Hayvan ithalatına Fransa ve Almanya kapısı da açılıyor

·

18 Temmuz 2011

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Hayvan ithalatına Fransa ve Almanya kapısı da açılıyor

18 Temmuz 2011

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Limuzin ve Şarole gelecek
Hükümet et fiyatını düşürmek için iki yeni kapı açacak. DÜNYA’ nın edindiği bilgilere göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Almanya ve Fransa’dan besi materyali ithalatı için hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı. Bu iki ülkeden besi hayvanı ithal edilecek.
Yeni mağdurlar yaratılır endişesi
Besiciler, daha önce Uruguay, Avustralya, Macaristan ve birçok ülkeden besi hayvanı ithal edildiğini, beslendikten sonra kesilemediğini hatırlatarak: “Dünyanın neresinden hayvan getirilirse getirilsin, Türkiye’deki yem ile besleneceği için karkas etin maliyetinin 15 liranın altına düşmeyeceği için yeni mağdurlar yaratılacağını ifade ediyor.
Vergiye bir düzenleme daha
Bakanlar Kurulu Kararı ile sık sık canlı hayvan ve et ithalatında alınan gümrük vergisi oranları değiştiriliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, kasaplık canlı hayvan ithalatında vergiyi yüzde 30’dan yüzde 15’e düşürmek için yeni bir kararname hazırlandığını söyledi.

Ali Ekber YILDIRIM
İZMİR- Hükümet et fiyatını düşürmek için Almanya ve Fransa’dan besi hayvanı ithal edecek. DÜNYA’ nın edindiği bilgilere göre, Almanya ve Fransa’dan Limuzin ve Şarole et ırkı besi hayvanı ithalatı için hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. Birkaç günde Almanya ve Fransa’nın da ithalata açılması bekleniyor. Besiciler, Almanya ve Fransa’dan ithal edilecek besi hayvanları ile sektörde yeni mağdurların yaratılacağını söylüyor.
Ramazan ayına günler kala et fiyatına yönelik spekülasyonlar arttı. Daha önce ucuza et ithal eden fırsatçılar Ramazan’da eti yüksek fiyata satmanın hesabını yaparken Hükümet gümrük vergisinde bir kez daha düzenleme yapacak. Canlı hayvan ithalatında gümrük vergisi yüzde 30’dan yüzde 15’e indirilecek. Ayrıca ithal ette referans fiyat 5 dolardan 3.5 dolara çekilerek vergi düşüşü sağlanacak.
Et ile ilgili yeni önlemler alınırken bir yandan da ilk kez Almanya ve Fransa’dan besi hayvanı ithalatına da kapılar açılacak. DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre, Almanya ve Fransa’da Limuzin ve Şarole et ırkı hayvan ithalatı yapılacak. Hayvan varlığı bakımından Türkiye’nin besi ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğu ifade edilen Almanya ve Fransa’dan gelecek hayvanların beslendikten sonra et olarak rafa girmesi 2012’nin ilk aylarında olacak.
Besi ithalatının Ramazan ve Kurban’a yararı olmaz
İzmir Tarım Grubu Sözcüsü ve Et Uzmanı Hüseyin Özşenoğulları, Türkiye’de besi materyali sıkıntısı olduğunu belirterek DÜNYA’ya şu bilgileri verdi: “ Almanya ve Fransa’dan besi materyali ithalatı sektörde belli bir dengeyi sağlar. Limuzin ve Şarole ırkı hayvanların et verimi, kalitesi, randımanı ve yağ oranı açısından bize uygun. Almanya ve Fransa’da yeterli miktarda hayvan var. Bu fırsat iyi değerlendirilirse ette piyasa belli bir dengeye oturur. Bu hayvanların gelmesi piyasada psikolojik etki yaratır. Fakat bu hayvanların beslendikten sonra et olarak raflara girmesi 2012’nin Mart-Nisan aylarını bulur. Bu nedenle Ramazan ayına bir etkisi olmaz. Kurbanlık sorununun çözümüne de etkisi olmaz. Ramazan konusunda çok geç kalındı. İthal ette gümrük vergisinin yüzde 60’tan 75’e çıkarılması ve hayvan başına 300 liralık desteğin kaldırılmasına yönelik operasyon Ramazan’dan sonra yapılsaydı çok daha anlamlı olurdu. Fakat uzun vadede yarar saplayabilir. Çünkü Türkiye’de yetrli ve nitelikli besi materyali yok.”
İthal edilecek besi hayvanlarının bugünkü fiyat yapısı ile karkas olarak 13.5 -14 liradan satılabileceğini ve bunun da normal olduğunu anlatan Özşenoğulları, bu ithalatın psikolojik olarak üreticiyi hareketlendireceğini ve elindeki hayvanları satmaya zorlayacağını sözlerine ekledi.
Besicilerin, yeni mağdurlar yaratılacak endişesi
Almanya ve Fransa’dan besi materyali ithalatına karşı çıkan besiciler, bu ithalatla yeni mağdurlar yaratılacağını ve ülke hayvancılığına büyük bir darbe vurulacağını dile getiriyor. Adana’nın en büyük besi işletmesinin sahibi Şahbazlar A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahbaz: Geçen yıl ithalata izin çıktığında bizde Macaristan’dan besi hayvanı aldık. Besledik şimdi kestiremiyoruz. Çünkü maliyetler çok yüksek. Dünyanın neresinden besi hayvanı getirirseniz getirin. Bu hayvanlar Türkiye’de beslenmeyecek mi? Besici arpanın tonunu 500 liradan, kepeği 400 liradan, mısırı 700 liradan, samanı 250 liradan alıyor. Bu fiyatlarla besleyeceğiniz hayvanın karkas maliyeti kilo başına 15.5 liradan az olmaz. Bu nedenle dünyanın neresinden hayvan getirirseniz getirin bu yem maliyeti ile ucuza mal edemezsiniz. Bizim gibi yeni mağdurlar yaratırsınız. Küçük besicilerin çoğu piyasadan çekildi orta ve büyük ölçekteki besici iflasın eşiğinde. İthal edilecek besi hayvanından bir tane bile almam. Elimdeki satsam bir daha bu işe de girmem. Mademki Almanya’dan, Fransa’dan besi hayvanı ithal edilecek. O zaman o ülkelerdeki fiyattan besiciye mısır, arpa, kepek ve diğer yem girdileri temin edilsin. O zaman bu iş yapılır.Hayvan getirmek kolay. Verirsiniz parayı alır getirirsiniz. Ama burada besleyecekseniz karkas et maliyetiniz 15.5 liranın altında olmaz. Olur diyen varsa biz çiftliklerimizin anahtarını vermeye hazırız.” diye konuştu.
Referans fiyatı besicilere sorulsun
Türkiye’deki birkaç etçi ile marketçiye sorarak etin maliyeti ve referans fiyatı belirlendiğini hatırlatan Mehmet Şahbaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkeye 10 liradan et ithal edildi.Ama marketçiler ve etçiler bu eti 30 liradan satıyor.Parayı etçiler ve marketçiler kazanıyor, zararı biz besiciler çekiyoruz. Ette referans fiyatı da, maliyeti de etçiler ve birkaç marketçi belirliyor. Bu işin hamallığını yapan biziz. Besici aldığı mısırı, arpayı, kepeği, samanı bilir. Mazotun fiyatını bilir. Üç beş etçi ve marketçi bunları nereden bilecek? Bakanlığımız, referans fiyat ve maliyet konusunda besicileri dikkate alarak belirlemeli. Bu yapılmazsa etçiler ve marketçiler ucuza getirdiği eti tüketiciye pahalıya satar sonra da et pahallı diye ağlar. Olan üreticiye ve tüketiciye olur. Ramazandan önce yine böyle bir oyun oynanıyor. Ucuza et ithal edenler, tüketiciye pahallıya yedirecekler. Sonra tekrar ucuz et getirmek için vergilerin indirilmesini istiyorlar. Bu kısır döngü devam ederse, Türkiye’de besicilik biter, bundan sonra etin tamamı dışarıdan ithal edilir. Türk halkı pahallıya et yer birileri de haksız kazanç sağlar.
Et ve Balık’tan yeni ihale
Et ve Balık Kurumu(EBK) 5 aylık aradan sonra yeniden kasaplık canlı hayvan ithalatı için ihale açtı. EBK, son olarak 4 Şubat’ta 2 bin tonluk kasaplık canlı hayvan ithalatı ihalesi açmıştı. 26 Temmuz 2011’de yapılacak ihale kapsamında 2 bin 500 ve 8 bin tonluk iki parti halinde toplam 10 bin 500 tonluk kasaplık canlı hayvanı kapsıyor. İhale kapsamında ithal edilecek hayvanlar Amerika Birleşik Devletleri (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç), Brezilya (Parana bölgesi hariç), Uruguay, Arjantin (Corrientes ve Misiones bölgeleri hariç), Şili, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan getirilmesi öngörülüyor. İthal edilecek canlı kasaplık sığırlar, Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin, Belçika Mavisi ve Brown Swiss ırkı ve melezleri olacak.Yaşları 12 ay ile 30 ay arasında,cinsiyeti erkek, canlı ağırlığı asgari 350 kilo azami 500 kilo ve yüksek randımanlı olacak.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler