Fiyatlar yüzde 100 arttı,çiftçi gübre alamıyor

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Fiyatlar yüzde 100 arttı,çiftçi gübre alamıyor

29 Ağustos 2018

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Şub 22, 2024

Fiyatlar yüzde 100 arttı,çiftçi gübre alamıyor

Gübrede dışa bağımlı olan Türkiye,dövizdeki yükselmeyle bağlı olarak yüzde 100′ ü aşan fiyat artışı nedeniyle çiftçi gübre alamıyor. Kışlık ürünleri ekmeye hazırlanan çiftçi, yüksek fiyat nedeniyle ihtiyacı olan gübreyi alamazsa bir çok üründe tarımsal üretimin düşmesi bekleniyor.

Gübre üreticileri ise, Türkiye’nin yıllık 6.5 milyon ton gübre tükettiğini ancak ithalat kaynaklı fiyat artışı nedeniyle tüketimin bu yıl 6 milyon tonun altına düşeceği endişesini yaşıyor.

Fiyatlardaki artış yüzde 100’ün üzerinde

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2017 yılında ortalama fiyatı ton başına 617 lira olan 21 Amonyum Sülfat gübresinin şu anda piyasa fiyatı 1400 lira civarında. Aynı dönemde DAP gübresinin tonu 1493 liradan 3 bin 200 liraya ulaştı. Yine 20.20.0 gübresinin tonu 1009 liradan 2 bin 160 liraya, Üre gübresinin tonu 1000 liradan 2 bin200 liraya çıktı. Potasyum ve nitratlı bazı gübrelerin tonu 4 bin lira ile 7 bin lira arasında değişiyor.

Gübre tüketimi azalırsa, bitkisel üretim düşecek

Çiftçiler geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde artan gübre fiyatları nedeniyle bu yıl gübre alamayacaklarını belirterek:” Gübre kullanamazsak üretim düşer yine biz zarar ederiz. Bu nedenle devletin mutlaka konuya el atması ve üreticinin gübre alabilmesi için gübre desteği vermesi gerekir.” görüşünü dile getiriyor.

Gübre üreticileri de endişeli
Gübre üreticileri de fiyat artışından yakınıyor.Tamamen ithalata bağlı bir sektör olduklarını belirten gübre üreticileri dövizdeki yükselme nedeniyle fiyatların çok arttığını ve bunun da tüketime olumsuz yansıyacağını ifade ediyor.

İstanbul Gübre Sanayi A.Ş.(İGSAŞ) Genel Müdürü Turan Tok, dünyada da gübre fiyatlarının yükseldiğini,Türkiye’de ise dövizdeki yükselme nedeniyle fiyatların arttığını belirterek şu bilgileri verdi:” Çiftçilerimizin yaygın kullandığı üre gübresinin tonu şu anda 315 dolar. Buna 12 dolar gemiden indirme, tahliye eklenince 327 dolara geliyor. Türk lirası karşılığı 2025 lira. MPK gübrelerinin tonunu 300 doların altında almak mümkün değil. DAP gübresi 450 dolar artı 12 dolar gemiden tahliye bedeli yani 462 dolar bunun karşılığı 2 bin 960 lira. Şu anda ithal maliyetinin altında satıyoruz. Hem müşterilerimizi kaybetmemek için hem de çiftçimiz gübre alabilsin,tüketim düşmesin diye. Çünkü zaten bir çok ülkeye göre bizde tüketim çok düşük. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde gübre satışında büyük bir düşüş olmadı. Fakat son iki ayda dövizdeki yükselmeye bağlı olarak artan fiyatlar nedeniyle geçen yılın sevilerine ulaşılması çok zor görünüyor.”

Dolarla alınıp TL ile satılıyor

Gübre üreticilerinin dolarla alıp Türk Lirası ile satış yaptığını bu nedenle kimsenin ithalat yapmaya cesaret edemediğini anlatan Tok: “Artan fiyatları aynı oranda çiftçilerimize yansıtmamaya çalışıyoruz. Çünkü tüketim azalınca bu kez verimlilik düşer. Bitkisel üretim azalır. Çiftçinin geliri düşer. O zaman gelecek sene hiç alamaz. Bu nedenle gübre konusunda mutlaka önlemler alınması gerekiyor.”dedi

Destek azaldı

Gübre üreticileri ve çiftçiler Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den gübre konusunda acil bir çözüm bulunmasını beklerken, daha önce ürün bazında verilen gübre desteğinin 2017 yılından itibaren dekar başına 4 lira ile sınırlandırılmasının üreticinin kaybına yol açtığı ifade ediliyor.

Çiftçiler 2015 üretim yılında hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumrulu bitkiler,sebze ve meyve alanları için dekara 6 lira 60 kuruş gübre desteği alıyordu. Yağlı tohum ve endüstri bitkilerinde ise dekara 8 lira 25 kuruş gübre desteği veriliyordu. En az destek verilen peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır mera, orman emvali alanlar için bile dekara 4 lira 75 kuruş gübre desteği ödeniyordu. 2016’da önce gübre desteği ve mazot desteği tek kalemde birleştirildi. Çiftçinin önemli kaybı oldu. 2017’de mazot desteği artırılınca gübre desteği tüm ürünler için dekar başına 4 lira olarak sabitlendi. 2018 üretim yılında da dekara 4 lira gübre desteği veriliyor. Bu desteğin ürün bazında verilmesi ve mutlaka artırılması gerekiyor.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

  1. Şenol Yurttaş 30 Ağustos 2018 - 11:32 - Yanıtla

    Bizler buğdaya 30 kg dap taban gübresi olarak atıyoruz üst uygulamada 25 kg ure uyguluyoruz bir dekara hesabını siz yapın bu sadece gübre devletin verdiği teşvik çok az bunuda verdikleri zaman ne çok destek veriyorlar gibi ballandıra ballandıra anlatıyorlar bana gore uyguladıkları sistem çöktü kuru baskı al çiftçiye ektirme her şeyi ithalat et çiftçi varsın batsin çiftçi battı kredi üstüne kredi her çiftçi çocuğu borçlu doğar beyler hale geldik bir bardak çay bin tl bir kg buğday bin tl varmı dünya da böyle adalet tencere patladı yine çiftçi altında kaldı üretmek suç mu ben hep urettim borcumu torunların odeyebilirmi bilmiyorum hey kuldan utanmazlar allahdtan da mi korkmuyorsunuz uykuyu unuttuk be uretenin hiç kıymeti kalmadı tek çare…

En Son Yayınlanan Makaleler