Uruguay, Tarım Bakanlığı’ndan ne istedi?

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Uruguay, Tarım Bakanlığı’ndan ne istedi?

21 Aralık 2010

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Şub 23, 2024

Perşembe günü “Uruguay ihracatı yasakladı ette yeni bir sıkıntı kapıda” başlığıyla ayrıntılı bir haber yazdım. Haberde, Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş’ın da görüşlerine yer verdim.
Haberi 16 Aralık 2010 tarihli DÜNYA Gazetesi’nden veya www.tarimdunyasi.net adresinden okuyabilirsiniz.
Haberin yayınlandığı günün akşamı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklama aynı zamanda tüm medya kuruluşlarına gönderildi. Bakanlığın internet sayfasında da yayına verildi.
Önce açıklamayı birlikte okuyalım:
“Sayın Ali Ekber YILDIRIM
Dünya Gazetesi Yazarı
Dünya Gazetesinde 16.12.2010 tarihinde “Uruguay ihracatı yasakladı ette yeni bir sıkıntı kapıda” başlıklı yorum haberinizle ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
Uruguay yetkililerinin sığır eti ithalatında sağlık şartları ile ilgili olarak Bakanlığımızdan değişiklik talepleri olmuş ve karşılıklı görüşmeler sonrasında konu çözümlenmiştir. Uruguay’dan halen ülkemize canlı hayvan ithalatı devam etmekte olup, ithalatta herhangi bir sorun bulunmamaktadır.
 “Uruguay ihracatı yasakladı ette yeni bir sıkıntı kapıda” şeklindeki yorum haberinizin başlığına dikkat edildiğinde, bu tür haberlerin gerçek amacı anlaşılamamakta olup, et spekülatörlerine hizmet edeceği ve ülkemiz çıkarlarını ne denli olumsuz yönde etkileyeceği ise kamuoyunun takdirindedir.
Bilgilerinize sunarım.

Bakanlığın açıklaması okunduğunda bir terslik olduğu hemen anlaşılıyor. Açıklamada deniliyor ki; “Uruguay yetkililerinin sığır eti ithalatında sağlık şartları ile ilgili olarak Bakanlığımızdan değişiklik talepleri olmuş ve karşılıklı görüşmeler sonrasında konu çözümlenmiştir. “ 
Açıklamayı gönderen arkadaşa telefon ettim.
 “Uruguay’dan hayvan ithalatını biz (Türkiye) yapıyoruz. Sağlık şartlarını bizim talep etmemiz gerekmez mi?
Uruguay, sizden (Tarım Bakanlığı’ndan) ne gibi sağlık şartları talep etti?
“Size verdiğimiz hayvanlara gözümüz gibi baktık kesmeyin mi diyorlar?”
Uruguay’ın talep ettiği sağlık koşulları nedir? diye soruları sıralayınca, “sorduklarınız çok teknik, ben cevaplayamam” dedi.
Bir saat sonra tekrar telefon ederek, sorularıma Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş’ın yanıt vereceğini kendisi ile görüşmemi istedi.
Bu görüşmemiz üzerine, açıklama  Bakanlığın internet sayfasından kaldırıldı.
Bekir Ulubaş’ın görüşlerini haberde yazmıştım. Ancak, tekrar telefonla arayarak açıklamayı sordum.
Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, Uruguay’ın Türkiye’den sağlık şartları talep etmesinin abes olacağını ve açıklamanın yanlış olduğunu belirttikten sonra şunları söyledi: “ Bakanlığımızın Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü, Uruguay’dan ithal edilen kasaplık sığır ithalatı ile ilgili uyguladığı sağlık şartlarının besilik hayvan ithalatında da aynen uygulanmasını şart koydu. Uruguay yetkilileri, istediğimiz testleri yapacak yeterli laboratuarları olmadığını bildirdi. Bunun üzerine, ihaleyi alan firmalarımıza ek zaman tanıdık. İlk parti hayvanları Avustralya’dan temin ettiler. Uruguay yetkilileri, Avustralya’dan hayvan alımı yaptığımızı görünce, “biz laboratuar altyapımızı tamamladık, bizden hayvan alabilirsiniz” dediler. Bizim şart koştuğumuz testleri yapmaya başladılar. Bizim açımızdan sorun çözülmüş oldu. Konu budur. Uruguay’ın bizden sağlık şartı talep etmesi diye bir şey olamaz.”
Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş’ın söylediklerinden de anlaşılacağı gibi açıklamada belirtilen olay yeni değil, hayvan ithalatının başladığı dönemde yaşanmış. Üstelik bakanlık açıklamasında yazıldığı gibi sorun sığır eti ile ilgili değil besi hayvanı ile ilgili yaşanmış. Üç satırlık açıklamanın tamamı yanlış. Neresini düzeltelim?
Bakanlığın, yazdığımız haberin “et spekülatörlerine hizmet ettiği, ülke çıkarlarını olumsuz etkilediği” iddiasına gelince, buna yanıt bile verilmez, sadece gülünür. Bu sütunda 14 yıldır yazılan her sözcüğün kime hizmet ettiğini okurlarımız da, kamuoyu da çok iyi bilmektedir. Bakanlığın sadece hayvancılık politikası ile kimin çıkarına çalıştığı da yine çok iyi bilinmektedir. Gerçekten de bunu kamuoyunun takdirine bırakalım.
Bilgiden yoksun, yanlışlarla ve çelişkilerle dolu açıklamayı ciddiye alarak yazmak anlamsız geliyor. Yaptığım telefon görüşmelerini gazetemizin yazı işleri ile paylaşarak bu konuyu yazmayacağımı da söyledim. Ancak, Tarım Bakanlığı birkaç saat sonra basın açıklamasını yeniden internet sayfasına koyunca, yazmak şart oldu.
Bakanlık yetkilileri farkında mı bilmiyoruz, Türkiye’den bir ithalatçı (adı bizde var) 12 bin baş hayvanı parasını da ödeyerek gemiye yükledi. Uruguay yetkilileri geminin çıkışına izin vermedi. Devlet Başkanı Jose Mujica’ya ulaştılar. Yine sorunu çözemediler. İthalatçıya  parası ödendi ve hayvanlar gemiden indirildi.
“Sorun yok” dediğiniz Uruguay’da bunlar yaşanıyor haberiniz var mı?
                                                 ****
Kooperatifçilik günü
Bugün ,21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü. Türkiye’nin en büyük kooperatif birliği hayvan ithalatı ile övünüyor. Tarım satış kooperatifleri birlikleri yaşam mücadelesi veriyor. Kutlayacak gücünüz kaldıysa, kooperatifçilik gününüz kutlu olsun…

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. Hasan Kurt 21 Aralık 2010 - 04:22 - Yanıtla

  ”Uruguay yetkililerinin SIĞIR ETİ ithalatında sağlık şartları ile ilgili olarak Bakanlığımızdan değişiklik talepleri olmuş ve karşılıklı görüşmeler sonrasında konu çözümlenmiştir. Uruguay’dan halen ülkemize canlı hayvan ithalatı devam etmekte olup, ithalatta herhangi bir sorun bulunmamaktadır.”

  Allah aşkına Bakanlığın resmi yazısında ”canlı hayvan” ile ”sığır eti” arasındaki kocaman fark ortadan kaldırılmış ve eş anlamlı olarak kullanılıyor.

 2. AHMET ATALIK 21 Aralık 2010 - 15:48 - Yanıtla

  2009 sonunda GDO en hararetli konuydu. cnbc-e tv’de canlı yayında konuyu tartışıyoruz. spiker eşik değerden yüzde 0,9 olarak bahsediyor. koruma kontrol genel müdür yardımcısı ahmet arslan hemen itiraz ediyor: “hayır efendim, yüzde 0,9 değil, binde 9”. spiker, birkaç tekrardan sonra aynı itirazla karşılaşınca gülümsemekten öte birşey yapamıyor. sayın genel müdür yardımcısı yüzde 0,9 ile binde 9’un aynı oranları ifade ettiğini bilmiyor!

  başka bir gün yine aynı kanalda GDO tartışıyoruz. koruma kontrol genel müdürü muzaffer aydemir, GDO yönetmeliğini okumuyorlar, anlamıyorlar diye bizi bir güzel cehaletle suçluyor. sonra 11. maddenin “c” fıkrasını iyi okusunlar, bakın orda ürünün içinde GDO tespit edilirse ürünün yurda sokulmayacağı açık yazıyor, bu ülkeye bir gram GDO girmeyecek diye de bize bir güzel okuyor. 11. maddede 2 tane “c” fıkrası var. okuduğu “c” fıkrasının başında ürünü getiren “yalan beyanda bulunur, yani GDO yok der de GDO bulunursa, yalan beyandan dolayı” girmesine izin vermiyordu, GDO olduğu için değil! Aynı 11. maddede diğer “c” fıkrasının bulunduğu bend ise GDO’nun ülkeye giriş şartlarını açıklıyordu! ama sayın genel müdür bunları halka anlatmıyordu! o yönetmeliğe göre de bu ülkeye 32 GDO’nun girişine izin verildi. hani bu ülkeye bir gram GDO girmeyecekti!

  tarım bakanlığı müsteşarı vedat mirmahmutoğulları ise skyturk tv de katıldığı bir programda tarım bakanlığı personeli çalışmadığı için taşeronla çalıştığını iki kez tekrar etti. bakanlık kimlere emanet!

  yine GDO tartışmalarında GDO’suz ürünlere “GDO’suzdur” yazmayı niçin yasaklıyorsunuz,diye soruyoruz sayın tarım bakanı mehdi eker’e. cevap: “olmayan şey yazılır mı!” avrupa birliği’nde olmayan şeyin yazıldığını, kullandıkları etiketlerde “GDO’suzdur” ibarelerini tv kanallarında gösteriyoruz kendilerine! utanıp mevzuata eklediler artık. ama “domuz yağı içermez”, “alkolsüzdür”, “koruyucu içermez” ibarelerini etiketlerde yazıyorlardı! bu örnekleri verince biraz utandılar sanırım.

  tarım bakanlığı’nın başındaki yöneticiler işte bunlar! sizin yazdıklarınıza iki satır itiraz yazılarını bile doğru yazamazlar. işte tarımı da bunlar yönetince ortada ne sığır kalıyor ne de koyun!

 3. ado42 21 Aralık 2010 - 16:35 - Yanıtla

  küçük çapta hayvancılık yapan insanların hakkını yiyenleri ALLAH’a havale ediyorum…..can çekişiyoruz..ama seçim yakın inşallah…………..bana katılanlar varsa yorumlarını beklıyorum..

 4. ciftcilik 21 Aralık 2010 - 16:37 - Yanıtla

  TÜRKIYEDE CIFTCILIK ÖLDÜMÜ ?
  NIYE ET VE HAYVAN ITAL EDIYORUZ
  CIFTCIMIZ KOOPFERETIFLESMELI
  25 DÖNÜMDEN FAZLA TARIM ISLETMESI OLLAN VATANDASIMIZA 5 ADET ROMANOV KOYUNUNU VERSIN DEVLET SIFIR FAIZLI KR

 5. ado42 22 Aralık 2010 - 06:24 - Yanıtla

  et ithalatı ne zamana kadar yapılacak bilen varmı..tşklr

 6. ahmet tatlıdil 26 Ocak 2011 - 17:55 - Yanıtla

  seçimler yakın ortadirek ozaman kendini gösterecek şimdi sesini duyuramıyor

Hayvancılık: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler