Pakdemirli’den bir ilk; devletin almayacağı ayçiçeğinin fiyatını açıkladı

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Pakdemirli’den bir ilk; devletin almayacağı ayçiçeğinin fiyatını açıkladı

08 Ağustos 2019

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Şub 22, 2024

Pakdemirli’den bir ilk, devletin almayacağı ayçiçeğinin fiyatını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bir ilke imza atarak devletin almayacağı ayçiçeğinin alım fiyatını açıkladı.

Pakdemirli, 2019/2020 üretim sezonu ayçiçeği alım fiyatını ton başına 2 bin 500 lira olarak açıkladı. Fakat, bakanlığın herhangi bir kuruluşu ayçiçeği alımı yapmıyor.Pakdemirli almayacağı bir ürünün fiyatını açıklamış oldu.

Birliklere müdahale

Ayçiçeği alımını Trakyabirlik, Karadenizbirlik ve Pankobirlik kendi fiyatlarını belirleyerek alıyor. Bu birlikler fiyat açıklamadan Pakdemirli’nin fiyat açıklaması birliklere müdahale olarak değerlendiriliyor.

Tarım Bakanlığının ilgi alanında değil
Ayrıca ayçiçeği Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgi alanında değil. Tarım Satış Kooperatifleri nedeniyle Ticaret Bakanlığı’nın ilgi alanındaki bir ürün.

2000 yılında çıkarılan 4572 Sayılı Yasa ile Tarım Satış Kooperatifleri Yasası ile Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri özerk yapıya kavuşturuldu ve o tarihten itibaren birlikler alım yaptıkları ürünlerin fiyatını kendileri açıklayarak ürün alıyor.

Devlet müdahale alımı yaptığı ürünlerin fiyatını açıklıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı,Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alımı yapılan fındık, buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik, nohut, mercimek fiyatını açıklıyor. Bu ürünleri açıkladığı fiyattan alımını yapıyor. Ayçiçeği alımı yapmıyor.Bakan Pakdemirli’nin açıkladığı fiyattan kim alım yapacak belli değil.

Fiyat 2.5 lira

Pakdemirli, 40 yağ oranlı, % 9 rutubetli ve % 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2.500 TL/ton olarak belirlendiğini duyurdu.

Bakanlığın açıklaması aynen şöyle:

BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİLERİMİZE MÜJDE

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli 2019/2020 üretim sezonu ayçiçeği alım fiyatını açıkladı. Pakdemirli, % 40 yağ oranlı, % 9 rutubetli ve % 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2.500 TL/ton olarak belirlendiğini duyurdu.

Yağlık ayçiçeği, Ülkemiz bitkisel yağ tüketiminde %75-80 seviyelerinde payı olan ve yüksek yağ oranı ile en önemli yağlı tohumlu bitki konumunda yer alıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile sektör temsilcilerinin bir süredir fiyat konusunda birlikte çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Bakan Pakdemirli, çalışmalarının nihayete erdiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, Dünyadaki yağlık ayçiçeği üretimi ile dış piyasalardaki gelişmeler ve iç piyasa dinamiklerinin değerlendirilmesi neticesinde, % 40 yağ oranlı, % 9 rutubetli ve % 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2.500 TL/ton olarak belirlendiğini açıkladı.

Üreticilerimiz açıklanan fiyata ilave olarak, Bakanlığımızca verilen ton başına 400 TL fark ödemesi ve 92 TL mazot-gübre desteği ile birlikte toplam 492 TL daha kazanacaklarının altını çizen Bakan Pakdemirli, “Açıkladığımız bu fiyatın ayçiçeği üreticilerimiz, sanayicimiz ve sektörün tüm birimleri için hayırlı, uğurlu olmasını diliyor ve bol verimli, bereketli hasat temenni ediyorum” dedi.

DÜNYADA 7. SIRADAYIZ

Ülkemiz, FAO 2017 verilerine göre ayçiçeği üretiminde dünya 7 nci sırada. Bununla birlikte, Ülkemiz ayçiçeği üretimi her geçen sene artış gösteriyor. Ayçiçeği toplam üretimimiz, 2002 yılında 850 bin ton iken, 2018 yılında 1 milyon 949 bin ton olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılında ise ayçiçeği toplam rekoltesinin 2 milyon 137 bin ton, yağlık ayçiçeği rekoltemizin ise 1 milyon 980 bin ton olarak gerçekleşeceği öngörülmektedir.

Üretimdeki artışla alakalı olarak trendini; üreticilerimizin nasırlı elleri ve alın teri, üretime daha rasyonel yaklaşması sonucunda 2002 yılında 155 Kg/da olan verim 2018 yılında 277 Kg/da olarak geçekleşti.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

  1. Sarı mehmet Takımcı 9 Ağustos 2019 - 21:42 - Yanıtla

    Bakanın geçen yıldan haberi batmı geçen biz 2460 dan verdik bu yılda gübre2900tl geçen yıl da gübre 1650 tl idi bakan tarım Elektirik fiyatını da haberi varmı Türk çiftçisinden alay etmeyin bu. En az beklentimiz 3200 tl ayçiçeğinde

Tarım Bakanlığı: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler