri yeni bir kriz doğuracak…

·

16 Nisan 2008

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Hayvancılık destekleri yeni bir kriz doğuracak…

16 Nisan 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Üretici de, sanayici de tepkili
Hayvancılık destekleri yeni bir kriz doğuracak

Gazeteniz DÜNYA’ nın 14 Mart’ta açıkladığı 2008 yılı hayvancılık destekleri  15 Nisan 2008 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ödemeleri 2009’da yapılacak hayvancılık desteklerine üretici de, sanayici de tepki gösterdi.

Ali Ekber Yıldırım
İZMİR- Hükümet,  bitkisel üretimde doğrudan gelir desteğinden vazgeçerken, hayvancılıkta doğrudan gelir desteği uygulamasına geçiyor. Üreticinin de sanayicinin de karşı olduğu hayvan başına desteği öngören Bakanlar Kurulu Kararı 15 Nisan 2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Gazeteniz DÜNYA’ nın 14 Mart 2008’de açıkladığı ve hayvancılık sektörünün endişe ile beklediği 2008 yılı  “Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkında Karar” Resmi Gazete’ de yayınlandı. Söz konusu karar ile bir çok destek kaldırılırken bazı destekler aşağı çekildi. En önemli değişiklik ise ilk kez hayvan başına destek uygulamasına geçilmesi oldu. Karara göre,  melez hayvan başına yılda 300 YTL,  saf ırk hayvana 350 YTL, hastalıklardan ari işletmelerde hayvan başına 400 YTL  ödenecek. Ayrıca manda yetiştiricilerine de manda başına 300 YTL destek ödemesi yapılacak.
Ödemesi 2009 yılı bütçesinden yapılacak 2008 hayvancılık desteklerinde 2007’ye göre büyük düşüş öngörülüyor. Yeni uygulama ile 2007’de 1.3 milyar YTL olan hayvancılık destekleri 2008’de 750-800 milyon YTL’ ye çekilmesi hedefleniyor.
Hayvan başına ödemeye geçilmesi ile daha önceki yıllarda üreticiye verilen süt teşvik primi, damızlık düve, buzağı, suni tohumlama, soğutma tankı gibi bir çok destek kaldırıldı.
Hükümet, yem bitkileri desteklerinde de düzenleme yaparak bazı destekleri tamamen kaldırırken bazılarının destekleme miktarlarını düşürdü. 2007’de dekar başına 130 YTL olan yonca desteği 115 YTL’ ye, korunga desteği 80 YTL’ den 75 YTL’ ye, yapay çayır,mera desteği 100 YTL’ den 75 YTL’ ye, tek yıllık yem bitkilerinde (fiğ, macar fiği) destek 50 YTL’ den 30 YTL’ ye, silajlık tek yıllık yem bitkileri ve silajlık mısır desteği de dekar başına  60 YTL’ den 45 YTL’ ye düşürüldü. Sertifikalı tohum kullananlara yapılan yüzde 5 ve kalkınmada öncelikli yöreler için uygulanan yüzde 10 ilave destek ile  sertifikalı yem bitkileri tohumluğu üretenlere yapılan destekler de kaldırıldı.
Verimliliği ve kaliteyi teşvik eden, sektörü kayıt içine alan  diğer bazı desteklerde kaldırıldı. Buna göre 2007’de  belgeli damızlık düve başına ödenen 550 YTL, sertifikalı düve başına 275 YTL, kalkınmada öncelikli yörelerde suni tohumlama için 36 YTL, diğer bölgelerde 26 YTL ödeme 2008’de yapılmayacak. Ayrıca, suni tohumlamadan doğan soy kütüğüne kayıtlı buzağı için buzağı başına 140 YTL, ön soykütüğüne kayıtlı buzağı için 80 YTL destek de kaldırıldı.
Sektörde teknoloji kullanımını teşvik etmek ve kaliteli süt üretimini desteklemek amacıyla  sağım ünitesi ve soğutma tankı kuranlara 200 bin YTL’ lik faturanın yüzde 40’ı, gübre çukuru yaptıranların ise 100 bin YTL’ lik faturasının yüzde 40’ı desteklenirken, 2008’de bu iki destek kalemi de kaldırıldı.
Sektörün tümü karşı
Bakanlar Kurulu Kararı ile uygulamaya konulan 2008 hayvancılık desteklerinden ne sanayici ne de üretici memnun. Hem sanayiciler hem de üreticiler yeni uygulama ile hayvancılıkta kayıt dışı üretimin teşvik edildiğini, kaliteli üretimin ise cezalandırıldığını iddia ediyor. Özellikle süt teşvik priminin kaldırılması ile üreticinin faturasız satışı tercih edeceği ve çok büyük oranda vergi kaybı olacağı ifade ediliyor.
Hayvanlar kesime gidecek endişesi
Türkiye’de çok sayıda hayvancılık işletmesi kuran ve danışmanlık hizmeti veren Te-Ta Tarım
Limited Şirketinin Sahibi Doç.Dr. Ömer Tömek, bu desteklerle hayvanların kesime gideceğini ve sektörde çok büyük bir çöküş yaşanacağını söyledi. Daha önceki yıllarda hayvan ithalatı ile sektörün büyük bir krize girdiğini ve 20 yılda ancak toparlanabildiğini belirten Tömek, süt tozu ithalatı ile süt hayvancılığının yok edilmek istendiğini açıklanan bu destekleme kararnamesinin de buna hizmet eder nitelikte olduğunu ileri sürdü. Tömek, hayvancılığın bilinçli olarak yok edilmek istendiğini sözlerine ekledi.
Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve peynir üreticisi Mustafa Yardımcı ise, destekleme kararnamesinin  uzun süre uygulanamayacağını, birkaç ay içerisinde bu karardan geri dönüş olacağını söyledi. Maliye Bakanlığı yetkililerinin yanlış bilgilendirildiğini vurgulayan Yardımcı: ” Süt teşvik primi kaldırılıyor. Üretici sattığı sütün makbuzunu, faturasını alır mı?  Bu tamamen kayıt dışılığı teşvik eden bir uygulama. Sadece süt teşviğinin kaldırılmasından devletin vergi kaybı milyonlarca YTL olur. Bu nedenle ben bunun uzun süre uygulanabileceğine inanmıyorum. Verimliliği de kaliteyi de olumsuz etkileyecek bir kararname. Kısa zamanda geri dönüş olmasını bekliyoruz” dedi.
Gazete ilanları ile  tepki
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği yarın gazetelere vereceği ilan ile hayvancılık kararnamesi ile kaldırılan destekleri, hayvan ithalatı ve  ıslah çalışmalarının kaldırılmasına tepkisini gösterecek.
16.4.2008- Dünya Gazetesi 

YEM DESTEKLERİ:
Yonca
115 YTL/dekar     

Korunga
  75 YTL/dekar  

Yapay çayır, mera
  75 YTL/dekar    

Tek yıllık
  30 YTL/dekar   

Silajlık tek yıllık yem bitkileri ve silajlık mısır
  45 YTL/dekar
 
HAYVAN BAŞINA DESTEK
 

Melez ırklar
300 YTL/baş

Saf ırklar
350 YTL/baş

Hastalıklardan ari işletmeler
400 YTL/baş

Manda
300 YTL/baş

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

 1. Ahmet 17 Nisan 2008 - 00:02 - Yanıtla

  iyi güzel yazılar yazıyosunuzda boş şeyler yazıyorsunuz.Buzamana kadar nerede idiniz neden bu olayı protesto etmediniz ben söyleyeyim burada açıklama yapan yok bilmem ne kuruluşu bilmem ne birliği bunların üye sayıları binleri buluyor ama protesto ederlerse şahsi olarak rantları kesilecek.Yumurta ağıza gelincemi konuşuyorsunuz karar çıktı istediğiniz kadar yırtının boşuna. Ha bide süt üreticileri birliği neden sesini çıkarmıyor acaba o kurum çıkan kanundan memnun çünkü, bu kanunu onlar çıkarttı.
  Hala anlamadınız mı sayın yetiştiriciler maksat doğuya para nasıl aktarılır 2007 teşvikleri aktarıldı doğuya olmadı tepki topladı ee bakanda doğulu napacak parayı doğuya aktaracak yoksa neden melez ırka para versin doğuda sanki kültür ırkımı var bakan gönderecek memurunu yaz yerli kara hayvanı melez olarak al 300 ytl desdeği keyfine bak.
  hayvancılık çöktüğü falan yok boşuna felaket tellallığı yapmayın bu para vatandaşı destek amacı ile veriliyor vatandaş beleş parayı alsında miktarı önemli değil.
  süt teşviğinde ısrarlı olanlarda herhalde aylık baya bi süt veriyolarmış gibi konuşuyorlar.
  adam haksız yere 3 ton fazla fatura kestirip daha fazla teşvik alıyordu ozaman neden buna karşı çıkmadınız.
  bunlar iyi günlarimiz kimse şikayet etmesin bu hükümeti ve tarım bakanını bizler seçtik %47 havadan gelmedi .
  damızlık birlikleri daha türkiyede süt fiyatlarına müdahele edemiyorsun sesini çıkaramıyor bakanı görünce yelkenleri indiriyorsun.
  bu kanun çıkarke sana sordular ee sen ne yaptın içki masasında bu kanunu onayladın hadi yalanlada göreyim

 2. ferhat 17 Nisan 2008 - 04:16 - Yanıtla

  süt destegı herşeye ragmen devam etmeliydı bence.yetkılıler bızlerı hayvancılıga teşvık ettınız.sonra da sudan çıkmış balık gıbı ortada bıraktınız.pekı üretiçi erkek danaları hedıye mi etsın mıllete.erkek danaya bırşey yok.süt destegı yok.seneye prıncın başına gelen süt ürünlerinin başına gelir.süt hayvancılıgının temeki süt üretimi ve süt destegidir.sertıfıkalı inekle kara kırmızı ınek arasında 100 ytl var.mıllet inek sayısını yukseltır.verım düşer.ırk bozulur 20 yıl gerıye gıderız.yazık sadece yazık.

 3. gungor 17 Nisan 2008 - 10:38 - Yanıtla

  Karadeniz sahil şeritimdeyim,Suni tohumla sayısı geçen seneye göre yarıya düştü.Yerli ineklere simental ve S.alaca ile tohumluorduk.Çiftçi doğan 4-8 aylık buzağıları besicilere 700-1500 ytl den satarak ineklerin yemini karşılıyordu.Bu kararname Karadenizde Hayvancılığı bitirir.Köyleri Boşaltır

 4. seyit konya 17 Nisan 2008 - 12:09 - Yanıtla

  arkadaşlanereye r benden size tavsiye devlet yönlendiriyorsa ordan uzak duracaksınız süt inekciliymiş onunda suyu cıkacak yakında yer gök inek oldu devlet nererye yönlendirirse uzak durun bence ben öyle yapıyon hayatımdan cok memnun inek dediler bana koyun aldım süt dedilker bana besi yaptım şimdi hepsinden memnunum et fiyatları arttı süt düştü devlet ne zaman koyuna veya et e teşvik etsin milleti ben süte gecerim inege gecerin siz boşverin aklınızı teşvigi filan aklınızı calıştırın

 5. hüseyin 18 Nisan 2008 - 06:12 - Yanıtla

  sayın ali ekber süt desteklemeleri 2008 için tamamen kalmış mı oldu.biz damızlık birliğine üye yiz üyeliğin bize ne gibi avantaşları var.bu desdeklemeler ne zaman kayıt altına girecek kim kontrol edecek bilgilendirirsen seviniz.

 6. ALİ DOĞAN 19 Nisan 2008 - 02:26 - Yanıtla

  Damızlık birliği üyesi olan arkadaşlar,bu sistemde hiçbir avantajımız kalmamistir.Üretici yıllık süt desteklerinden dünya kadar destek alırken simdi hayvan basına 300-350 ytl verilmesi bence anlamsız.Yorum size kalmıs,nereye yönlendirirseniz yönlendirin.Yerli havancılıga dönüş yapalim en iyisi.

 7. ahmet 23 Nisan 2008 - 02:10 - Yanıtla

  evet vatandaş buzağı desteğine güvenip tohumlama yaptırıyordu biçoğuda kaliteli boğa kullanıyordu şimdi artık suni tohumlama yerine boğa kullanılacak artı istediği ırktan tohumlama yaptıracak kaliteli sperma kullanmayacak kaybaden türkiye olacak gidişat iyi değil hayırlısı

 8. hayati erzurum 23 Nisan 2008 - 03:04 - Yanıtla

  sanyıcıler tabkı karsı cıker yılledır kendıler alıyor çifçilik ödü yemtorbası 30ytl satıyor1kg sut 30krytl mazot lıtresı 3,25ytl bugdanı kgsı 40krs ytl bu desteklemi zengınler alacak yoksa herkesımı verlicek

 9. Ertan AYDOĞAN 24 Nisan 2008 - 02:55 - Yanıtla

  Sayın Bakan Eker: ‘’Süt üretimine desteği artırdık’’ diye övünüyor. son 1 ayda süt fiyatlarında yaşanan düşüşler ve bunun üstüne süt destek pirimlerinin kaldırılması sonucunda Ülkemizde tarım ve hayvancılık yok olmaya sevk edilmiştir. Burada amaç çiftçinin örgütlenmesine köstek olmak ve Güneydoğuda çayırda yetişen melez hayvanlara destek olmaktır. Damızlık birlikleri süt birlikleri ve Tarımsal Kalkınma kooperatifleri işlerliğini kaybedecek kırsal alanda üretim düşecek ve kayıt dışı ekonomi büyüyecektir. İMF reçetelerinin getirdiği sonuç budur. Bu uygulamanın derhal geri çekilmesi gerekmektedir. Tüm bu birlikler de gerekli mücadeleyi vermek zorunda aksi taktirde Türkiyede tarım hayvancılık yok olacaktır.

 10. KSHBNXHH 2 Mayıs 2008 - 03:42 - Yanıtla

  yeni çıkarılan teşvik yasası hayvancılıga ilerletmeyip aksine hayvancılıgın verim düşüklüğüne sebeb olacagı aşikar olup bu uygulamadan biran önce geri dönülmesine hayvancılık yapan biri olarak ön görmekteyim…….

 11. fatih 6 Mayıs 2008 - 05:15 - Yanıtla

  2007 yılı yem bitkileri desteklemesi ödenmedi sivasta nezaman ödeneceğide belli değil iyi tarım uygulaması yapın diyorsunuzda mazotun litresi çıkmış 3,06 ytlye bizz bununla nasıl iyi tarım uygulayalım zaten elimizdeki tarlaların çoğu kira ha kira sözleşmesi yap diyorsunuz ama olmuyor işte adam kendisi alıyor veya tapular ölmüş adamın adına nasıl olacak bu tarım işleri yem 10 ytl iken ette 10 ytl di şimdi ise yem 30 ytl et 10 ytl nasıl olacakta biz para kazanacağızsöylermisiniz.sayın bakan ancak şirketlere verir desteği hiç bir gün gördünüzmü .köylünün yanında evinde ne yiyor ne içiyor ha ancak biz oy verir dururuz bunlara başkada bir şey yapmayız evimizdede oturur sovan ekmek yer dururuz.

 12. vet 8 Mayıs 2008 - 11:56 - Yanıtla

  bence yeni destekler daha objektif.. yeni desteklerin hayvancılığı bitireceğini söyleyenler boş konuşuyor.. suni tohumlamanın kalkmış olmasına üzülenlere soruyorum suni tohumlamanın sayısından bahsetmeyelim başarısına bakalım. bence bu şekilde bir destek baştan yalnıştı.. Biraz gerçekçi olalım lütfen?

 13. Ali Ekber Yıldırım 13 Mayıs 2008 - 16:27 - Yanıtla

  From: Faruk Aktaş
  To: [email protected]
  Sent: Thursday, April 17, 2008 11:04 AM
  Subject: yazılarınız hk.

  sn. yıldırım,sektörümüze olan ilgi ve duyarlılığınızdan dolayı şahsım ve teşkilatlarımız adına şükranlarımızı sunuyorum.yüreğinize,kaleminize sağlık.faruk aktaş.afyon dsymb ve damızlık sığır yetiştiricileri merkez birliği yön.kur üyesi.

 14. Abduullah 13 Haziran 2008 - 12:36 - Yanıtla

  önce ziraat odası çifçilerin kenesiydi şimdi bide damızlık sıgır yetiştiriciler birligi cıktı bunlar parazit canmlılar gibi yasıyor yani bizim kanımızın emiyor başka yaptıklşarı bişey yok

 15. ibrahim 14 Haziran 2008 - 04:29 - Yanıtla

  damızlık sığır yetiştiriciler birliği en tehlikeli kenedir.türkiyede hayvancılık aile tipi işletmelerde yapılıyor yani köylünün yüzde doksanında 2-3 inek var. ama bakanlık yeni desteklemelerle en az 5 anaç hayvan istiyor ve köylüyü birliklrin pençesine düşürüyor.birlikler çok iyi denetlenmeli yasal haklarından kat kat fazla kesinti yapıyorlar.bu destekler doğudaki vasıfsız hayvanlara verilecek bakanlığı tebrik ediyorum…….

 16. ismail 18 Haziran 2008 - 12:37 - Yanıtla

  tarım bakanlığı yetkilileri köy nüfusunu %35 den % 18 e indireceklerini söylüyorlar
  köylüyü aç bırakıp 15 milyon köylüyü şehirlere döksünlerde bu ülkenin halini o zaman görsünler .tahıl ekimi kurtarmıyor,hayvancılık can çekişiyor.
  ya köyde kalıp massai-mara köylüleri gibi açlıktan ölecekler,yada şehirlere göçüp işsizler ordusuna katılacaklar

 17. erkan taş 25 Haziran 2008 - 02:46 - Yanıtla

  verdiler mi aldılarmı belli değil. ne desteği.15 ay önce ektiğim korungunın desteğini hala alamadım.eğer verirlerse birgün.parayı aldığım gibi aldığım tohumluğun faizine yatıracam.

 18. erkan taş 25 Haziran 2008 - 02:52 - Yanıtla

  ülkemizde tarım nüfusu %15 bile değil.kim kimi kandırıyor.gelin teker teker sayalım.işşiz sayısını düşük tutabilmek adına bütün yükü köylülerin sırtına yıkın bakalım.

 19. SELIM 1 Kasım 2008 - 04:04 - Yanıtla

  biz desdek istemiyoruz kombassan holdingdeki hisselerimize hayvan versinler yeter

 20. ismail 1 Ocak 2009 - 06:22 - Yanıtla

  ya bitirdiler koyleri genc kalmadı nufus kalmadı askerden gelen corlu cerkezkoye kaciyor ordada bi kiriz soylentisi işlerinden oluyorlar sonra napsinlar kira 400lira aldıgı maas 600 lira ismi bu ya taayyip anamızı ağlattın be bitirdin hayvancılıgı ciftciligi bi bardak cay 40kuruş biz 1 kilo buğdayı 38 kuruşa satıyoruz 1 kilo gübre 130 kuruş a.q

 21. fayık yılmaz 1 Ocak 2009 - 10:11 - Yanıtla

  bu hükümet öyle dagınık bir tarım politikası izliyorki 2007 nin 5 inci ayında ekmiş oldugum gorunganınn desteginin hala alamadım bu dademek oluyorki arada 20 ay geçti halada bir duyuru yok bu arada aramız 10 km olan sivas’ ın bazı ilçeleri aynı sene aldılar yanii neresi almış neresi almamış hiç mesele degil sanki aynı ülkede yaşamıyoruz veya aynı kanunlar degil hiç bi anlam veremedim tarım bakanlıgı bence en beceriksiz bakanlık kısmet oda bize düştü kayserinin pınarbaşı ilçesi fayık yılmaz

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler