Örtüaltı kiraz yetiştiriciliği

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Örtüaltı kiraz yetiştiriciliği

21 Eylül 2010

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Son güncelleme Şub 22, 2024

İzmir Büyükşehir Belediye’sinin tarım konusundaki çalışmalarını daha önce birkaç kez bu sütunda dile getirmiş ve diğer belediyelere örnek olmasını yazdık.
Geçen hafta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun daveti ile yeni bir projeye daha tanıklık yaptık.
İzmir’in ve Türkiye’nin en önemli kiraz üretim merkezi olan Kemalpaşa’da örtüaltı kiraz yetiştiriciliği konusunda başlatılan bu proje de örnek olacak.
Azizi Kocaoğlu’nun anlattığı ve uygulama alanını gezdirdiği proje ile kiraz üretiminde verimliliğin ve kalitenin artırılması amaçlanıyor.
Bu amacı gerçekleştirmek için kiraz ağaçları örtüaltına alınıyor.
Neden örtü altına alınıyor?
Uzmanların anlattığına göre, Kiraz üretimi yapılan Kemalpaşa’da mevcut kiraz ağaçlarında temmuz ve haziran aylarında yüksek sıcaklık nedeniyle, bir sonraki dönemdeki meyve gözlerinin oluşumu sırasında ikiz meyve oluşumuna neden oluyor. Bununla beraber, kış aylarında don ve dolu zararına maruz kalan meyvede yaralanmalar , dolayısıyla kalite bozukluğu yaşanıyor. Yapılan proje ile, kiraz ağaçları yüksek file sistemi adı verilen örtüleme ile meyve üzerinde oluşabilecek zararlar önlenmeye çalışılıyor. Ağaçların üzerine gerilen file güneş ışınlarını belli bir ölçüde engelliyor. Ayrıca don ve doluya karşı ağacı koruyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen proje için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü,Tarım İl Müdürlüğü, Kemalpaşa Tarım İlçe Müdürlüğü ve Kemalpaşa Belediyesi’nin teknik desteği alındı.
Belediyenin şu ana kadar yaptığı Kemalpaşa Bağyurdu’nda 3 dekar büyüklüğünde mevcut bir kiraz bahçesini örtü altına alarak örnek bir çalışmayı üreticilerin bilgisine sunmak. Aziz Kocaoğlu ile sohbetimizde öğrendiğimize göre, belediyenin desteği ile bölgedeki kiraz bahçelerinin tamamı bu sistemle korunacak.
Kiraz ağaçlarının örtüaltına alınması ile aşırı sıcak nedeniyle ikiz meyve oluşumu önlenecek ve ürünün kalitesi artacak. Ayrıca don ve doluya karşı ürün korunacağı için üretici zarar görmeyecek. Üründen daha çok para kazanacak.
Bölgede sohbet ettiğimiz çiftçiler, bu sistemle Kemalpaşa kirazının son yıllarda kaybolan itibarına yeniden kavuşacağını söyledi. Çiftçiler, daha önce de tarım arazilerinde geçen yolların İzm,ir Büyükşehir belediyesi tarafından asfaltlandığına dikkat çekerek: “Özellikle yol kenarındaki bahçelerde toz nedeniyle ciddi sorun yaşanıyordu. Kiraz ağaçlarımız yeterince gelişmiyor, meyve vermiyordu. Meyveler toz nedeniyle zarar görüyordu. Yollar asfalt olunca bu dertten kurtulduk. Şimdi bu file sistemi ile önemli bir başka sorunumuz olan ikiz meyve sorunu da çözülürse yeniden para kazanırız. Tüketiciler de daha kaliteli kirazı tüketmiş olur. İhracat artar. Bu bölgenin ve ülkenin geliri artar.”görüşünü dile getirdi.
Türkiye’de “tarım dairesi” olan tek belediye olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma ve çiftçiye yönelik yatırımları, örnek projeleri İzmir ve ülke tarımına önemli katkılar sağlıyor. Daha önce yazdığımız gibi, dileğimiz bu projelerin diğer belediyelere de örnek olması.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

  1. selçuk özman 24 Eylül 2010 - 16:34 - Yanıtla

    bir kiraz için boşuna masraf

Tarım,Yaş Meyve ve Sebze: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler