2013 tarım destekleri ne kadar artacak?

Çiftçi, 2013 tarım desteklerinin açıklanmasını bekliyor. 2012 yılında tarıma 7.7 milyar lira destek verildi. Bu yıl ise kabul edilen bütçeye göre 9.1 milyar lira destek verilmesi öngörülüyor. Geçen yıla göre tarımsal destek bütçesinde yüzde 25 civarında bir artış olacak.
Bu artış ürün gruplarına nasıl yansıyacak?
Bu soruya yanıt vermeden önce genel bilgiyi paylaşmakta yarar var.Desteklerle ilgili Türkiye ile Avrupa Birliği ve Amerika arasında hem miktar hem de desteklerin açıklanmasına ilişkin takvimle ilgili çok farklılıklar var.
Avrupa Birliği, tarımsal destekleme bütçesini 7 yıllık dönemler itibariyle belirler. Bu yıl Avrupa Birliği’nin 2014-2020 dönemine ilişkin bütçesi kabul edilecek. Tarıma 370 Milyar Avro destek verilmesi planlanıyor. Avrupalı çiftçi 7 yıl içerisinde hangi ürün için ne kadar destek alacağını bilerek üretim yapar.
Amerika ise, tarımsal destekleme bütçesini 5 yılda bir belirler. Bunun için bir yasa çıkarır. Amerikalı çiftçi 5 yıl boyunca hangi ürüne ne kadar destek verileceğini bilir.
Türkiye’de ise, tarımsal destekler 1 yıllık belirlenir. Çoğu zaman üretim başladıktan sonra destekler açıklanır. Çiftçi ne kadar destek alacağını bilmeden üretime karar verir.
Geçen yıl tarıma 7.7 milyar lira destek verilmişti. Bu yıl 9.1 milyar lira destek verilecek. Hangi ürüne ne kadar destek verileceği henüz belli değil. Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. Şubat ayı içerisinde ürün bazında desteklerin açıklanması bekleniyor.
Hükümetin 2013 Programında 9.1 milyar liralık tarım desteğinin nasıl dağıtılacağı tahmini olarak yer aldı.
Çiftçi 3.1 milyar lira prim alacak
Ekonomi Programı’na göre, 2013 yılında en fazla destek fark ödemesi olarak bilinen prim ödemesi oluşturuyor. Bu yıl fark ödemesi yani prim olarak 3 milyar 117 milyon lira destek verilmesi öngörülüyor. Bu, toplam tarım desteğinin 3’te birini yaklaşık yüzde 34.7’sini oluşturuyor.
Fark ödemesi desteği kapsamında yağlı tohumlar olarak bilinen ve aynı zamanda arz açığı olan ürünler olarak tanımlanan bu kalemde kütlü pamuk, zeytinyağı, ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, aspir ve dane mısır için toplam 1milyar 620 milyon lira prim ödemesi yapılacak.
Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale gibi hububat ürünlerine ise 1 milyar 270 milyon lira destek ödenecek.
Kuru fasulye,nohut ve mercimek için 57 milyon lira,çay için 170 milyon lira prim ödenecek.
Çiftçiler için büyük önem taşıyan, gübre ve mazot desteğinin de yer aldığı alan bazlı destek olarak bu yıl 2 milyar 591 liralık ödeme yapılması öngörülüyor. Mazot için 630 milyon lira, gübre için 760 milyon lira destek verilecek. Fındık üreticilerine 720 milyon lira alan bazlı destek ödenecek.
Hayvancılığa 2.4 milyar lira verilecek
Hükümet, 2002 yılında sadece 80 milyon lira olan hayvancılık desteklerini her yıl artırarak geçen yıl 2.1 milyar liraya çıkardı. Bu sene ise hayvancılık destekleri toplamda 2 milyar 464 milyon lira olacak. Bu desteğin önemli bölümü hayvan başına ödeme, süt primi ve yem desteği olarak ödenmesi bekleniyor.
Genel hatlarıyla bakıldığında tarımsal destek bütçesi geçen yıla göre yaklaşık olarak 1.3 milyar lira artacak. Ancak çok fazla kalemde destek verildiği için ürün bazında yine birkaç kuruluşluk artışlar olacak. Böyle olunca hem destek verenler hem de alanlar pek memnun olmuyor.
Yapılması gereken desteklerin tarımsal üretim ve planlamada daha etkin kullanmaktır. Tarımsal destekler üretim planlamasının en önemli aracıdır. Hangi ürüne daha fazla ihtiyacınız varsa ona daha çok destek verirsiniz. İhtiyaç olmayanlara ise desteklemezsiniz. Desteklerin açıklanması kadar zamanında ödenmesi de önemlidir. Ayrıca çiftçinin önünü görebilmesi için Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi tarımsal desteklerin en az 5 yıllık açıklanması gerekir.

Hayvancılık, Destekleme, Doktar kategorisine gönderildi
23 comments on “2013 tarım destekleri ne kadar artacak?
 1. Ahmet Aykut öztepe diyor ki:

  Sayın Ali bey çiftçinin ürünü para yapmıyor . 2011 yılında kütlü pamuk satışımız 1.46 krş şu anda ki kütlü fiyatı 1.05 krş/kg. Desteğin nereye verildiğini umarım herkes görmüştür. Yani destek sanayiciye fabrikaciya gidiyor.Çiftçi gerçekten zor durumda lütfen gündeme getirin. Saygılar

 2. ALİ DEMİR diyor ki:

  FINDIĞA VERİLEN DESDEK FUZULU BİR PARADIR

 3. ALİ DEMİR diyor ki:

  adamlar fıdıklığını tanımaz ve orman olmuş desdek alır yazıklar olsun bunu adamkibi incelesinler de oyle versinler insan acıyor devletin parasını

 4. cihan atan diyor ki:

  bütün tarım desteklemeleri azalmıştır.buğdayın dekar başına kg ramı 400 kg 260 kg ye düşürülmüştür adalet bumu,artış bumu?sorarım size

 5. ramazan yapıcı diyor ki:

  pekı tarım makınalarına olan katkı ıllere dağılımı bırde ozellıkle antalya yardımcı olursanız sevınırım

 6. serkan kocabıyıkoglu diyor ki:

  sayın alı bey benım sorum zeytın yag desteklemesınn neden bu kadar dusuk oldugudur merhum ecevıt zamannda zeytınyagı destekelemesınn 45 kurusken sımdı 50 kr, zeytın yagı fıyatı o zamanlarda 6 lıra ıken su anda 3.8 lıra cıvarında ulkemız her sene ılerı gıdıyor dıyorsunuz bunu ılerleme resmen garıban cıftcıyı bıtırdınız helal olsun. . .

 7. Harun iş diyor ki:

  Sayın ali bey buday farkları nezaman ödenecek. 2013 Yılına girdik bir haber yok çifti perişan .saygılar

 8. cihangir Akdut diyor ki:

  Destek derken hangi destekten bahsediliyor ben anlayamıyorum.Desteklemelerden faydalanmak için devlete müracat etmek bile devlet için gelir kapısı olan bir durumda,10 Lr. ederi olan bir ürünü 5 Lr. ettirip 5 Lr.da destek verip yüzde 50 destek verdik demenin bi alemi yok.
  mesela gübre 30 Tl. lik gübre bir anda 85 Tl.ettirilip aradaki fark olan 55 Tl.destek olarak verilse kaç yazar.Dikkat şemsi bey BAYRAKTAR sizde maliyetlerin yüksek olduğundan şikayet ediyorsunuz.Siz şikayet değil içraat makamısınız.bu kadar veballe allah öbür dünyada sizlere kolaylık versin

 9. selim diyor ki:

  kombassan holdin hisseleri ile dorper vr romanof koyunu takas etmek istiyorum hakki kombassan hisseleri ile

 10. Burhanettin aykunu diyor ki:

  Ciftcinin durumu cok kotu verilen destek zaten 2 kati fazlasiyla geri aliniyo hesaplayin sonra konusun…

 11. ersoy alişan diyor ki:

  sayın ali bey kars arpaçay mescitli köyünden soruyorum size ali bey ,biz tarımsal arpa buğday ve fiye destek veriyoruz diyosunuz? ama verdiğiniz desteklerden durmadan aşağıya çekiyosunuz ve bizim tarım kredi kooperatifleri bu yıl borçlarımızı ertelemiş bulunmaktasınız malesef borçlarımızın %50 sini ertelemişsininz %50 sinide ertelememişsiniz .ertelenen %50 sini %05 faiz le çalışıyor +destek verilenen ürünlerin %30 unuda kesinti yapıyosunuz bizden.ondan sonra biz çiftciye destek veriyoruz diye medyada övünüyorsunuz.bu nasıl destek anlamakta zorluk çekiyorum.işte batırıan türkiye çiftcisi.

 12. şenol karakaya diyor ki:

  sayın ali bey. ben konyadan yazıyom tarımsal sulamadaki elektiriğin kdv si yüzde 18 adalet nerede tekel ürünlerin de yüzde 1 atatürk veya karakaya barajlarının yarısı konyaya yatırım olarak gelseydi inanıyorum ki konya ovasının tamamı sulanırdı. bizde kürtler gibi silah alıp dağa mı çıkalım bu çifte standart deil de ne benim köyümde asvalt yok doğuda 30 km . tek eve asvalt yapılmış gözümle gördüm. tayyip duysun

 13. şenol karakaya diyor ki:

  konya ereğli şeker fabrikasında pancar kotam var malesef yetersiz satın aldığımızdaa tonu bu günlerde 40 45 tl ye çıktı.biz bunu yetiştirmek istiyoruz kota almak istemiyoruz parayla ilgililere duyrulur. NOT: Karapınar çifçisiyim

 14. servet bağbaşı diyor ki:

  mazotu 4300 gübreyi1500 alıyoruz alıyoruz
  tabiki peşin yaparsak bide işin içine veresiye girerse mağliyet dahada yükseliyo buğdayıda 600 e satarsan gelde işin içinden çık. beş senedir buğdaya aynı 50 lira pirim veriyo bunuda övünerek söylüyolar
  50 liranın içinde 14 15 lirasıda vergi ve kesintilere gidiyo onuda zamanında vermiyo bizde bu arada mozot gübrae borcunuzu ödemek için düşüyoruz tefecinin eline aldığımız desteklemeler de ona gidiyo.her sene doğrudan gelir dösyası yapıyoruz
  ya çiftciyi soymayan yok tarım müdürlüğüne gidersin ver 10 lira zirat odasına gidersin ver 100 lira buda en mimimumu 25 senedir çiftcilikle uğraşırım ziraat odasının çiftciye hiç faydasını gömedim zararından çok . sattlığımız ürünün faturasını verırsın ver 10 lira çıktı istersin ver on lira bu ne kardeşim yeter be ver ver bizdede kalmadı.sayın bakanımızdan ricamız çiftciye verilecek desteklemebüçce hazırlanırken verilecek tarihide net açıklasınlarki bizde ona göre hareket edelim.

 15. mumin selcuk diyor ki:

  Mazottan aldiginiz otv yi kaldirin sizin hicbir destegine ihtiyac kalmaz

 16. ismail öner diyor ki:

  hayvancılığa destek diyorsunuz devlet 7_7.5 binden hayvan sattı şimdi buzalı hayvan 3 bin lira yapmıyor bumu destek saygılarımla

 17. Ahmet güzel diyor ki:

  Sayın Ali bey bumu destekler yandık bittik hayvanlarımızı kesemiyoruz satamıyoruz yem alamıyoruz saman alay
  Mıyor bu ne bim çim iş bu ne biçim gayvancılık buna bi çare destek uzatılsın et balık kurumlar dana kesmiyorlar buna bi çare saygılarımla

 18. zeki emanet diyor ki:

  vatandaş yorum yapmış fındığa verilen destek gereksiz diye: soruyorum o bilgisiz yada art niyetli vatandaşa,sen fındık ne işe yarar,fındık yetişen arazide başka ürün yapılabilirmi,her yıl fındık ihracatından bu ülkeye kaç milyar dolar girdi sağlanır,daha önemlisi FİSKOBİRLİK kapatılarak bu insanların emeğini iktidar yanlısı tüccarlara peşkeş çekildiğini biliyormusunuz.lütfen yorumları araştırarak yapalım.

 19. selimk diyor ki:

  TARIM BAKANIMIZ TARIMDA VE HAYVANCILIKTA REFOM YAPMALI PARCALI TARIM ISLETMELERINE ACILEN BIRLESTIRMELI

 20. M n kullu diyor ki:

  Tarim Bakanı bizim bakanımız değil deneme yanilma yöntemiyle ben cumhurbaşkanlığı bile yaparım hesap soran mı var? Tarim ve hayvancılığa dayalı sivil toplum örgütleri,odalar,birlikler,kooperatifler hepsi kapatılsın üzerimize kambur olmaktan başka ne ise yaralar.Yillardir söylüyorum çiftçi ve hayvanciya verdikleri destekleri her ortamda sakız yaptılar diğer meslek guruplarını kışkırttılar. Destek İstemiyoruz KDV iademizi istiyoruz!!!!

 21. alikıyı diyor ki:

  bende çiftçiyim ama ağlamıyorum neden sizin ağlamanız yetkiverdiğiniz kişiler sizlerle kafa buluyor anlamak için göze parmak gerekirmi gereken çok insanvar 2002 yılını projektörle aramayan varmı yoksa o günlerde kötü idi ama yada 1996 1997 yılarında çiftçinin süt üretnin hali bence iyi idi başbakan kim olursa olsun tarıma ne vermiş kardeşim biz ona bakalım tarım kesiminden iktidara verdiği bir şey yok külfet ilkdefa kurbanı bunlar getirdi ilk defa samanı bunlar getirdi nasıl kalkınan tarım sektörü bu yalan

 22. ibrahim diyor ki:

  tarım bitik durumda. eminimki sayın başbakanımız bitik olduğundan haberi yok. sayın bakanımıza sesleniyorum,2002 yi hep örnek gösteriyorlar 2002 de mazot ne kadar şimdi ne kadar ,2002de gübre ne kadar şimdi ne kadar.aynı zamanlarda buğday ne kadar şimdi ne kadar.bunları hesaplayan çiftçinin 10 yılda ne kadar kazançlı olduğunu görecek. hayvancılıkta aynı bitik durumda.

 23. talat diyor ki:

  kardeşim başbakan çifçinin halinden anlarmı anlamaz. trm bakanı anlarmı anlamaz.zaten memlekette milletvekili yok, hepsi diyor cebime girsin.çiftçi,esnaf,ne …..yerse yesin umrundamı. yarın seçime bir,iki ay kalasıya gelirler biz böyle yapacagız,biz böyle yaptık,diyecekler. bizim millet kuzu gibi zaten ne derseler yalakalar onu alkışlar,ha burda en çok iş poşetcilere düşüyor tabiki.hiç yalan yok hepsi gerçek,bunu baştakilerde biliyor.milletini halkını düşünen yok. saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tarim/domains/tarimdunyasi.net/public_html/wp-content/themes/responsive/header.php:25) in /home/tarim/domains/tarimdunyasi.net/public_html/wp-content/plugins/sayfa_sayac/sayfa_sayac.php on line 491

Arşivler