Hayvan ithalatında hastalık paniği

·

08 Mayıs 2017

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Hayvan ithalatında hastalık paniği

08 Mayıs 2017

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 23, 2024

Hayvan ithalatında hastalık paniği

Bakanlar Kurulu Kararı ile 2017 yılı için Et ve Süt Kurumu’na 500 bin baş besilik sığır ithalatı yetkisi verildi. Bu hayvanlardan 17 bini Romanya’dan ithal ediliyor. Anlaşma kapsamında ithalatına başlanan hayvanlarda ölüm oranının yüksek olması yetiştiricileri büyük zarara uğratırken,sektörde hayvan hastalığının ve ölümlerin artmasından endişe ediliyor.
Et ve Süt Kurumu tarafından Romanya’dan ithal edilen ve ülke genelinde dağıtımı yapılan hayvanlarda hastalık ve ölüm oranının yüksek olması yetiştiriciler de paniğe neden oldu. Türkiye’nin dört bir yanında artan hayvan ölümleri yetiştiricileri büyük zarara uğratırken, hayvan hastalığının ülkeye yayılarak diğer hayvanları da olumsuz etkileyeceği endişesi yaşanıyor.
Bakanlar Kurulu, 2017 yılı için Et ve Süt Kurumu’na 500 bin baş besilik sığır ithalatı için yetki verdi. Et ve Süt Kurumu aldığı yetki kapsamında Romanya’da iki firma ile 17 bin baş besilik hayvan ithalatı için anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında ithalatına başlanan hayvanlarda Sığır Pasteurellozu” hastalığına bağlı olarak ölüm oranının yüksek olması yetiştiricileri büyük zarara uğratırken,sektörde hayvan hastalığının ve ölümlerin artmasından endişe ediliyor.
Hayvanları stres mi öldürüyor?
DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre son bir ayda Romanya’dan ithal edilen besilik hayvanlardan 700’ü öldü. Veteriner hekim raporlarına göre ölüm nedeni yüksek ateş,solunum yetmezliğine neden olan “Sığır Pasteurellozu” hastalığı. Hastalığın en önemli nedenlerinden biri uygun koşullarda taşınmadığında hayvanların yaşadıkları stres olarak gösteriliyor. Romanya’dan ithal edilen hayvanlar gemi ile Kocaeli Derince Limanı’na getiriliyor ve buradan Türkiye’nin hemen her bölgesine gönderiliyor.
Hastalık ve ölüm yayılacak endişesi
Diyarbakır’da faaliyet gösteren OPAŞ Gıda,Tarım, Hayvancılık,Fotoğrafçılık,Kırtasiyecilik, İnşaat ve Ticaret Sanayi Anonim Şirketi’ne ait besi işletmesinin sahibi Cahit Pekkolay, 60 baş besilik hayvan aldığını ve 1 ayda 16 hayvanının öldüğünü 11 hayvanının da hasta olduğunu söyledi. Aynı gemi ile gelen hayvanları alan Malatya,Niğde,Batman ve daha bir çok bölgedeki yetiştiricilerle görüştüklerini ve onlarında hayvanlarının öldüğünü belirten Pekkolay yaşadıklarını DÜNYA’ya anlattı:”Bir ay önce Kocaeli Derince Limanı’nda Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği’nden 60 baş besilik hayvan aldım. Bunun için 75 bin 600 Avro ödedim. Hayvanları getirdik besiye aldık fakat kısa süre sonra hayvanlar hastalandı ve ölümler başladı. Bugüne kadar 16 hayvanım öldü, 11’i de hasta. Veterinerler akçiğer hastalığı olduğunu söylüyor.Aldığımız hayvanlar daha önce aldıklarımızdan çok farklı. Avrupa’dan ithal hayvanlar genellikle Simental, Belçika Mavisi,Şarole olur. Bunların tam olarak ırkı bile belli değil.Bizim uğradığımız zararın karşılanmasını istiyoruz. Diğer hayvanlarımızın da hastalanmasından ve ölmesinden korkuyoruz. yetkililerin olaya el koyarak çözüm getirmelerini istiyoruz.”
Ölüm oranı yüksek
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bülent Tunç,Türkiye’de besilik hayvan ithalatının Et ve Süt Kurumu tarafından yapıldığını belirterek DÜNYA’nın soruları üzerine şu bilgiyi verdi:” Birlik olarak ithal edilen hayvanların yurtiçinde dağıtım organizasyonunu yapıyoruz. Özellikle küçük ölçekli işletmelerin,yetiştiricilerin taleplerini karşılamak, onlara yardımcı olmak için bu işi yapıyoruz. Bu hayvanların seçimi,sağlık kontrollerinin yapılması, ülkeye getirilmesinde bizim hiç bir dahilimiz yok. Biz yurtiçinde limandan gerekli sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra alıp üreticilere teslim ediyoruz. Hayvan ölümlerinin olduğu doğru. Ben de 78 hayvan aldım. Bunlardan 11’i öldü.Bir sorun olduğu görülüyor. Bursa,Adıyaman,Balıkesir,Malatya ve diğer illerde hayvanlar öldü.Bugüne kadar 600-700 hayvan öldüğü bilgisi var. Bu normal bir durum değil. Yüzde 2-3 ölüm olabilir. Fakat yüzde 7-8 hatta 10’un üzerinde ölüm varsa bir sıkıntı olduğunu gösterir. Bunun nedeni açıklanması gerekir. Yetiştirici haklı. Hayvan ölümleri normal sınırlar içinde değil.Yapılacak tespitten sonra zararları karşılanması gerekir.”
Alınan numuneler inceleniyor
Et ve Süt Kurumu yetkililerinin yaşanan hayvan ölümleri ile yakından ilgilendiğini ve hayvanlardan alınan numunelerin incelendiğini anlatan Tunç: “Ölen hayvanlar için tutanak tutuyoruz. Devletin veterinerleri gerekli tutanakları tutuyor. Durumu Et ve Süt Kurumu’na bildiriyoruz. Biz birlik olarak bugüne kadar 4 yazı gönderdik.İlgilenmiyorlar dersek doğru olmaz. Et ve Süt Kurumu yetkilileri yakından ilgileniyorlar.Hem tespit konusunda hem de ölen hayvanlardan alınan kan numuneleri tahlil ediliyor. Sonuçlar her şeyi ortaya çıkaracak. Bu hayvanlar hasta olarak mı geldi,getirildi? Bunlar hepsi ortaya çıkacak. Devletin görevlendirdiği veteriner hekim hayvan alınan ülkeye giderek sağlık kontrollerini yapıyor.veteriner hekim onayı olmadan bu hayvanların ithal edilmesi mümkün değil. Bu hayvanlar ülkeye girmeden bir kez daha sağlık kontrolünden geçiriliyor ve ondan sonra millileştiriliyor. Bu nedenle sabırla kan tahlili sonuçlarını bekliyoruz. Üreticilerimiz merak etmesinler.Zararları karşılanacaktır.”dedi.
İthalata yapılacaksa işin ehline bırakılmalı
Dünyada Et ve Süt Kurumu benzeri ithalat yapan bir kuruluş olmadığını ileri süren Bülent Tunç, Türkiye gibi bir ülkenin hayvan ithalatı yapmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi. Tunç sözlerini şöyle sürdürdü:” Devlet bizim başımızın tacı. Fakat, devletin işi hayvan ithal etmek değil,olmamalı.İşi sahibine vereceksin. Damızlık Birlikleri, Tarım Kredi Kooperatifleri, Hayvancılık Kooperatifleri,Kırmızı Et Üreticileri Birliği ve daha bir çok kooperatif örgüt var. Bunlar kendi üyeleri,ortakları için ithalata ihtiyaç varsa, yapabilirler.Hayvancılığı yapan,hayvanı bilen tanıyanlar ithalat yapmalı. Devlet kuralları koyar ve bu kurallara uyulup uyulmadığını kontrol eder. Ama devletin kendisi ithalat yaparsa bu devleti de yıpratır. Devletin getirdiği hayvanlar hasta çıktı,öldü denildiğinde bundan devlet zarar görür.”

Ölüme neden olan hastalık:Sığır Pasteurellozu
Solunum yolu hastalığı olarak bilinen Sığır Pasteurellozu’nıun en önemli belirtileri yüksek ateş,öksürük,solunum güçlüğü olarak biliniyor. Hastalık büyük oranda strese bağlı olarak ortaya çıkıyor. Romanya’dan ithal edilen hayvanların da uygun olmayan koşullarda taşındığı ve buna bağlı olarak hayvanların stresi girerek hastalandığı düşünülüyor. Veteriner hekimlerin verdiği ölüm raporlarında da Pasteurelloz hastalığı yer alıyor.

Türkiye sığır ithalatında dünya ikincisi

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

  1. CAFER TANK 8 Mayıs 2017 - 11:34 - Yanıtla

    İyide kardeşim kurbanda yaklaşıyor. Bu hastalık bulaşıcı koyun ve keçiye de geçiyor. Biz kurbanda ÖRDEK mi keseceğiz?

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler