2008 destekleme primi Resmi Gazete'de…

·

25 Ekim 2008

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

2008 destekleme primi Resmi Gazete'de…

25 Ekim 2008

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 23, 2024

Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından belirlenen ve Bakanlar Kurulu’nca onaylanan 2008 ürünü destekleme primleri uygulama tebliği 25 Ekim 2009 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre, destekleme primleri geçen yıla göre sadece 1 kuruş artırılıyor. Buna göre, 2008 yılı ürünü kütlü pamuk için kilogram başına 30 YKr (sertifikalı 36 YKr), yağlık ayçiçeği için 21 YKr, soya fasulyesi için 23 YKr (sertifikalı 27,5 YKr), kanola için 23 YKr, dane mısır için 4 YKr, aspir için 23 YKr ve zeytinyağı için yine kilogram başına 21 YKr destekleme primi ödenecek.
DÜNYA Gazetesi ve www.tarimdunyasi.net okurları bu kararı tam 1 ay önce öğrenme ayrıcalığını yaşadı. Tam bir ay önce (22 Eylül 2008’de) destekleme primi ve gübre,mazot desteklerine ilişkin kararı ayrıntıları ile yazmıştım. Bu haberi okuyanlar destekleme priminin 1 kuruş artırılacağına inanmamış, bu kararı alanlara değil, haber olarak yazdığım için bana kızmıştı. Bir ay önce yazdığım gibi destekleme primleri sadece 1 kuruş artırılıyor. Buna ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlandı.
Gübre, mazot ve diğer destekleri de bir ay önce yazmıştım. Okumak için sağ tarafta “destekleme” kategorisini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

DESTEKLEME PRİMLERİ (Yeni kuruş/ Kg)
                                        2006     2007   2008
                                         ——–     ——      ——
Kütlü pamuk                     29        29     30
Sertifikalı pamuk              34.8    34.8   36
Soya , kanola, aspir           22      22     23
Sertifikalı soya                   26.4    26.4   27.5
Yağlık ayçiçeği                   20      20     21
Zeytinyağı                          11      20     21
Dane mısır                            6.7     2      4 

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

 1. yaşar DURAN 26 Ekim 2008 - 10:23 - Yanıtla

  DEĞERLİ DOSTLAR BANA KİMSE KIZMASIN 1 KURUŞLUK YORUM YAPACAĞIM İNSANLAR 1 KURUŞLUKTA OLSA HAYSİYETİNİ ONURUNU SATMAYA HALA DEVAM EDECEKMİ ACEBA EVET ÇİFTÇİ KARDEŞLERİM …

 2. zafer demirci 26 Ekim 2008 - 11:26 - Yanıtla

  aydın söke pamuk üreteni bizler bittik. azarlanırım korkumuzdan allaha şükür karnımız doyuyor . diyoruz.altı yıldır sekiz dokuz yüz arası satıyoruz pamuğu.

 3. HALİL YAVUZ 27 Ekim 2008 - 03:02 - Yanıtla

  Destekleme politikasını değiştirenler ve değiştirdikleri sistemin de yanlış olduğunu görüp tekrar değiştirenlerin verdiği 1 kuruş ve civarındaki artışlar ile arzulanan konu aslında üretim tarafında sayısı tam net olmayan, %30 civarında olduğu öne sürülen tarım nüfusunun hane ve birey olarak azaltılmasıdır.
  Büyük çiftçi ve çiftlikler yaratma politikasıdır.
  Böylelikle üretimin nitelik ve niceliğinin artacağı düşünülmektedir. Ortaçağ Avrupasındaki toprak sahibi soylular (landlords) gibi bir zümre yaratılarak ülke modelimize uygun feodal bir yapının tüm ülke genelinde oluşturulması amaçlanmaktadır. tarım nüfusundan çıkanların ne olacağı, istihdamlarının nasıl sağlanacağı ise düşünülmemektedir.
  Desteklemelerin ne zaman ödeneceği de belli olmadığından üreticimiz artık hükümetlerden gelecek destek parası ile değil kendi üretimi ile yaşamaya çalışmanın hesabını yapmalıdır. Komşusu aldı diye traktörünü yenileme düşüncesinden sıyrılıp birim alanda daha çok ürün elde edebileceği şekilde çalışmalıdır. Sınırları kaldırarak geniş alanlar yaratmalı, çekememezlik değil birliktelik göstererek, bir olarak, beraber işler yapmalı, üretim maliyetlerini azaltmalı, değişik iş kollarına da yatırım yapmalıdır.
  1 metrekare toprağın 1 milyon yılda yetiştiğini düşünürseniz toprak ve üretim bedel biçilemeyecek kadar değerlidir. Yıldan yıla gelir elde eden “kasketli” modelinden sıyrılıp, ekonomiyi, dünyayı, takip eden, internetten dünya borsalarındaki emtia fiyatlarını izlemeyi düşünen bir modele geçmelidir. Kendi ihtiyacını karşılamak için atacağı adımı seçimle gelen ekiplerin alacağı kararlara bırakmaktansa kendi birliklerini oluşturmalı ve kendi işini kendisi görmelidir.
  Mevcut sistem, düzen ve anlayış ile devam edildiği takdirde 10 yıl içinde gerçekten tarım nüfusu %10 ve altına düşecek, pekçok çiftçi tarlasını satmak zorunda kalacaktır.
  Çözüm basittir.
  Köy merasındaki tarla sahiplerinin tapuları bâki kalmak kaydıyla tarla sınırları kaldırılacak,
  Kazanılan arazi ile birlikte tüm tarlalar her haneden alınacak bir ortakla oluşacak ortaklar kurulunda kurulacak şirkete kiralanacak.
  Şirket ÇKS alabileceği gibi mazot gibi temel harcamalar maliyet gösterilebilecek.
  Tüm hanelerdeki traktör ve ekipman satılarak sermaye yaratılacak. Büyük bir çiftlik işletmesi gibi gerekli olan temel tarım ekipmanları ve yeni 3-5 büyük traktör ile işletme çalıştırılmaya başlayacak.
  Oluşabilecek finans fazlası ile hayvancılık yatırımı yapılarak hanedeki nüfusa da iş ve sosyal güvenlik imkanı yaratılacak.
  Arazilerde hayvancılık faaliyeti için gerekli olan yem maddeleri de yetiştirilecek.

  Önerilen bu model de “sosyalizm” ya da dünyada hiçbir zaman uygulanmamış olan “komünizm” gibi bir modele benzetilmemelidir. (Rusya’daki devlet kapitalizmi idi.)

  Zor zamanlarda devletçilik politikasına yönelen ekonomilerin örneklerinde ve son dönemde bankaları zora giren ABD ve AB ülkelerinin yaptığı gibi birliktelik ile yaratılacak iş organizasyonu tarımın kurtuluşudur. Mevcut durumu ile sorunlu bir yapıdaki ülke ekonomisi ve çiftçi profilinde başka düzelme imkanı yoktur.

 4. Mahmut iri 27 Ekim 2008 - 05:13 - Yanıtla

  Üretimi azaltan yok eden hükümetin tarım politikası çiftçiyi iflas noktasına getirdi.Bu ülkede üretici olmak intihar etmek demektir.Girdilerin o kadar yükselmesine ramen hükümetin ürünlere verdiği primler çitçinin yarasına melhem olmaz

 5. murat ozdemir 27 Ekim 2008 - 12:12 - Yanıtla

  odemelerin ne zaman yapilacagini bilen arkadaslar var mi acaba?

 6. HALİL YAVUZ 28 Ekim 2008 - 02:05 - Yanıtla

  2008 yılında DGD uygulaması kaldırıldığı ve bunun yerine üretime yönelik prim uygulamasının toplam desteklemeler içerisndeki payı arttırıldığı için 2009 yılında DGD ödemesi yapılmayacak.

  Yapılcak prim ödemelerinin ödeme tarihlerinini bugünden bilinmesi mumkun değil.
  Cunku henüz 2009 yılı bütçesi belirlenmedi. Butce içerisinde tarımsal deteklemlere ayrılan kaynak netleştikten sonra Hazine, Maliye ve Tarım bakanlığı bir araya gelip devletin nakit akış tablosuna göre 2009 yılı tarımsal desteklemeleirn ödeme dönemlerini tespit ederler.
  Mart-Nisan 2009 aylarından önce herhangi bir destekleme ödeme yapılmasını beklememek lazım.
  En erken butce odenekleri ilk 2 ay kullanıma açılmıyor.

 7. Coşkun Kuru 28 Ekim 2008 - 04:04 - Yanıtla

  SELAM
  BEN AYDIN SÖKE’DEN ZIRAAT MUH. COŞKUN KURU. 25/10/2008 RESMİ GAZETESİNDE 2008 YILI DESDEKLEME MİKTARLARI ACIKLANDI. (PAMUK 0.36 YKR.) BU MİKTAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDIKTAN SONRA KESİNLİKLE DEĞİŞMEZ HERHALDE DEĞİL Mİ? BEN BUNU MERAK ETTİĞİM İÇİN SORUYORUM.
  EĞER BU DESDEKLEME MİKTARI DOĞRU İSE PAMUK TARIMI ARTIK TÜRKİYE’DE BİTMİŞ DEMEKTİR. BU TARIM KOMİSYONUNDAKİ İNSANLAR HESAP KİTAP BİLMİYORLARMI ACABA. BENİM BİLDİĞİM BİR ÜRÜNE DESDEK HESAPLANIRKEN BÜTÜN GİRDİLER HESAPLANDIKTAN SONRA ÇİFÇİYE PARA KALMIYORSA EĞER DEVLETE ÇİFÇİNİN HAYATINI İDAME ETTİREBİLMESİ İÇİN BELLİ ORANDA DESTEK YAPAR.
  AMA PAMUK GİRDİLERİNİ HESAPLAR İSEK ŞU ANDA 400 KG/DEKAR PAMUK ALAN BİR KİŞİ Kİ BU İYİ BİR DEKAR BAŞINA VERİMDİR. HİÇ PAMUK EKMESE DAHA KARLI OLUYOR BEN BUNUN HESABINI YAPTIM SİZE DE ANLATAYIM.

  PAMUK EKİMİNDE DEKARA MAZOT EN AZ 40LT * 2850=99.75 YTL
  GÜBRE EN AZ 80 KĞ ORT GÜBRE FİYATI 80KĞ*1200=96.00 YTL
  TOPLAMA MAKİNELİ HASAT =55.00 YTL
  DEFOLİANT (ACTIRICI İLAC) =12.00 YTL
  İCAR(KİRA PARASI) =120.YTL (Kİ COK YUKSEKLERİDE VAR)
  TOHUM PARASI =10 YTL
  ÇAPA PARASI (MİNUMUM 2 ÇAPA) =40 YTL
  NORMAL HASTALIK VE ZARARLI İLACI MİNUMUM =30 YTL

  BU RAKAMLAR MİNUMUM RAKAMLARDIR KABACA TOPLARSAK=462.75 YTL. ÇIKAR Kİ BURADA ÇİFÇİNİN TRAKTÖR AMORTISMANLARI YOK (LASTİK,YAĞ,FİLTRE) ARTI KİŞİNİN KENDİ ÇALIŞTIĞI YÖVMİYE YOK. BANKA FAİZİDE ÖNEMLİ BUDA YOK.

  NEYSE DAHA DUŞUNURSEK BAŞKA MASRAFLARDA BULABİLİRİZ.

  ŞU ANDA BURADA TUCCARDA PAMUK 800 YKR DEN SATILIYOR
  DUŞUNUN 400 KG PAMUK ALAN BİR ÇİFÇİ …….400*0.80 YKR=320 YTL. MASRAFIMIZ NEYDİ= 462 YTL.

  KISACA BURADAN CIKAN SONUÇ BU VATANDAŞ SEZON BAŞINDA TARLASINI BOŞ BIRAKSA DAHA KARLI İDİ YANİ BU RAKAMLARLA URETİCİ PRİMİ ALSA BİLE KARA GECEMİYOR.

  SÖZÜN KISASI 2009 SONUNDA TURKIYE PAMUK İHTIYACINI TAMAMEN DISARDAN SAĞLAR HALE GELİR AMA İŞ İŞDEN COKTAN GEÇMİŞ OLACAK….

 8. ramazan ekiz 31 Ekim 2008 - 03:32 - Yanıtla

  2007 yılına ilişkin (2007 yılında müracatı ve dikimi yapılan) sertifikalı fidan destekleme ödemeleri ne zaman yapılacak. saygılarımla.

 9. Veli soysalbaş 31 Ekim 2008 - 11:13 - Yanıtla

  2008 kuraklık mazot ve kimyaevi gübre ne zaman ödenecek?Çiftçiye destek çıkacagız diyordunuz hani böyle mi çıkacaksınız çiftçi öldükten sonra Çorum Sungurlu Arifegazili Beldesi çiftçisi yetkililere saygılarımla…

 10. mehmet ılgın 31 Ekim 2008 - 11:59 - Yanıtla

  buna söylenecek tek lafım var hükümet desteği al başına çal sadaka verir gibi prim veriyor alay eder gibi artırıyor mazota elektriğede yapın o zamı da kıçınızı görelim çiftçi eşşek semer vurmayan eşşoğlu eşşek

 11. HASAN SABUNCUOĞLU/AYDIN 3 Kasım 2008 - 04:10 - Yanıtla

  AYDIN NAZİLLİDE ÇİFTÇİLİK YAPMAKTAYIM.ÇİFTÇİLİK VE HAYVANCILIK GERÇEKTEN ÇOK KÖTÜ DURUMDA GELECEK YILLAR NELERİ GÖSTERİR BU SEKTÖRDE ACABA

 12. Ali Kabalay 18 Kasım 2008 - 13:52 - Yanıtla

  Değerli çiftçiler! Uluslararası emperyalist(sömürgeci)sermayenin temsilcileri düzen partilerine oy vere vere bu günlere eriştiniz.İşbirlikçi, işçi, köylü kısacası emek ve halk düşmanı bu partiler ayni zamanda millet ve vatan düşmanıdırlarda.Bunları iktidara taşıyarak ecdadınıza karşı suç,gelecek nesillere karşi ise ihanette bulundunuz.Büyük önderimiz ATA’mıza sı4rtınıza döndünüz.Ve bu günlere erdiniz…

 13. feramuzBaştırpancı 24 Kasım 2008 - 05:00 - Yanıtla

  Sayın kabalay said bütün bunlar gerçekten çok dokunaklı sanki sevgili atamızla çanakkalede
  sırtsıata çarpışmış gibisiniz çok komik siniz
  bu ülkeyi seviyorum bu ülkeyi yönetenleride
  bende çiftçiyim ama senin gibi şikayet etmek yerine çözüm ararım başarısız insanlar herzaman
  şikayet eder lütfen birde atamızı rahatsız etmeyin o neyin doğru olduğunu iyi bilen biri sidir şüpesizki

 14. ali kabalay 24 Kasım 2008 - 13:39 - Yanıtla

  feramuz baştırpancı beyefendi,ben şikayetçi değilim.Şekayetçi olanlar çiftçilerimiz.Bunda da haklılar.Ama önce kendilerine sorgulasınlar.Bu duruma düşmelerinin nedenlerini araştırsınlar.Ben Çanakkale Savaşlarına katıldım diye bir şey yazmadım.Ama dedemin bu savaş ve Kurtuluş Savaşı anılarıyla büyüdüm.Daha sonra kitaplardan okudum.Saygılarımla

 15. kadir erdoğan 24 Aralık 2008 - 15:38 - Yanıtla

  sğer bu hükümet çiftçisine sahip çıkmaz olursa gelecek sene sıfır ekim olacaktır.benim bu sene girdiğim zarar bütün ekipmanım ve terlamı satsam karşılayamaz ama akp de bunu bilsinki bunu yapmaya devam etseler biz çiftçilerde onları allahın izniyle sandığa gömeceğiz.teşekürler

 16. fayık yılmaz 1 Ocak 2009 - 09:31 - Yanıtla

  sayın kadir erdogan evet hepimiz o zararı ettik çiftçi olarak lakin bu hükümet ihitilalle gelmedi buraya bunları biz taşıdık benim köyümde %70 oy aldılar bu gün seçim olsa yine %50 oy alırlar yani burdan şu çıkıyor ki türkiye gibi ülkede siyaset akp ye göre ben bazen adamlar çiftçiyi ne kadar dışlasalar haklılar diyorum vede dışlıyolar çok destek varmış gibi %10 daha kestiler buna ragmen yinede çiftçi olarak söyledigim gibi çevremde bakıyorum %50 si savunuyo bu da neden??sadaka alanlar bizim gibi çalışanların kendi seviyelerine inmesinin istiyor bi kısmıda beyni yıkanmış tek bunlar müslüman geri kalan partiler hep kafir zihniyetiyle acından da ölse oraya oy verecekler kısacası bu çiftçi ye müstahak

 17. ali kabalay 15 Ocak 2009 - 01:15 - Yanıtla

  Sn.Kadir Erdoğan,sorun senin dediğin gibi %70’lerde,%50’lerde yatmaktadır.ATATÜRK’ün yaktığı aydınlanma ışığının köylüye ulaşmasından korkan emperyalizm(AB ülkeleri,ABD)ile yerli işbirlikçileri olan toprak ağaları,komprador burjuvaji,din bezirganları gerici ve yobazlar o parlak ışığı karartarak köylüyü ışıksız bıraktılar.Bilgisiz,bilinçsiz kalan köylü,halk düşmanı,emperyalizmin işbirlikçisi DP,AP,ANAP,SP,MHP,AKP…gibi partilerin oy deposuna dönüştüler.Böylece ülkemizi ve kendilerini bu günkü acı duruma getirmişlerdir.Ayrıca kendilerinden başka çocuklarının ve torunlarının geleceklerini de karartmışlardır.

 18. destekleme 5 Şubat 2009 - 06:28 - Yanıtla

  gübre ve mazot desteklemesini ne zaman alacaz digor karstan zafer

 19. maruf yüksel 19 Mart 2009 - 07:29 - Yanıtla

  bende bir pamukçu olarak fazla yorum yapmıyacam tekdiyecem dedem babam birikinlerinide pamuk yuttu .akp. canın sağolsun sayenizde elde avuçta bir şey kalmadı.

 20. cuneyt 31 Temmuz 2009 - 08:50 - Yanıtla

  yazıklar olsun çiftçiyi bu hale getirenler utansın

 21. CÜNEYT 31 Temmuz 2009 - 08:57 - Yanıtla

  HANİ KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİYDİ.BU DÜŞÜNCEYİ ÇÜRÜTMEK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYOR HÜKÜMETİMİZ.ÇİFTÇİ DİYE BİŞEYMİ KALDI.HERKEZ BANKAYA BORÇLU.AYIPTIR YA.BİZLER EKİP BİÇMESEK NE OLACAK HİÇ DÜŞÜNDÜLERMİ ACABA

 22. gazeteler 8 Ağustos 2009 - 08:00 - Yanıtla

  gübre ve mazot desteklemesini ne zaman alacaz digor karstan zafer

 23. Ali Kabalay 14 Ağustos 2009 - 09:10 - Yanıtla

  Sevgili Cüneyt,ATATÜRK Türkiyesi’nde köylü milletin efendisiydi.O Türkiye’yi kendi kırılası ellerimizle yıktık.Bu Türkiye ise ABD ve AB türkiyesi.Bu türkiyede köylü emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin kölesi yapılmıştır.Biz köylüler ATATÜRK’ümüze ve Cumhuriyetimize sırt dönüp efendilik yerine köleliğe yeğ tuttuk.

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler