İklim değişikliğine bağlı olarak ani hava değişimi, aşırı yağışlar can almaya başladı. Bursa Kestelli’de sele kapılan 5 kişi yaşamını yitirdi. Bir kişi ise kayıp. Tarım akanları çok büyük zarar gördü.

Türkiye, 15 Mayıs’tan bu yana iklime  bağlı olarak ani hava değişimi, aşırı, sıcak, soğuk, don, dolu ve sel felaketlerine maruz kaldı. Felaketlerden 50’den fazla İl olumsuz etkilendi. Deyim yerindeyse yaz ve kış mevsimini birlikte yaşandı. Önce 40 dereceyi aşan aşırı sıcaklar, sonra -1 dereceye kadar düşen aşırı soğuklar, dolu, don, fırtına bitkisel üretime büyük zarar verdi. Yaşanan felaketten çiftçiler çok büyük zarar gördü. Bazı alanlarda tarlalar yeniden sürüldü. Üretim maliyetleri arttı.

Aşırı sıcak Akdeniz Bölgesi’nde erkenci mandalina ve bazı limon çeşitlerinde hasara neden olurken, Eskişehir, Kütahya, Afyon ve Konya’nın bir bölümünde aşırı soğuk ve don nedeniyle mısır, ayçiçeği, patates, domates, salatalık, kabak, ceviz ve diğer ürünler zarar gördü. Mersin Erdemli’de ise etkili olan fırtına seralarda tahribata neden oldu.

Reklam Ver
Önceki İçerikHububat, bakliyat ve yağlı tohumlarda 2020 üretimi ve iklimin etkileri
Sonraki İçerikHobi bahçeleri fobi bahçelerine dönmesin
Ali Ekber Yıldırım kimdir? Dünya Gazetesi'nde 33 yıldan beri gazetecilik yapıyor. Muhabir, haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak çalıştı. Tarım konusunda uzmanlaştı ve 25 yıldır tarım yazıyor. Tarım ,gıda, hayvancılık konularında ulusal ve yerel televizyonlarda sıklıkla görüşüne başvuruluyor.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazınız
Lütfen adınızı yazınız