Türkiye'nin ilk Expo'su Antalya'da…

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Türkiye'nin ilk Expo'su Antalya'da…

21 Nisan 2016

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Şub 22, 2024

Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle tarımda ve turizmde büyük yara alan Antalya, Türkiye’nin ilk Expo’su ile yaraları sarmaya çalışıyor. Ancak, hem Antalya’da hem de ülke genelinde “İlk Expo” heyecanı ne yazık ki yok. Bir çok kişi Expo’dan bihaber. Oysa, çok önemli bir organizasyon.
Ana teması “Çiçek ve Çocuk” olan “Expo 2016 Antalya” için iki kez açılış yapılacak. İlki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve protokolün katılımı ile yarın yapılacak. İkinci açılış ise, halkın katılımı ile ertesi gün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda olacak.
Expo nedir?
Expo halkı eğitmeyi, yenilikleri paylaşmayı, ilerlemeyi teşvik etmeyi ve işbirliğini desteklemeyi amaçlayan uluslararası bir etkinlik. Bu etkinlikleri düzenleme yetkisi uluslararası düzeyde faaliyet gösteren ve ülkelerin delegelerle temsil edildiği Uluslararası Sergiler Bürosu(BIE)’na ait. Dünya çapında, “Dünya Expo”,”Tematik Expo” ve “Botanik Expo” olmak üzere 3 farklı Expo sergisi düzenleniyor. Expo düzenlemek isteyen kentler Uluslararası Sergiler Bürosu’na başvurarak aday oluyor. Yapılan değerlendirme ve seçim sonucunda Expo’yu düzenleyecek kent belirleniyor. İzmir iki kez Dünya Expo’suna aday oldu ancak kazanamadı. Antalya ise Botanik Expo’ya aday oldu ve 2016’da düzenleme hakkı elde etti.
Expo’yu kazanan kent-ülke, diğer ülkeleri, şirketleri, uluslararası kuruluşları, özel sektör, sivil toplum ve halkın katılması için davet ediyor.
Expolar aynı zamanda en üst düzey karar alıcılardan çocuklara kadar uzanan katılımcı yelpazesinden dolayı, sıra dışı sergiler, diplomatik temaslar, iş toplantıları, kamusal tartışmalar ve canlı gösterilerle çok yönlü bir etkinlik olarak dikkat çekiyor.
Hem kentin hem de ülkenin tanıtımına çok büyük katkı sağlıyor. Ayrıca 6 ay açık kalması nedeniyle milyonlarca ziyaretçi çekiyor. İyi organize edildiğinde ve iyi tanıtım yapıldığında ekonomik olarak önemli bir getiri sağlıyor. Ayrıca, her Expo için milyonlarca dolarlık altyapı yatırımı yapıldığı için düzenlenen kente kalıcı eserler kazandırıyor. 
Türkiye’nin ilk Expo’su olan “Expo 2016 Antalya”, Nisan-Ekim 2016 tarihleri arasında açık kalacak.Felsefesi “Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya” olarak belirlendi. Ana teması ‘Çiçek ve Çocuk’, sloganı ise “Geleceği Yeşertmek”.
Tarih, Biyo-çeşitlilik, Sürdürülebilirlik ve Yeşil Şehirler, Expo 2016 Antalya’nın alt temalarını oluşturuyor.
Ulusal ve uluslararası kongrelerin, panellerin, toplantıların ve seminerlerin organize edildiği Expo 2016 Antalya,Aksu ilçesindeki EXPO 2016 Sergi Alanında düzenleniyor. Expo’ya 51 ülke katılıyor ve 6 ayda yaklaşık 8 milyon ziyaretçinin Antalya’ya gelmesi bekleniyor.
Tarım bakanları Antalya’da olacak
İki yılda bir yapılan, Avrupa ve Orta Asya’dan 53 üye ülke ve Avrupa Birliği’nden temsilcilerin bakanlar düzeyinde temsil edildiği Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) bölgesel konferansı da Antalya’da yapılacak. Bakanlar Expo’yu da ziyaret edecek.
Bakanların katılacağı konferansta gelecek iki yıllık dönemde gıda güvenliği, tarım, doğal kaynaklar konularında dikkate alınacak bölgesel öncelikler ve sorunlar masaya yatırılacak. Konferans ile, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün ülkelerin katılımıyla birlikte bir yol haritası çizmesine yardımcı olması hedefleniyor. 2014’te Romanya’nın başkenti Bükreş’te, 2012’de ise Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen konferans, bu yıl Expo ile aynı dönemde Antalya’da yapılıyor.
Oturum Başkanlığını ev sahibi ülke olarak Türkiye adına Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk çelik yapacak. Bakanlar toplantısının bu yılki konusunu, Birleşmiş Milletler üyelerinin geçtiğimiz Eylül ayında kabul ettiği ve 2030’a kadar yoksulluğu sona erdirmeyi, gezegeni korumayı ve herkes için refahı sağlamayı taahhüt ettiği  “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” oluşturuyor. Bununla ilgili olarak, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Avrupa ve Orta Asya’daki ülkeler için ne anlam ifade ediyor ve nasıl adımlar atılacak gibi konular tartışılacak.
Bakanlar toplantısının bir diğer konusu ise Türkiye ve Pakistan hükümetleri tarafından önerilen ve Birlemiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen “2016 Uluslararası Bakliyat Yılı” olacak. “Bakliyatların Avrupa ve Orta Asya’daki gıda sistemlerine ve beslenmeye katkısı nasıl olabilir? ” gibi konular tartışılacak.
Özetle, Antalya Expo ile tarihi bir fırsat yakaladı. Bu fırsat iyi değerlendirilebilirse hem Antalya’ya hem ülkeye çok önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

İklim, Çevre ve Su,Tarım: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler