Bakliyatta ihracatçıyken nasıl ithalatçı olduk?

TMO, 2.5 liradan kırmızı mercimek alacak

Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) 26 aradan sonra kırmızı mercimek alacak. Ay sonunda hasadı başlayacak kırmızı mercimek için kilo başına 2.5 lira alım fiyatı açıklandı.

2019 döneminde kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatı ton başına 2 bin 500 lira olarak belirlendi.

Belirlenen bu fiyat, ton başına verilecek yaklaşık 800 liralık prim ve diğer desteklerle birlikte fiyat 3 bin 300 Liraya kadar yükselecek.

TMO’dan yapılan açıklamaya göre, 2019 yılında kabuklu kırmızı mercimek alımlarında izlenecek politikalar şöyle:

1- Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacak.

2- Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak.

3- Hububat alımlarındaki randevulu alım sistemi kırmızı mercimek alımlarında da uygulanacak. Randevular İnternet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlüklerimiz ile ajans amirliklerimizden de alınabilecek.

4- Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacak.

Reklam Ver
Önceki İçerikBuğday üretiminden kaçış korkutuyor
Sonraki İçerikDünya buğday üretimi artarken Türkiye’de neden düşüyor?
Ali Ekber Yıldırım kimdir? Dünya Gazetesi'nde 33 yıldan beri gazetecilik yapıyor. Muhabir, haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak çalıştı. Tarım konusunda uzmanlaştı ve 25 yıldır tarım yazıyor. Tarım ,gıda, hayvancılık konularında ulusal ve yerel televizyonlarda sıklıkla görüşüne başvuruluyor.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazınız
Lütfen adınızı yazınız