Çiftçinin destekleme primi yüzde 30 kesildi

·

31 Mayıs 2019

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Çiftçinin destekleme primi yüzde 30 kesildi

31 Mayıs 2019

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Çiftçinin destekleme primi yüzde 30 kesildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Mayıs’ta çiftçilerle buluşmasında, Ramazan Bayramı öncesinde 2.4 milyar lira kütlü pamuk primi, 662 milyon lira yağlık ayçiçeği primi ve 365 milyon lira çiğ süt primi ödeneceğini açıklamıştı. Kütlü pamuk,yağlık ayçiçeği, soya, aspir ve kanola üreticilerine prim ödemeleri bugün yapılıyor. Fakat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığının altında, sadece 2 milyar lira ödenecek. Prim(fark) ödemelerinde yüzde 30 kesinti yapıldı.

Kesintinin nedeni açıklanmadı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada “Toplamda 3 milyar lira ödeme yapmamız gerekiyor.Bugün 2 milyar lirasını ödeyeceğiz” dedi. Pakdemirli, ödemelerin neden tam yapılmadığını ise açıklamadı.

Pakdemirli’nin, 2018 ürünü pamuk ve yağlı tohumlar fark(prim) destek ödemelerine ilişkin açıklamaları özetle şöyle; “Toplamda 3 milyar TL ödeme yapmamız gerekiyor, 169.635 çiftçimize bugün 19.00’dan itibaren 2 milyar TL’sini yani yaklaşık yüzde 70’ini ödemiş olacağız.” dedi.

Çiftçiye ceza

Tarımsal desteklerle ilgili ödemeler hep gecikmeli yapılıyor. Çiftçi üretirken de, destekler ödenirken de hep cezalandırılıyor. Cumhurbaşkanı, “bayramdan önce ödenecek” diye açıklama yapıyor. Bakan, eksik ödeme yapılacağını söylüyor. Çiftçi hak ettiği desteği bile tam olarak ve zamanında alamıyor. Bu destekler, 2018 ürünlerinin desteği. Hem geç ödeniyor hem de eksik. Üstelik akşam 19.00’dan sonra hesaplara yatırılıyor. Çiftçi parayı pazartesi alabilecek. Çiftçi her anlamda cezalandırılıyor. Sonra da üretim yapması bekleniyor.

2019 destekleri açıklanmadı

Çiftçiler 2018 yılında üretilen ve satılan ürünlerin desteklerini daha yeni alırken, 2019 ürünü için yapılacak destek miktarları henüz belli değil. Buğday,arpa başta olmak üzere bazı ürünlerde 2019 ürünleri hasat ediliyor. Çiftçilerin hangi ürüne ne kadar destek alacağı resmi olarak açıklanmadı. Destekleme kararnamesi yayınlanmadı. 2019 destekleri 2020’de ödenecek.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

  1. ali cekilmez 1 Haziran 2019 - 01:32 - Yanıtla

    cuma gunu saat altidan sonra yatirilan para pazartesiye kadar cekilemiyor bu bile cifccinin sirtindanb2 gunu calip kar sayan uretenle dalga gecen bir anlayis bunlar ciftciyi tamamen bitirme yolunu secip ithalacci yandaslara para kazandirma pesindeler allah bunlarin elinden ciftciyi kurtarsin.

  2. Mustafa polat 1 Haziran 2019 - 23:51 - Yanıtla

    Ben bununkadar pozuk ekonomi görmedim üreticiyi cezalandırıyor ürettiği için üretmeyen yatan emekliyi ödüllendiriyorsunuz ben bununkadar başarısız tarım bakanı görmedim Allah yardımcımız olsun

  3. Muzaffer Gökbayrak 7 Haziran 2019 - 13:26 - Yanıtla

    Sizi takip ediyorum.Ben Lüleburgaz’da S.M.Mali Müşavirlik yapıyorum.Aynı zamanda 150 deker arazide çiftçilik yapıtorrum.Baba mesleği.Çocukluğumdan başlayarak kuzu çobanlığı,büyükbaş hayvanyetiştiriciliği,Patates , lhaana,biber,patlıcan yetişticiliği yapardık.Şimdi sadece buğday ve ayçiçek ekimi yapıtorum.İnanın kiraya verince daha çok kazanacağım ve bunun için çitçilik işini terk ediyorum.Aslında 2 senedir icara verecek ekici bulamadım.Bu sene verirsek şanslı olurum.Kooperatifçilikte hem görev yaptım.Müdürlük yaptım.Ayrık-ldım 30 senedir mali müşavirlik ve çiftçilik yapıyorum.15 civarında kooperatif mali müşavirim.Sevgiler selamlar.

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler