Buğdaya 720 lira

·

07 Haziran 2013

·

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Buğdaya 720 lira

07 Haziran 2013

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Haz 7, 2013

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,Toprak Mahsulleri Ofisi’nin hububat alım fiyatlarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre geçen yıl tonu 665 liradan alınan Anadolu Kırmızı Sert Buğdayın alım fiyatı 720 lira oldu..
Açıklanan 720 liralık fiyat, yüzde 11,5-12 oranında protein içeren buğdaylar için geçerli olacak. Protein oranı yüzde 13 ve üzerinde, süne oranı düşük olan kaliteli buğdaylarda fiyat ton başına 742 liraya kadar çıkıyor.
Yüzde 12-12.5 oranında protein içeren makarnalık buğdayın alım fiyatı ise ton başına 765 lira olarak açıklandı. Proteini yüzde 13,5 ve üzerinde, süne oranı düşük olan kaliteli makarnalık buğdaylarda ton başına fiyat 788 liraya kadar yükselecek.
Düşük vasıflı makarnalık buğdayın alım fiyatı ton başına 640 lira, diğer kırmızı ve beyaz buğdaylar için ton başına 685 lira, düşük vasıflı ekmeklik buğdayın alım fiyatı ise 620 lira olarak belirlendi.
Arpa,yulaf,tritikale ve çavdar için henüz fiyat belirlenmedi.
Gıda,Tarım ve Hayvancılık bakanı Mehdi, Eker’in açıkladığı buğday fiyatına ilave olarak ton başına 50 lira prim ödemesi yapılacak. Fiyatı açıklanmayan arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için de ton başına 50 lira prim ödenecek.
Ödemeler 30 günde yapılacak
Bu yıl ürün bedeli ödemeleri, ürünün Toprak mahsulleri Ofisi(TMO)’ne teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde, üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak. Ancak ürününü anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı ile teslim eden üreticilere, 30 gün yerine en geç 10 gün içerisinde ödeme yapılacak.
Toprak Mahsulleri Ofisi,buğday satışlarına 1 Kasım 2013 itibariyle başlayacak ve Anadolu Kırmızı Sert Buğdayı o tarihte tonunu 810 liradan satacak.
Bu yıl 22 milyon ton buğday üretimi bekleniyor.
Bu yıl hububat alımlarında izlenecek politikanın ana şartları ise şöyle belirlendi:
1- TMO bu yıl tüm Türkiye’de 290 noktada alım faaliyeti gösterecek.Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden, belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacak.
2-Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO’ya teslim eden üreticiler, yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini; geri çekebilecek, emanete bırakabilecek veya TMO’ya satabilecekler. 
3-Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO’ya teslim eden tüccar ve sanayiciler ise yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecek veya emanete bırakabilecekler.
4-Ürünler, bu yıl da fiziksel analizlerin yanında, kimyasal analiz değerlerine göre fiyatlandırılacak ve kalitesine göre sınıflandırılarak depolanacak.
5-Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacak.Emanet alımlar, geçici alım merkezleri hariç tüm depolara yapılacak.TMO, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Polatlı, Ahiboz ve Lüleburgaz’daki alımlarını lisanslı depolar üzerinden yapacaktır.
Üreticiler dikkat!
TMO’dan yapılan açıklamaya göre bu yıl randevusuz alım yapılmayacak.Ofis’ten üreticilere yönelik şu uyarı yapıldı.
“TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerin, alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;
ÇKS bilgilerini güncellemeleri,
Randevularını mutlaka almaları, 
Randevu alınan gün ürünlerini getirmeleri,
Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı ile alım noktalarına gelmeleri, gerekmektedir.”

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

Hububat: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler