Fındığa 3 yıl daha destek…

·

24 Ağustos 2012

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Fındığa 3 yıl daha destek…

24 Ağustos 2012

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Fındıkta alan bazlı desteğin 3 yıl daha devam etmesi için hazırlanan kararname Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Devlet adına alım yapmak yerine 2009’da “Yeni Fındık Stratejisi” ile fındıkta dekar başına 150 lira doğrudan ödeme kararını 3 yıl uygulayan Hükümet, bu desteği 3 yıl daha uygulayacak. Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan kararın yakın zamanda Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Ali Ekber Yıldırım
İZMİR- Hükümet, fındığa 3 yıl daha destek verecek. Devlet adına alım yapmak yerine 2009’da “Yeni Fındık Stratejisi” ile fındıkta dekar başına 150 lira doğrudan ödeme desteğini başlatan Hükümet, bu desteği 3 yıl daha uygulayacak. DÜNYA’nın edindiği bilgiye göre, fındıkta alan bazlı desteğin 3 yıl daha devam etmesi için hazırlanan kararname Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Kararnamenin yakın zamanda Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Hükümetin “Yeni Fındık Stratejisi” kapsamında 2009-2010 ve 2011 üretim yılında fındık üreticilerine her yıl dekar başına 150 lira ödeme yapıldı. Üç yılda fındık üreticilerine yapılan alan bazlı destek ödemesi 2 milyar liranın üzerinde oldu. Resmi Gazete’nin 15 Temmuz 2009 tarihli sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı’nda desteklemenin 3 yıl süre ile uygulanacağı ifade edildi. Bu nedenle 2012 itibariyle fındıkta alan bazlı destek uygulaması sona erdi. Bu nedenle Bakanlar Kurulu’nun 7 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “2012 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar”ında fındığa ilişkin hiçbir destek yer almadı. Ancak, üretici, sanayici ve ihracatçıların yer aldığı Ulusal Fındık Konseyi uzun bir süreden beri bu desteğin devam etmesi yönünde çalışmalarını sürdürüyor. Nisan ayında hazırladığı kapsamlı bir raporu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve ilgili bürokratlara sunan Konsey’in isteği doğrultusunda alan bazlı destek 3 yıl uzatılıyor. Ulusal Fındık Konseyi raporunda alan bazlı desteğin 3 veya 5 yıl daha uygulanması görüşüne yer verilmişti.
Üretim artışı ve fiyat düşüşü etkili oldu
Hükümetin fındıkta alan bazlı desteği 3 yıl daha uygulanmasına yönelik kararında fındık rekoltesinin yükselmesi ve fiyatının düşmesinin etkili olduğu ifade ediliyor. Geçen yıl 430 bin ton civarında olan kabuklu fındık üretiminin bu yıl 600 bin ton civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Üretimdeki artış kabuklu fındık fiyatında düşüşe neden oldu. Geçen yıl kilosu 7.5 liraya kadar yükselen kabuklu fındık bu sezonun başında yarı yarıya düşmesi ile 3.5 liraya kadar geriledi. Rekoltenin yükselmesi ve fiyatın düşmesi alan bazlı desteğin yeniden gündeme gelmesine neden oldu.
Destek dekar başına 170 lira
DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre, Hükümet devlet adına fındık almak yerine alan bazlı destekle üreticinin zararını telafi etmeyi ve ihracatçıların da daha uygun fiyatla ihracat yapmasını hedefliyor. Bu amaçla Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan kararname ile  2012-2013 ve 2014 yılında fındık üreticilerine dekar başına 170 lira destek verilmesi öngörülüyor. Bakanlar Kurulu’na sunulan kararname aynen kabul edilirse üreticilere her yıl dekar başına 170 lira destek verilecek. Bu desteğin bütçeye faturası ise yıllık 800 milyon lira civarında olması bekleniyor.
Üretici ve ihracatçı memnun
Alan bazlı desteğin 3 yıl daha uygulanması için hazırlanan kararname fındık üreticileri ve ihracatçılar tarafından olumlu bulundu. Üretici ve ihracatçılar Gıda,Tarım ve hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan kararnamenin Bakanlar Kurulu’nda aynen kabul edilmesini beklediklerini belirterek, “Yeni Fındık Stratejisi” başarılı bir uygulama oldu. Bazı eksiklikleri oldu. Fındık dikim alanlarının daraltılması ve alternatif ürünlere yöneltmede başarısız olan bu strateji alan bazlı destekte başarılı oldu. Bu nedenle başarılı olmuş bu politikanın devam etmesi çok önemli. Yeni Fındık Stratejisi’nde yer alan ancak uygulanmayan Lisanslı Depoculuk uygulaması da yaşama geçirilmeli” görüşünü ifade etti.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler