Cumhurbaşkanı Tarımda Milli Birlik Projesi’ni erteledi

·

21 Nisan 2019

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Cumhurbaşkanı Tarımda Milli Birlik Projesi’ni erteledi

21 Nisan 2019

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Cumhurbaşkanı Tarımda Milli Birlik Projesi’ni erteledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarımda Milli Birlik Projesi’ni erteledi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 25 Nisan’da yapılacağı açıklanan Tarımda Milli Birlik Projesi’nin tanıtım toplantısı ertelendi. Tarım sektörü temsilcileri, kamuoyunda oluşan büyük tepki nedeniyle toplantının ertelendiğini söylüyor.

Projeyi hazırlayan ekip ise, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ailevi bir sorun nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve toplantının bu nedenle ertelendiği ifade ediyor. Projeyi hazırlayan ekip hafta başında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yetkililerle görüşerek sunum için yeni tarih ve içerik üzerinde görüşmeler yapacak.

Sektörden ve bakanlıktan habersiz hazırlandı iddiası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projeyle ilgili sunum yapılmasını ertelemesinde tarım sektöründen gelen büyük tepkilerin etkili olduğu ifade ediliyor. Tarım sektörü temsilcilerinin verdiği bilgilere göre, Tarımda Milli Birlik Projesi hazırlanırken Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratlarının, ziraat odalarının, Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım Komisyonu Başkan ve üyelerinin, tarımla ilgili sivil toplum örgütlerinin, birlik ve kooperatiflerin hiçbirinin görüşü alınmadı. Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’nun da bu çalışmadan haberdar olmadığı öğrenildi.

Bakanlık bürokratları ve sektör temsilcileri, tarımda yapısal bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu ancak bunun sektörle birlikte hazırlanacak bir çalışma ile yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Tarımda Milli Birlik Projesi’nin sadece bir kaç firmanın çıkarlarına hizmet edeceğini iddia eden sektör temsilcileri, tarımda yapısal reform için üreticinin,çiftçinin, sektörün tüm kesimlerinin görüş ve önerileri doğrultusunda bir çalışma yapılmasını istiyor.

Projeye büyük tepki var
Proje ilk olarak DÜNYA Gazetesi’nde 17 Nisan 2019’da yayınlandıktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığı bürokrasisinde, tarımla ilgili kurumlarda,sivil toplum örgütlerinde ve kamuoyunda büyük tepki gördü. Bir çok tarım örgütü, sivil toplum kuruluşu yazılı olarak bu projenin uygulanamayacağını açıklarken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne de projenin uygulanmaması için çok sayıda şikayetin iletildiği biliniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu tepkiler üzerine proje sunumunu ertelediği ifade ediliyor.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

 1. Senol 21 Nisan 2019 - 17:06 - Yanıtla

  Ben ciftciyim,ureticiyim, çok perişan haldeyiz, hükümet girdileri hesap etmiyor sirtimizdan enflasyon hesabı yapıyor,ithalatla bizi dünya çiftçi söyle yarisdiriyor,Türkiye’de çiftçilik bitmiştir, üretecek gücümüz kalmadı,

 2. Dml 21 Nisan 2019 - 19:53 - Yanıtla

  Herşeyi çok bildiklerinden kimseye sormazlar

 3. Hamdi Karaata 22 Nisan 2019 - 11:03 - Yanıtla

  Tarım Bakanlığı nın, TBMM Tarım komisyonu başkanının, tarım kredi kooperatifleri nin ziraat odalarının ve tüm tarım camiasının haberi bilgisi ve görüşleri olmadan bir iddialı proje hazırlanıyor, ,proje tanıtımı için takvim bile belirleniyor bundan daha büyük bir ayıp olamaz. Birlik beraberlik sağlamak bu kadar kolayımı ? Bu projeyi hangi güç odakları hazırladı? Bu ne cüret. ?

 4. Recep 22 Nisan 2019 - 22:08 - Yanıtla

  Haberi düzgün yapın bence ertelen proje degil toplanti

 5. Fevzi Yurtoglu 23 Nisan 2019 - 00:24 - Yanıtla

  Konu önemli ise, Millî ise herkesin görüşü alınmalı… O zaman başarı hepimizin olur…

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler