Çivi çakılamayacak Alpu Ovası’na termik santral yapılacak

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Çivi çakılamayacak Alpu Ovası’na termik santral yapılacak

17 Ocak 2018

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Şub 22, 2024

Çivi çakılamayacak Alpu Ovası’na termik santral yapılacak

Tarım politikası, hükümetin en çok eleştirilen,en başarısız görülen politikalarından biridir. Tarımda ithalat politikası, Türkiye’yi bir çok üründe dışa bağımlı hale getirdi. Üretim yerine ithalatın desteklenmesi çiftçinin tepkisine neden oluyor.

Kendi çiftçisini desteklemek yerine, gümrük vergilerini düşürerek veya sıfırlayarak başka ülkelerin çiftçilerini destekleyen Hükümet, bu uygulama ile çiftçinin üretim yapmasını zorlaştırıyor. Bununla da yetinmeyerek, verimli toprakları imara,sanayiye,ranta açarak tarımın geleceğini de karartıyor.

Bunun en somut ve güncel örneklerinden birisi Eskişehir’in verimli ovası Alpu’ya termik santral yapılmak istenmesidir.

Geriye dönük bakıldığında Hükümet, doğru bir kararla ülke genelinde 192 büyük ovayı koruma altına aldı.. Alpu Ovası koruma altına alınan ilk ovalardan biridir.

Büyük ovaların korunması ile ilgili Resmi Gazete’de yayınlanan iki bakanlar kurulu kararı var. İlki, Resmi Gazete’nin 21 Ocak 2017 tarihli mükerrer sayısında,yayınlandı. Bakanlar Kurulu Kararı ile 49 ilde 141 ova büyük ova koruma alanı olarak ilan edildi. Bu ovalardan birisi de Eskişehir Alpu Ovası’ydı.

İkincisi, 2 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu karar ile 8 ilde 51 büyük ova daha koruma kapsamına alındı. Böylece Türkiye’de 192 büyük ova “tarımsal sit” ilan edilerek koruma altına alındı.

Korunacak ova sayısı 300’e çıkacak

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 2018 Bütçe Sunuş konuşmasında,2017 yılında 192 tarımsal ovanın Bakanlar Kurulu Kararı ile sit alanı olarak koruma altına alındığını belirterek:” Bu ovaların toplam alanı 6,1 milyon hektardır. Sadece tarımsal faaliyetlerin yapılacağı bu ovalarda; toprakların korunması ve üretimin geliştirilmesi sağlanacaktır. Koruma altına alınan ovaların 300’e çıkarılması için çalışmalar devam etmektedir.”dedi.

Bakanlar Kurulu Kararı’nda ise, büyük ovaların neden koruma altına alındığı şu sözlerle ifade edildi: ” Tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği ovalar büyük ova koruma alanı olarak belirlenmiştir.”

Bakanlar Kurulu Kararı yayınlanırken Hükümet yetkilileri ;” bu ovalara bir çivi bile çakılamayacak” demişti. “Çivi çakılamayacak” denilen ovalardan biri olan Alpu Ovası’na şimdi termik santral yapılmak isteniyor.

Alpu Ovası’nın önemi

Termik santral yapılmak istenen Alpu Ovası, buğday,arpa,nohut,yulaf,şekerpancarı üretiminin yapıldığı,hayvancılığın geliştiği verimli ovalardan birisi. Eskişehir Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü verilerine göre, Alpu İlçesi’nin toplam tarım arazisi 447 bin 170 dekar. Bunun 328 bin 999 dekarı ekiliyor, 110 bin 575 dekarı nadasa bırakılıyor. Ayrıca, 6 bin 130 dekar alanda sebzecilik, 1466 dekarda meyvecilik yapılıyor.

Devlet, Alpu İlçesi Bozan Mahallesi’nde 16 bin dekar alanda kapalı sistem sulama projesi uyguluyor.Proje ile 35 derin kuyunun rehabilitasyonu yapılarak kapalı sisteme çevrilecek.Proje bedeli 1.9 milyon lira.

Alpu’da 2016 verileri ile Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 1908 çiftçi var. İlçe’de 1084 büyükbaş ve 400 küçükbaş hayvancılık,70 kanatlı işletmesi var. Ayrıca 10 adet arıcılık ve 3 adet su ürünleri işletmesi var. Yaklaşık 50 bin sağmal hayvana sahip ve 813 ton kırmızı,177 ton beyaz et,300 ton süt üretimi yapıyor. Eskişehir’de hastalıktan ari iki hayvancılık işletmesinden birisi Alpu İlçesi’nde.

Tarım sektörü için böylesine önemli bir ovaya termik santral yapılır mı?
Sadece Alpu İlçesi’nde yaşayan ve ovada tarımsal üretim yapan çiftçiler değil, Eskişehir’de yaşayan hemen herkes,ülke genelindeki duyarlı sivil toplum örgütleri, çevreciler, tarımcılar bu termik santralin yapılmasına karşı çıkıyor.

“Büyük Ovaların Korunması” kararlarına imza atan Sayın Cumhurbaşkanı,Başbakan ve bakanların da imzalarına sahip çıkarak koruma altındaki Alpu Ovası’na termik santral yapım projesini iptal etmeli.

Termik santrale değil, gıdaya ihtiyaç var

Türkiye’nin sahip olduğu enerji potansiyeli, üretim kapasitesi dikkate alındığında Eskişehir Alpu’da termik santrale ihtiyaç yok. Ülkenin gıdaya,tarım ürünlerine ihtiyacı var. Enerjiyi, güneş,rüzgar ve diğer alternatif kaynaklardan elde edebilirsiniz. Fakat, gıda üretimi için toprağa ihtiyacımız var. Dünyada hızla terk edilen fosil yakıtlara dayalı enerji üretimi gelecek kuşaklara bırakılacak bir miras olamaz. Gelecek kuşaklara güvenilir gıda üretecek topraklar bırakmalıyız.

Eskişehir’e çağdaş bir kimlik kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen her fırsatta bu termik santralin kente ve bölgeye ciddi zarar verdiğini dile getiriyor.Alternatif enerji kaynaklarının değerlendirilmesini istiyor.

Çevre ve tarım konusunda duyarlılığı ile bilinen meslektaşımız Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve yerel yöneticiler,sivil toplum örgütleri, köylüler hemen her gün bir etkinlikte buluşarak termik santrale karşı tepkilerini dile getiriyor. Bu tepkilere,bu seslere kulak verilmeli.

Özetle, hükümet tarafından koruma altına alınan Alpu Ovası’na hükümet tarafından termik santral yapılması kabul edilemez.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

  1. serkan secer 18 Ocak 2018 - 14:08 - Yanıtla

    acaba bu yazılara neden yetkililer açıklama yapmıyorlarda tek taraflı dinliyoruz bu haberleri … yani şu bahsetmiş olduğunuz ifadeleri 9 yaşında oğluma anlattığımda o dahi anlıyorken neden yetkiler halen çiftçiyi yaptığı işten uzaklaştırma amacındalar ? ithalat ile kalkınma olmaz diye(özetle) hem makalelerinizden hem de radyolardan defalarca seslenişinizi duyuyorken neden yetkililer sizin gibi konusunda uzmanları duymuyor?kim yanlış siz mi biz mi onlar mı ? birileri amaca yönelik hareket etmiyor ve maalesef yetkilerimiz de buna göz yumuyor ya da eli kolu bağlı masalarında oturuyor … kaleminizin daim olması dileğiyle …saygılar

  2. Halil ibrahim AYDOGDU 18 Ocak 2018 - 23:50 - Yanıtla

    Sayın ali bey afyondan katılıyorum organize sanayi nin yanına genişleme yapılıyor burası da tarım arazisi burda neyapmamiz gerekiyor

En Son Yayınlanan Makaleler