Küçük aile işletmeleri desteği ve düşük faizli krediler…

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Küçük aile işletmeleri desteği ve düşük faizli krediler…

17 Aralık 2015

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Ara 17, 2015

Bakanlar Kurulu, 16 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan kararnamelerle 2016 yılında küçük aile işletmelerine yapılacak alan bazlı desteğin, seraların modernizasyonu ve düşük faizli kredi koşullarını açıkladı.
Buna göre, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı ve işletme büyüklüğü 5 dekar ve altında olan çay ve fındık ürünleri hariç meyve, sebze,süs bitkisi ve ıtri-tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilere 2016 yılında dekar başına 100 lira destek ödemesi yapılacak. Ayrıca, sera modernizasyonu yapacak çiftçilere 100 bin liraya kadar kullandırılacak yatırım kredilerinde yüzde 100, işletme kredilerinde yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak.
Bakanlar Kurulu’nun “Bitkisel Üretim Yapan Küçük Aile İşletmelerinin Desteklenmesine Dair Karar” ile “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullanılmasına İlişkin Karar” ın ayrıntıları şöyle:
1- Bitkisel üretim yapan küçük aile işletmelerine ilk kez özel bir destek sağlanıyor. Bu destekten sadece bitkisel üretim yapanlar yararlanabilecek. Hayvansal üretim yapanlara destek yok. Ayrıca fındıkta alan bazlı destek çayda ise prim desteği ödemesi yapıldığı için bu destekleme kapsamının dışında tutuluyor. Destek sadece, meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri-tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği yapanlara verilecek. Destek 2016 ürünü için dekar başına 100 lira ödenecek.
2-Destekleme 5 dekar ve altı alana verileceği için bir aile işletmesinin alabileceği maksimum destek 500 lira olacak. Tarım desteklerinden yararlanmak için bir çok belge isteniyor. Bu belgeler için belli oranlarda para ödeniyor. Bu nedenle 300-500 lira destek almak için kaç kişi bu desteğe başvurur? Doğrusu küçük aile çiftçilerinin örgütlenmesini teşvik edecek ve bu örgüt üzerinden destek sağlanması daha yararlı olabilir.
3-Destekten yararlanmak isteyen küçük aile işletmeleri 16 Aralık’tan itibaren 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurabilecek. Desteğin uygulanmasına ilişkin daha ayrıntılı bilgi Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğde yer alacak.
4-Hükümetin önemli vaatlerinden birisi seracılığın desteklenerek modernizasyonuydu. Bu konuda doğrudan bir destek yerine, serasını yenilemek, modern hale getirmek isteyenlere 100 bin liraya kadar düşük faizli kredi sağlanıyor. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 2016 yılında kullandırılacak seraların modernizasyonu kredisinde üst limit 100 bin lira olarak belirlendi.
5- Bakanlar Kurulu’nun 16 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullanılmasına İlişkin Karar” kapsamında ilk kez sera modernizasyonuna düşük faizli kredi kullandırılacak. Buna göre sera modernizasyonunda 100 bin liraya kadar kullandırılacak yatırım kredilerinde yüzde 100, işletme kredilerinde yüzde 50 faiz indirimi yapılacak.
6- Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılan düşük faizli tarım kredilerine ilişkin 2015 Kararnamesi 22 Ocak 2015’te Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. 2016 Kararnamesi ise dün yayınlandı. Yeni yıla girmeden kararnamenin yayınlanmış olması önemli. Uygulama tebliği de daha erken yayınlanırsa çiftçiler, yatırımcılar daha kolay karar vermiş olur.
7- Düşük faizli tarımsal kredilerin kullanılmasına ilişkin kararnameye bakıldığında 2016’da bir iki küçük değişiklik dışında 2015 yılına göre büyük bir farklılık yok. Yaygın hayvansal üretim kredilerinde geçen yıl 500 bin lira olan kredi üst limiti 200 bin liraya düşürüldü.Geçen yıl olduğu gibi yaygın hayvansal üretim kredisinde 200 bin liraya kadar olan yatırım kredisinde yüzde 75, işletme kredisinde yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak .
8- Kararnamede yaygın bitkisel üretim kredi üst limiti ise, 500 bin liradan 250 bin liraya düşürüldü. Yaygın bitkisel üretimde, 50 bin liraya kadar olan yatırım ve işletme kredilerinde yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak. 50 bin 1 lira ile 250 bin lira arasındaki yatırım ve işletme kredilerinde ise yüzde 25 faiz indirimi uygulanacak.
9- Düşük faizli tarımsal kredilere ilişkin kararnamede tarımsal kooperatiflere yönelik kredilerde de bir değişiklik var. 2015’ten farklı olarak 2016’da yaş çay yaprağı üretimi yapan tarımsal amaçlı kooperatiflere 5 milyon lira üst limitli işletme kredisi kullandırılacak ve bu kredide yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak.
Özetle, küçük aile işletmeciliğinin destekleme kapsamına alınması doğru ve önemli bir karar. Daha da önemli olanı uygulamada bu desteğin küçük ailelere ulaştırılması.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

En Son Yayınlanan Makaleler