Asya’dan “yaban sığırı” ithal edilecek

·

29 Haziran 2017

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Asya’dan “yaban sığırı” ithal edilecek

29 Haziran 2017

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Asya’dan “yaban sığırı” ithal edilecek

Hükümet, kırmızı et fiyatını düşürmek için son çare olarak Güneydoğu Asya’da özellikle Hindistan ve Tibet’te yaşayan yaban sığırlarının ithalatına yöneliyor. Avrupa’da ve Latin Amerika’da yeterli sayıda hayvan bulunamaması nedeniyle Asya’dan hayvan ithalatı yapılması için bu bölgede yaşayan Bibos ve Poephagus alt cinsi sığırların gümrük vergisi yüzde 135’ten yüzde 26’ya düşürüldü.
Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’nin 27 Haziran 2017 tarihli sayısında yayınlanan Kararı ile canlı hayvan, karkas et, buğday,arpa ve mısırın ithalatında uygulanan yüksek gümrük vergileri düşürüldü.
Bakanlar Kurulu Kararı’nda gümrük vergisi düşürülen iki cins hayvan ise dikkat çekti. Yaban sığırı olarak bilinen ve Güneydoğu Asya’da yaşayan Bibos ve Poephagus alt cinsi sığırların gümrük vergisi yüzde 135’ten yüzde 26’ya düşürüldü. Bu karar, Hükümetin Avrupa ve Latin Amerika’da yeterli sayıda hayvan bulunmaması nedeniyle Asya’nın da devreye alınması olarak yorumlandı.
Ağırlığı 1 tona kadar çıkıyor
Hint dilinde gur, Bibos gaurus-Bos gaurus.Seladang, Gayal, Mithun, Hint bizonu,yaban sığırı, cangıl sığırı, olarak bilinen Bibos ırkı sığırlar ağırlıklı olarak Hindistan’da yaşıyor. Gaur, yabanıl boynuzlugillerin en irisi olarak biliniyor. Alnı geniş, boynu kısa ve kalın iri bir hayvan olan bu sığır ırkının yüksekliği 2 metre, boyu 2.5 ile 3.5 metre,ağırlığı ise 1 tona kadar ulaşabiliyor.
İthalatı devlet yapacak
?Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesi konusunda yetiştiricilerin endi,e etmesine gerek olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı: “Yurt dışından kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı önceki gün yürürlüğe girdi. Bu karar sonrasında, üreticilerimizi, yetiştiricilerimizi endişeye sevk edici bazı spekülatif değerlendirmelerin yapıldığı görülmektedir. Hiçbir üreticimizin, yetiştiricimizin endişe etmesine gerek yoktur.Zira kesimlik hayvan ve karkas et ithalatı, son Bakanlar Kurulu kararı öncesinde olduğu gibi Bakanlığımızın yetkisi ve kontrolü çerçevesinde yürütülecektir.
Yerli üretimin daralmasına sebep olacak ithalat uygulamalarına kesinlikle izin verilmeyecektir.”
Üretici mağdur edilmeyecek
İthalat kaynaklı fiyat oluşumlarında, yurtiçi üretim maliyetleri dikkate alınacağını ve üreticinin mağdur olmasına izin verilmeyeceğini belirten Çelik yazılı açıklamasında:” Üreticilerimiz, yetiştiricilerimiz rahat olsunlar; üretmeye, ağıllarını, ahırlarını doldurmaya devam etsinler. Üreticilerimizi korumaya da, spekülatörlerle mücadele etmeye de aralıksız devam edeceğiz.Nihai hedefimiz, ülkemizin, coğrafyamızın hayvan varlığını artırarak, kendi kendine yeten bir ülke haline gelmesidir.” dedi.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler