Dana ithalatında düğmeye basıldı

·

06 Temmuz 2014

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Dana ithalatında düğmeye basıldı

06 Temmuz 2014

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Kırmızı et fiyatının yükselmesi, Et ve Süt Kurumu’nda yeterli miktarda et ve kesim için yeterli hayvan olmaması, besicilerin fiyatın daha da yükseleceği beklentisi ile besilik hayvanları satmaması gerekçesiyle besilik dana ithalatı için düğmeye basıldı. DÜNYA’ nın edindiği bilgilere göre, besicilik işletmelerine iç piyasadan aldığı hayvan kadar sıfır gümrükle besi hayvanı ithalat hakkı tanınacak. Buna ilişkin kararnamenin bir kaç gün içinde açıklanması bekleniyor.

Besicilere göre et pahallı değil

Besiciler, yem ve diğer girdi maliyetlerindeki artışa bakıldığında 19 liraya ulaşan karkas etin pahallı olmadığını iddia ediyor. Et fiyatının marketlerde yükseldiğini ve tüketicinin pahallıya almak zorunda bırakıldığını belirten besiciler ,”Fiyatı yüksek bulanlar hayatında hesap kitap yapmasını bilmeyenler, yem ve diğer girdi fiyatlarını bilmeyenlerdir” görüşünü savunuyor.
Ali Ekber YILDIRIM
İZMİR-
Hükümet besilik dana ithalatı için düğmeye bastı. Kırmızı et fiyatının yükselmesi, besicilerin fiyatın daha da yükseleceği beklentisi ile ellerindeki hayvanları piyasaya sınırlı sayıda arz etmesi, Et ve Süt Kurumu’nun piyasaya müdahale edecek düzeyde et ve kesimlik hayvana sahip olmaması, büyük besicilerin iç piyasadan hayvan almaması gibi pek çok gerekçe gösterilerek hayvan ithalatına yeniden kapılar açılıyor.
DÜNYA’ nın edindiği bilgilere göre, uzun süredir üzerinde çalışılan besilik dana ithalatı ile ilgili kararname hazır. Kararnamenin bir kaç gün içerisinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Hazırlanan kararnameye göre, besicilik işletmelerine kapasitelerinin yarısı kadar ithalat hakkı tanınacak. Ancak bu hakkı kazanmaları için ithal edecekleri hayvan sayısı kadar iç piyasadan da alım yapmaları gerekiyor. Besicilik yapan 500 baş kapasiteli bir işletme, iç piyasadan 250 besilik dana aldığında 250 besilik danayı sıfır gümrükle ithal edebilecek.
Uzun bir süredir hayvan ve et ithalatı konusunda direnen ve kesinlikle ithalat yapılmayacağını açıklayan Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri buldukları bu formülle hem iç piyasada besicilerin korunacağını hem de işletmelerin hayvan ihtiyacının karşılanacağını ve piyasanın düzenleneceğini hesaplıyor.
Bosna Hersek’ten ithalat yapılacak iddiası
Hayvancılık sektörü temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, bakanlığın yaptığı çalışma kapsamında Et ve Süt Kurumu’nun hayvan ihtiyacının karşılanması için Bosna Hersek’ten canlı hayvan ithalatının yapılacağı da iddia ediliyor. Bunun piyasayı ithalatla terbiye etmek ve besicilerin ithalat endişesiyle ellerindeki hayvanları bir an önce piyasaya arz etmesi için düşünülen bir seçenek olduğu tahmin ediliyor. Sektör temsilcilerine göre Bosna Hersek’te ithal edilecek hayvan yok.
Besicilere göre et pahallı değil
Besiciler kamuoyunda ve medyada her gün etin pahallı olduğu yönünde kara propaganda yapıldığını belirterek DÜNYA’ya şu bilgileri verdiler: ” Et pahallı diyenler hayatında hiç hesap kitap yapmamış, hayvancılık sektörünü bilmeyenler. Bunların arpa fiyatından, kepek fiyatından, yem başta olmak üzere gübre, mazot, veterinerlik hizmetlerinden hiç haberi yok. Bugünkü girdi fiyatları ile 1 kilo karkas etin maliyeti 19 lira. Piyasada 19 liradan karkas et satan çok az besici var. Asgari yüzde 10 para kazanırsa besici hayvancılığa devam edebilir. Ama bunu bile besicilere çok görenler var. İstiyorlar ki etin fiyatı hiç artmasın. Bizde artmamasını istiyoruz. Ama yem ve diğer girdilerin de fiyatı artmamalı. Et fiyatı konusunda bir hassasiyet var. Tüketicilerin bu konudaki duyarlılığı istismar ediliyor. Dondurmanın fiyatı ne kadar artıyor, baklavanın, bakliyatın ne kadar artıyor kimse bunlara bakmıyor. Herkesin gözü et fiyatında. Canlı hayvanın kilosu 14 liraya kadar yükseldi. Biz hayvanı bu fiyattan alıyoruz 8 ay 1 yıl besliyoruz sonra karkas olarak kilosunu 18-19 liradan satıyoruz. Bizden 18-19 liradan alanlar markette bonfileyi 38 liradan hatta 60 liradan satanlar var. Bakanlık, devlet 60 liradan et satanlara bir şey demiyor, dönüp bize besiciler pahallıya satıyor diyor. İthalat lobicileri ve karkas eti alıp et olarak veya et ürünleri olarak satanlar marketteki 60 liralık eti baz alarak et pahallı diyorlar ve baskı kurarak et ithalatına zemin hazırlıyorlar. Et ithalatının ülkeye nasıl zarar verdiğini yakın zamanda gördük. Et ithalatı besiciliğin sonu olur. Geçici bir önlem olarak iç piyasadan hayvan besilik dana alanlara bir o kadar da ithalat hakkı verilmesi piyasayı rahatlatır. Ama et ithalatı Türkiye’de hayvancılığın sonu olur.”
Kesime gelen hayvanı beslemek zarar verir
Besicilerin hayvan arzını azalttığı iddiasını da yalanlayan besiciler, belli bir kiloya ulaşmış ve kesime gelen hayvanın beslenmesinin kar değil zarar ürettiğini belirtiyor. Yem maliyetinin çok yüksek olduğunu bu nedenle kesime gelen hayvanın beslemenin hiç bir mantığı olmadığını vurgulayan besiciler: ” Hayvanın alacağı kilo cinsine göre bellidir. O kiloya ulaştıktan sonra et fiyatı artacak diye hayvanı beslemeye devam etmek bize kar değil zarar verir. Ete geleceği söylenen zam ne kadar olursa olsun fazladan verilen yemden daha yüksek olamaz. Bu nedenle besicilerin hayvan satmaması onların zararına olur. Tam tersine düşük kiloda hayvanları satmaya zorlamak hem besiciye hem de ülke et sektörüne zarar verir” görüşünü dile getiriyor.
Küçük besiciye göre ithalata gerek yok
Et ithalatına karşı çıkan büyük besi işletmeleri, besilik dana ithalatına izin verilmesi konusunda Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına tam destek verirken, küçük besiciler yeterli hayvan olduğunu ve ithalata gerek olmadığını savunuyor. Özellikle Erzurum, Kars gibi besiciliğin yaygın olduğu bölgelerde yeterli hayvan olduğunu savunan küçük besiciler: “Maliyetlerimiz sürekli artmasına rağmen besicilik yapmaya devam ediyoruz. Burada yapacak başka bir iş yok. Erzurum’da, Kars’ta Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak kadar dana var. Ama değerinde almak isteyenler için. Büyük işletmeler bu hayvanları alıp besleyecek ve bunun bir maliyeti var. O maliyetin karşılanması gerekir. Devlet ithalat yerine besicilere destek sağlarsa daha uygun fiyata hayvan temin edilebilir. İthalatın çözüm olmadığı 2010 yılından sonra görüldü. Bakanlık neden bundan ders almaz. Şimdi besi hayvanı ithal edecekler yarın o da yetmedi kasaplık hayvan ve et ithal edecekler. Biz bir 10 yıl daha geriye gideceğiz. İthalatın çözüm olmadığı biliniyor. Ama birilerine para kazandırılmak isteniyor” diyerek ihalata karşı çıkıyor.

Türkiye’nin canlı hayvan ithalatı(Baş)

Hayvan cinsi 2010 2011 2012 2013 2014*

Damızlık düveler 17.303 76.761 48.164 30.971 11.706
Besilik sığır 1.443 222.451 223.498 130.831 14.062
Kesimlik dana 118.578 164.360 193.972 28.869 —
Damızlık koyun 275 1.191 10.663 27.115 8.440
Damızlık keçi 155 268 440 2.935 284
Koyun 209.437 626.270 181.763 63.694 —
Kuzu 25.262 820.303 213.200 2.026 —

* Ocak-Mayıs dönemi
Kaynak:Ulusal Kırmızı Et Konseyi

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler