İzmir’de 51 numune incelendi şarbon çıkmadı

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

İzmir’de 51 numune incelendi şarbon çıkmadı

06 Eylül 2018

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Eyl 6, 2018

İzmir’de 51 numune incelendi şarbon çıkmadı

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İzmir’de şarbon hastalığı olmadığını açıkladı. İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada başvurular ğzerine 51 numune alındığını ve yapılan analizlerde şarbon tespit edilmediği ifade edildi.

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün basın açıklaması şöyle:

​Son günlerde ulusal, yerel ve de sosyal medyada İzmir’de Şarbon hastalığı vakalarının görüldüğüne dair iddialara yer verilmektedir. Tüm bu iddialar mesnetsiz ve gerçek dışıdır.

İzmir’de 2018 yılında ne Kurban Bayramı öncesinde, ne de sonrasında herhangi bir şarbon hastalığı vakasına rastlanmamıştır. Basında yer alan şarbon haberleri üzerine İzmir İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri’ne şarbon ile alakalı birçok ihbar gelmiştir. Bu şikâyetlerin büyük çoğunluğu etle temas eden kişilerin ellerinde ya da vücutlarının başka yerlerinde yaralar meydana geldiği, etlerde kokuşmaların ve renk değişikliklerinin olduğu yönünde gerçekleşmiştir.

Yapılan başvurular kapsamında bugüne kadar 51 adet numune alınmış ve Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne analiz için gönderilmiştir. İlgili Enstitü Müdürlüğü’nce yapılan analizler sonucunda hiçbir numunede şarbon hastalığı teşhis edilmemiştir.
Öte yandan İzmir’de, şarbonla ilgili herhangi bir şüpheli hayvan bildirimi ya da hayvan karantinası söz konusu değildir.

Ayrıca hastanelere başvuran hiçbir vatandaşımızda şarbon hastalığı tespit edilmemiştir.

Bu gerçekler söz konusu iken beklentimiz, halkımızın bazı yanlı ve maksatlı çevrelerin, vatandaşlarımızı tedirgin edici bu tür açıklamalarına değil resmi kaynaklardan gelecek açıklamalarına itibar etmesidir.
Bakanlığımızca, bu tür yasal dayanağı olmayan mesnetsiz haber ve paylaşım yapan, bu iddialara yer veren haber siteleri ve sosyal medya hesapları hakkında gerekli adli ve hukuki işlemler başlatılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

Hayvancılık: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler