Mazot ve gübre desteğindeki karmaşa giderilmeli

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Mazot ve gübre desteğindeki karmaşa giderilmeli

28 Şubat 2023

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Şub 23, 2024

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cuma günü üreticilerin hesabına 13 milyar 836 milyon liralık tarımsal desteğin yatırıldığını söyledi. Bu desteğin 12 milyar 508 milyon lirası gübre ve mazot desteği.

Hükümet, 2022 üretim yılına ait gübre ve mazot desteğini ilk kez ayni olarak ödenmesine yani verilen destekle sadece mazot ve gübre alınmasına karar verdi. Yaşanan deprem felaketi sonrasında 11 ilde bu desteğin nakit, diğer 70 ilde ise ayni olarak ödemesine karar verildi.

Bakan Vahit Kirişci’nin açıklamasına göre, 24 Şubat günü ülke genelinde 2 milyon 167 bin 958 üreticiye toplamda 12 milyar 508 milyon lira gübre ve mazot desteği ödemesi yapıldı. Bu ödemenin 2 milyar 861 milyon lirası depremde büyük zarar gören 11 ildeki 310 bin 472 çiftçiye nakit olarak ödendi. Bu çiftçiler hesaplarına yatırılan bu parayı nakit olarak çekebilecekler. İhtiyaçlarını karşılamada kullanabilecekler.

Deprem bölgesi dışındaki 70 ilde 1 milyon 866 bin 486 çiftçinin hesabına ise 9 milyar 647 milyon lira gübre ve mazot desteği yatırıldı. Bu çiftçiler ise yatırılan bu para ile sadece gübre ve mazot alabilecekler. Bu parayı çekemezler, başka bir ihtiyaç için kullanamazlar. Sadece Ziraat Bankası’nın anlaşmalı olduğu akaryakıt istasyonlarında, gübre satan bayilerden ayni olarak gübre ve mazot alabilirler.
Böyle olunca üreticilerden çok sayıda şikayet geliyor. Kimisi hesabıma para yatırılmadı diyor. Kimisi para yatırıldı ama kullanamıyorum diyor. Tam bir karmaşa yaşanıyor.

Depremzede çiftçinin desteği enerji şirketlerine gitti

Deprem bölgesindeki üreticilerden çoğu, hesaplarına yatırılan desteklemeden enerji şirketlerinin yaptığı kesintiden şikayetçi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, depremzede çiftçilerin paraya ihtiyacı olduğu için mazot ve gübre desteğinin sadece bu 11 ilde nakit ödenmesine karar verildiğini söyledi. Ancak, depremzede üreticinin hesabına yatırılan desteğin bir bölümü “sulama elektriği borcu” nedeniyle enerji firmaları tarafından kesildi. Buna bir önlem alınamaz mıydı? Bir satırlık yazı ile “deprem bölgesindeki üreticilerin hesabına yatırılan desteklerden herhangi bir kesinti yapılamaz” ibaresi konulsa, çiftçi bu zor günlerde ihtiyacı olan parayı tam alırdı.

70 ilde destekle ilgili büyük karmaşa yaşanıyor

Mazot ve gübre desteğinin ayni olarak ödenmesi ile ilgili çiftçiye net açıklama yapın diye defalarca yazdım, anlattım. Bu kadar radikal bir değişiklik önce pilot uygulama ile denenir, aksaklıklar görülür ondan sonra uygulamaya geçilir. Bunlar yapılmadığı için tam bir kaos yaşanıyor. Üretici bakanlığın il ilçe müdürlüğü, akaryakıt istasyonu-bayiler ve Ziraat Bankası şubeleri arasında adeta mekik dokuyor. Desteğinin ödenmediğini söyleyen de var, ödendi ama kullanamıyorum diyen de. Ben bu desteği mazot alımında kullanmayacağım sonra bana nakit olarak ödenir mi diye soran da.

İşte o mesajlardan sadece bir tanesi: “Merhaba Ali Ekber Bey. Bir şey sormak istiyorum. Tüm Türkiye’de nakit olarak ödeme yapılacak mı acaba. Ziraat Bankası mobil uygulamadan hububat destek avans kredisi başvurusu yaptım ve onaylandı. Anlaşmalı kuruluşlardan da pos cihazından deneme yapıyoruz destek miktarı karta tanımlı fakat işlem hatası veriyor. Bankaya gidin diyorlar, bankaya gidiyorum herhangi bir sıkıntı yok, destekleme tutarı karta tanımlı diyorlar. Ama kullanamıyoruz. Bu durumda tek olan da ben değilim. Bu çok ciddi bir problem bizim için.”

Bunun benzeri çok mesaj geliyor. Mazot ve gübre desteği ile ilgili gelen birçok soru var. En çok merak edilen ise ayni olarak desteği almazsam daha sonra nakit olarak ödenecek mi?

Mevzuata göre nakit ödeme olmayacak

Resmi Gazete’nin 20 Ekim 2022’de yayınlanan ”2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Karar” da bütün ürünler sayıldıktan sonra desteğin mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere ödeneceği çok net olarak yer alıyor.

Karar’da ayrıca şöyle deniliyor: “Arpa, buğday, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik üreticileri 2022 üretim yılına ait ve 2023 bütçe yılında ödenecek mazot ve gübre desteklerini T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü finansmanıyla 2022 yılında başlanmak üzere Bakanlıkça(Tarım ve Orman Bakanlığı) belirlenecek tarih aralığında mazot ve gübre alımında kullanılabilir.”

Tarım ve Orman Bakanlığı “Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ” ise 19 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu tebliğin mazot ve gübre desteği ile ilgili 8. Maddesi ise özetle şöyle:

Mazot ve gübre desteği

MADDE 8- (1) Çiftçilere, 2022 üretim yılı içerisinde tarımsal üretimde bulunulan ÇKS’de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot ve gübre desteklemesi yapılır. Hesaplanan mazot ve gübre desteği, çiftçilerin Ziraat Bankasında bulunan hesaplarına mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere tanımlanır, çiftçilere nakdi ödeme yapılmaz.

(2) Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modeli kapsamında desteklenen; yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya, kolza (kanola), aspir, dane mısır, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, çeltik, kuru fasulye, mercimek, nohut, yaş çay, fındık, zeytin, yem bitkileri, patates ve kuru soğan ürünlerinin dışında kalan diğer bütün ürünlere, “Diğer Ürünler” kategorisinde belirtilen miktar kadar mazot ve gübre desteği alımında kullanılmak üzere destek ödemesi yapılır.

(3) 2022 üretim yılında ÇKS’de kayıtlı olan çiftçiler, mazot ve gübre desteğinden yararlanmak istememeleri halinde, bu taleplerini il/ilçe müdürlüklerine 30/12/2022 tarihine kadar yazılı olarak bildirirler. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik üreten çiftçiler ise mazot ve gübre desteğinden yararlanmak istememeleri halinde il/ilçe müdürlüklerine 6243 sayılı Cumhurbaşkanı Kararında belirtilen askı süresi bitimine kadar yazılı olarak bildirirler.

Sadece 11 ile nakit ödeme var

Depremden sonra 17 Şubat 2023 tarihli Resmi Gazete’de bu tebliğde yapılan değişiklik ise şöyle: “ 19/11/2022 tarihli ve 32018 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğin 8’ inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir. “Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde destekleme ödemeleri nakdi olarak yapılır.” Bu illere Elazığ’ın da eklendiğini belirtmek gerekiyor.

Son olarak, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 24 Şubat’ta Diyarbakır’da ve Şanlıurfa’da yaptığı konuşmalarda, deprem bölgesindeki 11 ilde gübre ve mazot desteğinin nakit olarak ödeneceğini, 70 ilde ise sadece mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere ayni olarak vereceklerini söyledi.

Özetle, 2022 üretim yılına ait mazot desteğinin 12 milyar 508 milyon liralık kısmı geçen Cuma günü çiftçilerin hesaplarına tanımlandı, ödendi. Deprem ve afet bölgesindeki 11 ilde çiftçiler yatırılan bu parayı nakit olarak çekip kullanabilecekler. Diğer 70 ildeki çiftçiler hesaplarına aktarılan bu desteği sadece Ziraat Bankası anlaşmalı akaryakıt istasyonları ve gübre satışı yapan bayilerde mazot ve gübre alımı için kullanabilecek. Uygulamadaki sorunlar daha uzun süre konuşulacak gibi görünüyor.

Deprem bölgesindeki tarım ve gıda işletmeleri destek bekliyor

Antakya Altınözü’nde zeytincilik, pamuk ve tarımsal işletmeleri olan Yahya Kemal Nalçabasmaz ile uzun yıllardır tanışıyoruz, görüşüyoruz. Depremden sonra da birkaç kez görüştüm. Cumartesi günü telefon açtı. Pamuk depolarının, zeytinyağı tanklarının depremden zarar gördüğünü, bölgedeki birçok işletmenin ciddi zarara uğradığını söyledi. Fotoğraflar gönderdi. Kendileriyle kimsenin ilgilenmediğini belirterek şunları anlattı: “ Antakya Ticaret Borsası Başkanımız enkazda çocuklarını, torunlarını kaybetti. Borsaya bir şey soramıyoruz. Başkan o büyük acıyı yaşarken, pamuğu zeytinyağının ne olacağını nasıl soracağız? Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bizim üst kuruluşumuz, yıllardır aidat ödüyoruz. Böyle bir dönemde bize yardımcı olunmasını istiyoruz.

Zeytinyağı, pamuk depoları, işletmelerimizin yarısı ne yazık ki yıkıldı. İyi durumda olanlar da var. Ama çok kötü durumda olanlar da. Depolarımızdaki pamuğu çıkarıp iplik fabrikalarına emanete göndermeye çalışırken, son bir haftada Urfa, Adana, Hatay pamuk satıyor, sevk ediyor diye pamuk fiyatını yüzde 5 aşağı çektiler. Bir hafta önce pamuğun kilosu 41,5 liraydı. Şimdi 38-39 liraya düştü. Zeytinyağının litresi 85 liraydı. 83.5 liraya düştü.

Fotoğraf: Yahya Kemal Nalçabasmaz

Tesisler ayağa kaldırılmazsa büyük göç olur

Bizlere depremden hemen sonra 3-4 tır yardım geldi. Herkese çok teşekkür ederiz. Ama artık depremin üzerinden 20 gün geçti yaraların sarılması, bu işletmelerin ayağa kaldırılarak üretime devam etmesinin sağlanması gerekir. Aksi taktirde buradan çok büyük göç olur. Bu işletmelerde çalışanlardan kayıp var. Yakınlarını kaybedenler var. Kalanlara umut vermek ve göçü önlemek gerekiyor. Burada iş olmadığını, çalışamayacağını yani umudunu kaybederse herkes göç eder. Ben yaşayamazsam, işletmelerimi çalıştıramazsam en az 30 kişi ailesiyle birlikte göç eder gider.

Valiliğe durumu anlatıyoruz. Hedeflenen organize sanayi bölgeleri var. Bu bölgelere işletmeler kurulsun diyoruz. “Şimdi bunun sırası değil” deniliyor. Biz insanları burada tutmaya çalışıyoruz. Göçü önlemeye çalışıyoruz. Ben şunu yapabilirim, buradaki malları satıp İzmir’de Çeşme’de deniz kenarında bir yer alıp yan gelip yatabilirim. Ama bu memleket bizim. Atalarımızın toprakları. Buraları bırakıp gitmek istemiyorum, gidemeyiz. Hatay toprağına, bayrağımıza sahip çıkmamız gerekiyor.

TOBB öncülük etmeli

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde tarıma dayalı işletmelerin ayağa kalkması için çalışma yapılmalı. Buraya bir heyet gelmedi, bizden bir rapor istenmedi. Hani depremde diyoruz ya sesimi duyan var mı? Bize bir ses lazım, o ses yok. Yardım tamam, teşekkür ederiz. Ama yıllarca ödediğimiz aidatlarla biriken para bize bugün harcanmayacaksa ne zaman harcanacak? Mersin’de ihracatçıların depoları var. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği devreye girerek ihracatçıya ait depoları kiralayıp bölgedeki ürünleri buraya taşıyabilir. Herkese ürününün belgesi verilir, istediği zaman oradan satışını yapar. Zeytinyağı için yine bu sistem uygulanabilir. Toprak Mahsulleri Ofisi depolarına mısır, buğday konulur. Normalde üç günde bu iş yapılabilir.”

Rifat Hisarcıklıoğlu: “Ne yapılması gerekiyorsa yaparız”

Bu görüşmeden sonra, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştüm. Depremden hemen sonra bölgeye gittiklerini, il bazında çalışmalar yaptıklarını ülke genelinde oda ve borsaların seferber olduğunu ve büyük bir yardımlaşma içinde olduklarını belirterek: “Ulaşamadığımız arkadaşlarımız olmuştur. Antakya için hemen bir görevlendirme yaparak, Eskişehir Ticaret Borsası Başkanımızı gönderiyoruz ve oradaki işletmelerin sahipleri, yöneticileri ile toplantı yaparak ne yapılması gerekiyorsa en kısa zamanda yaparız.” bilgisini verdi.

 

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. A.HALUK 28 Şubat 2023 - 13:11 - Yanıtla

  Tarım bakanı neden karmaşa çıkartı bütün çiftçilerin mazot gübre destekleri nesen nakit olarak ödemiyor belki daha önce sürüm yaptım gübremi nezaman alırsam ben bu gübrenin parasıni sonucta ben ödüyorum kimse yokmu karmaşayı düzeltsin borca aldim sonra öderim bakan ne yapmaya çalışiyor anlamis deyiliz buna aklı veren kimdir

 2. Kader kuru 28 Şubat 2023 - 13:30 - Yanıtla

  Şimdi bu mazot gübre desteğini mazot ve gübre olarak kullanmazsak desteğimizi nakit alamıcakmıyız gerçekten ,, alırsak ne zanan alıcaz alamazsak paramız ne olucak

  • çiftçi 1 Mart 2023 - 21:49 - Yanıtla

   Maalesef çok saçma bir şey.eskisi gibi nakit para yatsa daha iyi olurdu

 3. Murat 28 Şubat 2023 - 15:05 - Yanıtla

  Hesaba yatırıldığı söyleniyor ama ben hesabıma bakıyorum hiçbir şey göremiyorum.kredi olarak tanımlandığı zamanda banka komisyon alıyor.çifçi 3kuruş nasıl kar ederim diye düşünüyor.makina , yedek parça,ilaç, traktörün aküsü,yağı, lastiği neden bunlarda kullanamıyoruz.ben gübre almak için böyle beklersen tarlaya atmakta geç kalırım.Çiftçilikte her işi zamanında yapman gerekiyor birini yanlış zamanda yaparsan bu hata verim kaybı olarak geri dönüyor 1 yıllık emek boşa gidiyor.siyasilerin bunları düşünerek hareket etmeleri gerekiyor.Tarım artık atalarımızdan gördüğümüz gibi değil, bilinçli yapılmalıdır.

  • Orhan 2 Mart 2023 - 06:19 - Yanıtla

   Karta para yatırılmış ama zaten Ekim ayında tarlaları sürdük, ektik, gübre aldık attik. Şimdi ne mazotu gübresi alacağiz? Hicbir ise yaramadan duruyor.
   Ilac almaya yarasaydı, tohum alabilseydik ayçicek için . Ne işe yarayacak şimdi bu?
   Kim düşünüyor bunları? Çiftçilere bir sorun önceden yahu.

 4. Mirhan mercan 1 Mart 2023 - 11:17 - Yanıtla

  Mazot ve gübre desteğimi mobil ziraat görüyorum ama kullanamıyorum insanlar kartlara yüklenen bu sözde desteği de gübre veya benzin istasyonlarında belli bir ücret karşılığında nakite çeviriyorlar yani çiftçileri kötü ve zararlı bir yola diğerlerinde de bir rant kapısı açıyorlar artık halkınızı bu kötü oluşumlara sürüklemeyin lütfennnn

 5. Erkan 1 Mart 2023 - 21:27 - Yanıtla

  Bu yıl tam bir saçmalıkla karşı karşıya kaldık ne biçim uygulama erken ödeme yapılıyor ama bir faydasını görmedim.Ayrica bankaları zengin etmekten öteye gitmiyor.Biz desteğimizi nakit olarak almak istiyoruz .

 6. Asuman kurudal 2 Mart 2023 - 11:29 - Yanıtla

  Bu seneye kadar böyle bir şey yoktu ne alaka ben ne zaman istersem o zaman alırım gübremi belki önceden aldım var bu sene almıcam neden bu kadar karmaşaya sebep oluyorsunuz bu benim hakkımsa ister nakit alırım ister almam ne alaka ne zaman kullanacağıma siz mi karar vereceksiniz

 7. Mustafa Güven 2 Mart 2023 - 13:28 - Yanıtla

  Gerçekten Yukarıdaki kardeşim haklı Lütfen bu yanlıştan dönün

 8. hüseyin şahin 9 Mart 2023 - 00:59 - Yanıtla

  Bu kadar szçma sapan bir uygulama olamaz şimdi mart ayında tarlaya hiç bir işlem yapamazsın tanımladığınız kart destek limitinin zamanının ne kadar olduğu belirsiz hiç kullanmadan vadesi bitti diye geri çekerler sonuçta boş bir aldatmaca en kısa zamanda bu yanlıştan dönülmesi elzemdir çiftçiye kulak veriniz.

 9. Meral ALKAN 13 Mart 2023 - 11:20 - Yanıtla

  Çok açıklayıcı bir yazı olmuş .Teşekkürler

 10. Sezai 15 Mart 2023 - 12:52 - Yanıtla

  Gübre mazot desteği nakit ödeme olmayacaksa, hesaplara litre ve kg olarak tanımlanmalı ve tarım bakanlığı toplu olarak firmalarla pazarlık yaparak fiyat indirimi de sağlamalı,zaten destek miktarı birey başına düşük kaldığı ve örneğin herkesin tek tek gittiği için gübrede pazarlık avantajımız yok. Bir arkadaşın da dediği gibi de tarımsal alet edavat yedek parça vs de de kullanılabilmeli.
  Gübresini mazotunu daha önce temin etmiş olanlara da nakit olarak ödenmeli.

 11. Abdulmecit Urtekin 15 Mart 2023 - 15:32 - Yanıtla

  Mazot gübre destek parasi CHP gelirse nakit ödermi acaba CHP yi bekliyelim bakalım onlar ne yapar

 12. can ülger 15 Mart 2023 - 21:18 - Yanıtla

  anlaşmalı yerler neresi bu parayı nerelerde kullanabilyoruz

 13. Erdal 23 Mart 2023 - 02:55 - Yanıtla

  Düpedüz saçmalık. Herkes tarlasını ekti. Tohumunu aldı. Mazotunu aldı. Zaten cebinden nakit harcadı. Bu kadar para banka da durduğu sürece banka kazanıyor. Nakit olarak verilmesi lazım. Tarım bakanlığı bu işi düzetmeli. Bu işten nemalanan çiftçi hariç. herkes

 14. Yaşar 25 Mart 2023 - 14:44 - Yanıtla

  Çok saçma bir uygulama. Zaten çok yetersiz olan destek, kullanımda zorluk çıkarılarak, kısıtlama yapılarak eziyete dönüştürülmüş. Vermeyin olsun bitsin.

 15. Yaşar 25 Mart 2023 - 14:46 - Yanıtla

  Çok saçma bir uygulama. Zaten çok yetersiz olan destek, kullanımda zorluk çıkarılarak, kısıtlama yapılarak eziyete dönüştürülmüş.

 16. Durmuş 9 Nisan 2023 - 10:50 - Yanıtla

  Gerçekten saçma bir uygulama bazı yakıt istasyonları fırsatçılık yapıp mazot alırken %5 komisyon alıyor mesala denizlide doğrul petrol lütfen bu yanlış uygulamadan vazgeçilsin çiftçilere nakit ödensin tşk

En Son Yayınlanan Makaleler