Devlet, ithal kuzu eti satacak

·

25 Eylül 2017

·

Bu haberde ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Devlet, ithal kuzu eti satacak

25 Eylül 2017

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Haber

Güncelleme: Şub 20, 2024

Devlet, ithal kuzu eti satacak

Kırmızı et fiyatlarına müdahaleyi sürdüren Et ve Süt Kurumu ithal taze karkas kuzu eti satışı ile kuzu piyasasına da müdahale ediyor. Et ve Süt Kurumu’ndan yapılan duyuruya göre, taze karkas kuzu etinin kilosu 28 lira artı KDV fiyatla satılacak. İthal karkas kuzu etini alacak market zincirleri yüksek fiyattan satmayacaklarını taahhüt etmeleri gerekiyor.
Devlet kırmızı et fiyatlarına müdahaleyi kuzu eti ile sürdürüyor. Canlı hayvan ve et ithalatı konusunda tek yetkili kurum olan Et ve Süt Kurumu ithal karkas kuzu eti satarak piyasaya müdahale edecek. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın “Devlet ithalat yapmaz.İthalat bizim işimiz değil. Devlet sadece düzenleme yapar” açıklamasından sadece bir gün sonra Et ve Süt Kurumu’nun ithal taze karkas kuzu eti satış duyurusu yayınlaması şaşkınlık yarattı.

Kilosu 28 liradan satılacak

Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan satış duyurusuna göre,Sakarya ve Sincan Et Kombinası Müdürlükleri tarafından kilosu 28 lira artı KDV ile ithal taze karkas kuzu eti satılacak. Duyuruda şu bilgilere yer verildi:”Kurumumuzca, ithal taze karkas kuzu etlerinin satışına başlanılacaktır.Satışlar, Sakarya ve Sincan Et Kombinası Müdürlüklerimizce yapılacaktır.
İthal taze karkas kuzu etleri, 28,00 TL/Kg + KDV fiyattan satılacak olup, satışlar peşin bedelle veya kredi kartı (tek çekim) ile gerçekleştirilecektir.”

Market zincirleri yüksek fiyatla satamayacak

Et ve Süt Kurumu’nun duyurusunda ithal taze karkas kuzu etini alacak market zincirleri ve tedarikçilerden yüksek fiyatla satmama taahhütnamesi alınacak. Duyuruda bu konuda şu bilgiye yer verildi: “İthal taze karkas kuzu etlerini, KDV dahil “kuzu but” u 35,00 TL/Kg fiyattan, “kuzu kol” u 33,00 TL/Kg fiyatlardan satacaklarını taahhüt eden ulusal ve yerel market zincirleri ve/veya tedarikçilerine satış yapılacaktır.”

Et alacaklar 27 Eylül’e kadar başvuracak

Et ve Süt Kurumu’ndan ithal taze karkas kuzu eti almak isteyenler “Satış Usul Esasları”nı Sakarya ve Ankara Sincan Kombina Müdürlüklerinden alabilir.  Firmalar et satın almak için 27 Eylül 2017 tarihine kadar, Sakarya ve Sincan Et Kombinası Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor.

Kuzu karkas fiyatı 2 aydır düşüşte

Et ve Süt Kurumu’nun ithal etle müdahale ettiği kuzu eti piyasasında taze kuzu karkas etin fiyatı son iki aydır düşüş eğiliminde. Ağustos’ta Temmuz ayına göre yüzde 1.96 oranında düşerek 33 lira 62 kuruş olmuştu. Et ve Süt Kurumu Piyasa İzleme Ve Değerlendirme Daire Başkanlığı tarafından her ay hazırlanan ve sektör temsilcilerine gönderilen Et Piyasa Bülteni’ne göre, 2017 başında kilosu 27 lira olan kuzu karkas fiyatı artarak Haziran ayında 35 liraya kadar yükseldi. Temmuz ayından itibaren düşüş eğilimine girdi ve Ağustos ayında 33 lira 62 kuruşa düştü. Gıda,tarım ve hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü verilerine göre sadece Temmuz-Ağustos döneminde kuzu karkas eti fiyatındaki düşüş yüzde 1.96 oldu. Fiyat düşerken Et ve Süt Kurumu’nun piyasaya müdahale etmesi dikkat çekiyor.

Bu haber ile ilgili yapılan yorumlar

Güncel: İlişkili Diğer Haberler

En Son Yayınlanan Makaleler