Kurbanlıklar da ithal edilecek

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Kurbanlıklar da ithal edilecek

31 Ağustos 2010

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Ağu 31, 2010

Kriz üstüne kriz yaşanan hayvancılık sektöründe bu kez de kurbanlık hayvan krizi yaşanıyor. Yaklaşan kurban bayramı öncesinde kurbanlık hayvan sıkıntısı gündemde. Krizi aşmak için Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya ve diğer balkan ülkelerinden hayvan ithalatına izin verilmesi gündemde. DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre, Balkanlardan hayvan ithalatı için Bakanlar Kurulu Kararı hazırlandı. Yakın zamanda çıkacak.
Anadolu’dan Avrupa yakasına yasak

Trakya Bölgesi’nin 2008’den bu yana şap hastalığından ari bölge ilan edilmesi nedeniyle Anadolu’dan Avrupa yakasına hayvan nakli yasak. Bu nedenle özellikle İstanbul’un Avrupa yakası ve Trakya bölgesi’nin 80 bin büyükbaş, 10-15 in küçükbaş kurbanlık hayvan ihtiyacı ithalatla karşılanacak.

Şap hastalığı hayvan pazarlarını kapatıyor
Şap hastalığının çok yaygın olarak görülmesi hayvan pazarlarının kapatılmasına neden oluyor. Edirne, Erzurum,Samsun,Sivas,Kastamonu,Çankırı, Gümüşhane ve diğer pek çok ilde şap hasatalığı görülmesi nedeniyle hayvan pazarları kapatılırken, son olarak Tokat’ta  şap hastalığı nedeniyle tüm hayvan pazarları kapatıldı

Ali Ekber YILDIRIM
İZMİR- Hayvancılıkta yeni bir kriz daha kapıda. Yaklaşan kurban bayramı öncesinde kurbanlık hayvan sorunu  baş gösterdi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı sorunu çözmek için Balkanlardan hayvan ithalatını serbest bırakacak formül üzerinde çalışıyor. DÜNYA’ nın edindiği bilgilere göre Balkanlardan canlı hayvan ithalatını öngören Bakanlar Kurulu Kararı yakın zamanda açıklanacak.
Tarımda en fazla desteklenen ancak uygulanan yanlış politikalar sonucunda krizden bir türlü kurtulamayan hayvancılıkta yeni bir kriz gündemde. Yaklaşan kurban bayramı öncesinde kurbanlık hayvan sıkıntısı yaşanacağını öngören Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kurbanlık hayvanları da ithal etmek için harekete geçti. Sadece İstanbul’un Avrupa yakası ve Trakya Bölgesi için 80 bin büyükbaş ve 10-15 bin küçükbaş hayvanın ithal edilmesi gündemde. İthalatın büyük bölümünün Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya ve diğer balkan ülkelerinden yapılması planlanıyor. Avustralya, Yeni Zelanda ve Uruguay’ın da gündeme geldiği ancak bu ülkelerden getirilecek hayvanların kurban bayramına yetişmeyeceği bu nedenle balkanların acilen ithalata açılması gerektiği ifade edildi.
İthalat yapacaklara hemen izin verilecek
DÜNYA’ nın edindiği bilgilere göre Balkanlardan hayvan ithalatına izin verecek Bakanlar Kurulu Kararı hazırlandı. Çok yakın zamanda yayınlanması beklenen karar ile, balkanlardan büyükbaş ve küçükbaş hayvan ithalatı serbest olacak. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yaklaşan kurban bayramı öncesinde hayvan sıkıntısı yaşanacağı endişesi ile ithalat formülü üzreinde çalışıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil bu konudaki hazırlıkları kendisini ziyaret eden Veteriner Sağlık Ürünleri Sanayicileri  Derneği yöneticilerine anlattı. Kurban Bayramında İstanbul’un Avrupa yakasının ve Trakya’nın et ihtiyacını karşılamak üzere ithalat için çalışma başlattıklarını anlatan Pakdil, Anadolu’dan Avrupa yakasına hayvan geçişi yasak olduğu için, Bulgaristan’dan sığır ve koyun ithal edileceğini söyledi. Nihat Pakdil: “Bu işi yapacak bildiğiniz insanlar varsa söyleyin başvursunlar, hemen ithalat belgesi verelim” diye konuştu. Pakdil,  Kurban Bayramı için bu bölgede 80 bin büyükbaş, 10-15 bin küçükbaş hayvan  ithalatına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.
Kurbanda 400 bin hayvan kesiliyor
Her kurban bayramında büyükbaş besi hayvan varlığının yaklaşık yüzde 20’si kurban olarak kesiliyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın yaptığı son hayvan sayımına göre 2 milyon civarında büyükbaş besi hayvan varlığı olan Türkiye’nin, bu bayramda 400 bin büyükbaş hayvanın kurban olarak kesilmesi bekleniyor. Kurbanlık hayvan varlığının bir bölümü ithalatla karşılanacak. Ancak, kesimler nedeniyle ithalata rağmen bayramdan sonra et fiyatının tekrar artması bekleniyor.
Anadolu’dan Avrupa yakasına geçiş yasak
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 2008- 2010 dönemini kapsayan 3 yıllık bir süre için uygulamaya koyduğu Avrupa Birliği destekli Şap Hastalığı Projesi kapsamında Trakya Bölgesi şap hasatlığından ari bölge ilan edildi. Şap hastalığının bölgeye bulaşmaması için Anadolu’dan Trakya’ya hayvan nakli yasak. İstanbul’un Anadolu yakasından Avrupa yakasına canlı hayvan naklini önlemek için köprülerde termal kameralarla kontrol yapılıyor.
Anadolu’dan yasak, balkanlardan serbest
Hayvancılık sektörü temsilcileri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın hayvancılık politikasının iflas ettiğini belirterek, “Anadolu’dan Trakya’ya hayvan nakli yasak. İstanbul’un Anadolu yakasında yaşayan bir yurttaş kurbanlık hayvanı alıp Avrupa yakasındaki akrabasında kesemiyor. Avrupa yakasında yeterli hayvan yok. Kurban kesme denilemediği için ithalatın kapıları açılıyor. Anadolu’dan yasak, ama Bulgaristan’dan,Yunanistan’dan ve diğer ülkelerden serbest. Böyle bir hayvancılık politikası olabilir mi? Bu ülkelerden gelen hayvanların ne kadar sağlıklı olduğu bilinmiyor. Bakanlık çok kısa zamanda kurbanlık ihtiyacını karşılamak üzere ithalatın kapılarını açıyor. Kurbanlık hayvanını bile ithal eden bir ülkenin hayvancılığı iflas etmiştir” görüşünü dile getirdi.
AB’ye uyumun şartı
Trakya bölgesinin şap hastalığından ari bölge ilan edilmesi Avrupa Birliği uyum çalışmalarının önemli bir parçasını oluşturuyor. Şap hastalığı ile mücadeleyi etkin kılmak için Avrupa Birliği Mali Yardımları çerçevesinde Türkiye’de şap hastalığının kontrol altına alınması konusunda bir proje hazırlandı. 2008-2010 dönemini kapsayan proje ile yoğun aşılama politikası izlenerek şap hastalığın kontrol altına alınması hedefleniyor. Ülke genelinde büyükbaş hayvan varlığının tamamı ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez, küçükbaş hayvan varlığının ise ilkbahar döneminde yılda bir kez 3 yıl süre ile aşılanması projede yer alıyor. Avrupa Birliği, Türkiye ile müzakere sürecinde Gıda, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı faslını müzakereye açmanın ön şartlarından biri Trakya Bölgesi’nin şap hastalığından ari bölge statüsüne kavuşturulmasıydı. Nitekim, Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OIE) denetimi sonucunda Trakya’da şap hasatalığı olmadığına ilişkin rapor alındıktan sonra bu fasıl müzakereye açıldı.
Hayvan pazarları kapatılıyor
Ancak son dönemde şap hastalığının çok yaygın olarak görülmesi hayvan pazarlarının kapatılmasına neden oluyor. Edirne, Erzurum,Samsun,Sivas,Kastamonu,Çankırı, Gümüşhane ve diğer pek çok ilde şap hasatalığı görülmesi nedeniyle hayvan pazarları kapatılırken, son olarak Tokat’ta  şap hastalığı nedeniyle tüm hayvan pazarları kapatıldı. Tokat Valisi Şerif Yılmaz, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Tokat merkez ve Niksar ilçesinde şap hastalığının görüldüğünü söyledi. İl komisyon kurulunun toplandığını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: ”Şap hastalığının görülmesinin ardından il komisyonumuz, toplantıda aldığı kararla 24 Ağustos 2010 gününden itibaren küçük ve büyükbaş hayvanların satıldığı pazarlar belli bir süre kapatıldı. Şap hastalığının görülmesinin ardından Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin aşılama çalışmaları devam ediyor. Tedbir amaçlı olarak ilimiz genelindeki tüm hayvan pazarlarını ikinci emre kadar kapattık. Şap hastalığı bittiğinde yeniden hayvan pazarlarını açacağız. Komşu illerimiz Amasya ve Çorum’da da hayvan pazarları kapalı.”
Hayvancılık sektöründe et fiyatı ile başlayan kriz süreci, şap hastalığı ve yaklaşan kurban bayramı öncesinde kurbanlık hayvan bulamama krizi ile doruğa ulaştı. Hayvancılık sektörü temsilcileri bakanlığın hayvancılık politikasının iflas ettiğini, çıkış yolunun bu anlayışla zor olduğunu ifade ediyor.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. ILK ÖNCE VATAN 1 Eylül 2010 - 10:17 - Yanıtla

  AAA yeter Artik
  AMMADA ACIMAZ MILLETIZ HIRSIZLIK BIZDE DOLLANDSIRICILIK BIZDE ALLAH ASKINA SU RAMAZAn GÜNÜ YÜZDE KACIMIZ ORUC TUTUYOR
  KURBAN KESSIN GÜZEL BIR PROJE BULMALIYIZ
  HÜKÜMETIMIZ ARTIK SAPKAYA MASANIN ÜZERINE KOYSUN
  BENCE 5000.000 DAMIZLIK KOYUN ITAL ETSIN VE
  ! 100.000 AILEYE VERSIN HAYVANCILIK CÖZÜLÜR
  100.000 CIFTCI MECMIR KOYUN BESLEYECEK
  HER ILCENIN ZIRAAT ODASI BU DAMIZLIK KOYUNDAN ÜYELERINE VERECEK BÖYLECE SEPZE MEYVADA PARA EDER————-
  GÜVENCE ISTIYORUM
  ALMANYADA BIR BESICI
  500 KOYUN BESLIYOR
  SABAH YEMINE OTUNA VERIP FABRIKAYA CALISMAYA GIDIYOR KOYUNLAR ETRAFI ELEKTIRIKLI TELLE CEVRILI YARIM KM ARSADA TEK BASNIN DURUYORLAR
  AKSAM GELINCE YINE YEM OT VERIP EVINE GIDIP YATIYOR
  YA BIZIM GÜZELIM ÜLKEMIZDE ETRAF HIRSIZ DOLU
  ADAMLAR GECE SAHIN TAKSIYE CEKIP
  -10-!!13 KOYUNU TAKSIYE DOLDURUP GÖTÜRÜYORLAR
  ‘ILK ÖNCE VATAN-
  DAMIZLIKLARA ACALE ITAL EDELIM EGER KOYUNUN
  KOYUNUN ETINE-SÜTÜNE-YÜNÜNE PAZAR BULURSAK VE
  EN AZ !10DÖNÜM DARLASI OLAN 5 KOYUN BESLEME ZORUNLUGU GELSIN YOKSA SATSIN TARLASINA CIFTLIKLER KURULSUN
  ILK ÖNCE HIRSIZLARIN CEZasi verilsin
  MUSTAFA KAMEL YAVAS—– MEHMET-ECE-
  HASIM BAYRAM-DURSUN-UYAR–YAKUP YÖNTEM-
  BU GIBI HIRSIZLAR COK MEMLEKETTE

 2. milletin efendisi 2 Eylül 2010 - 02:58 - Yanıtla

  zaten bu kararları alanlar, türk milletinin değil yandaşın yanında. desene hayvan girdilerinin yüksek oldugu ülkemizde, hayvan götür getir bir sürü zarar çiftçiye, hayvan girdilerinin düşük oldugu ülkelerden hayvan ithal eden yandaşa ise kazanç yolu açıldı.

 3. almanyali 22 Eylül 2010 - 09:42 - Yanıtla

  bence hayvancilik krizi halkimizin tembelliginden kaynaklaniyor.bizim halkimiz okadar tembelki faizcilige alismis.aliyor faizini yiyip yatiyor.tabi haraminda bereketi okadar oluyor.halbuki insanlar ceplerindeki parayi hayvancilik isine yatirsalar hem faizden daha fazla kazanacaklar hemde millete faydasi olacak.
  ne gibi? et fiyatlarin düsmesi,is istihram, nasil derseni hayvancilikta yem sart yem alicaksiniz yem fabrikasindaki isciler ekmek parasi kazanicak.yem fabrikasi ciftcide yem magzemesi alicak ciftci kazanicak.ciftci esnaftan ihtiyacini alicak halk yani biz kazanicaz.

 4. kemal 1 Ekim 2010 - 14:39 - Yanıtla

  bu millet yıllarca 100 liraya koyun sattı mazota endeksli olan yem de pahalı kış boyunca bir koyunun masrafı 150 lira kış bitince koyun kuzusuyla 150 lira süt buna keza insanımızda ne mi yaptı damızlık koyunu ineği bıçağa verdi kesimci arkadaşım 3 yıl boyunca mezbahanede dana görmedim dedi 6 liraya 7 liraya inek kestiler eskiden hasta kuzunun boynuna bıçağı çalıp köpeğin önüne atıyorlardı şimdi adam kötü kuzuyu kucağına almış fellik fellik veteriner geziyor et pahalı olunca iftar yemeğine kimse kimseyi davet etmedi edenede borçlanırım diye gitmedi arkadaş bu hayvanın alımı zor satımı zor ne olacak halimiz dünyada en kazık mazotu biz kullanıyoruz insansanlarımızın kimi çok zengin oldu kimide çok fakirleşti sabah 4 te 5te sokağa çıkın çöplerde ekmek arayan tanıdık insanlara raslarsınız allah sonumuzu hayır etsin

 5. cengiz han 3 Ekim 2010 - 09:59 - Yanıtla

  bizler almanyada yasayan 6 arkadasiz türkiyede ekonomiye ve tabiki geri dönüsümüz icin is planlari yapiyorduk günün geregi olan hayvancilik ve et ithalatini düsündük fakat brokrasileri bir türlü asamiyoruz yani zengine herzaman yol acik bizlere herzaman zorluk biz bunu bir türlü anlayamadik ilaki hirsiz yada ückagitcimi olmak lazim biz tertemiz bir is yapalim istiyoruz burada ögrendigimiz bazi ticari bilgilerimizi vatanimizda uyguylayalim hepberaber kazanalim istiyoruz biz gurbetcilere ufak bir imkanlar sunulup önümüz acilsa bazi kücük hayalerimizi ve projelerimizi büyütecegiz ALLAHin izni ile almanya et ve canli hayvan ithalatina acilip acilmaddigini haberlerden okuyoruz ve dinliyoruz fakat kesinlikle tam bir yanit ve cevabi almamadik cok yerlere telefon ettik o ona oda ona gönderdi amcamiz dayimiz yok dedik anlatamadik rüsvet haram ,yanlis yol haram,hirsizlik ückagitcilik haram kardesim bizim millettimizdeki bazi görüslerin yikiciliktan cok yapiciliga yarisini calistirsalar veya calistirsak diyelim ekonomimizde bol olur hayvanimizda bol olur tarimimizda bol olur yani kisacasi sunu söylemeye calisiyorum cocuklarimizin ve milletimizin güzel günlere,tatli gülümsemelere, kardes kardese yardimlasmayla TÜRKIYE icin ele ele sloganiyla hep birlikte,bizler zengin degiliz ama yüregimizle konusuyoruz dilimizle degil, ne olur bizi unutmayin bizler sizi unutmadik CANIM TÜRKIYE. ben topragin sinesinden insan denilen bir canim hem düsünür hemde severim budur tastan farkli yanim saygi ve sevgilerimle.

 6. by_simit 3 Ekim 2010 - 14:08 - Yanıtla

  selamünaleyküm herkez bi dilden yorum yapmasında biraz olgun konuşsun hayvancılık yapmayan bilmezzz bunları türkiyede yeterince hayvan var? ithal et getiriyoz diyorlar ithal et gelse ne olurrr ben afyonkarahisarlıyım et dünyası afyon. ET’in fiyatını belirleyen afyon’dur__şimdi millet 2008’2009 yılında damızlık ineğini kestirdi neden kestirdi süt 350 liraydı yem 32 bin lira baktı zarar ediyo kestirdi ilk önce üeretim yapacaksanız süt değerinde olacak 1 litre süt 400 lira 1 litre su 1000 lira bu ülkede bi düzensizlik var dimi buğday 350 bin kilosu un 45 50 lira düzen yok düzen)()( ital et veya ithal kurbanlık ğetireceğine millete damızlık ver zenğinin yanında olma zengini düşünme fakire ver çiftçiye ver üretsin ilk önce süte sonra besi yemine çare bul benden bu kadar___İTHAL ÇÖZÜM DEĞİL SAYGILAR AFYONKARAHİSAR AKÖREN KSB. ÇİFTÇİLERİ

 7. yavuzhan aladağ 9 Ekim 2010 - 12:14 - Yanıtla

  ülkemiz hiç bir zaman köylüye değer vermedi hayvancılığıda çiftçiliğide yanlış politikasının kurbanı etti etmeyede devam ediyor köylü hayvan sakladı hayvan para etmedi çiftçilik yaptı ekini para etmedi köyülü çiftçiliği hayvancılığı bıraktı şimdi et fiyatı başını almış gidiyor şimdi kurbanlık yaklaştı ital kurbanlık daha neler göreceğiz birde doğuda veya anadolu da gelen hayvanlar avrupa yakasına gecmiyecekmiş ital hayvan avrupa yakasına gelecekmiş belki ben kurbanlık hayvanımı ital almak istemiyorum yeter artık bu kadar yanlış

 8. cemal akça 14 Ekim 2010 - 03:41 - Yanıtla

  köylü milletin efendisi derler ama ne yazıkki milletin sırtının kamburu oldu et fiyaları çok diyorlar ital getiriyorlar ne oldugunu bilmedikleri hayvanları köylüye destek vemedikleri gibi şimdide avrupa yakasına bırakmıyorlar resmen köylüyü bitirmeye çalışıyorlar köylüye destek yok büyük şirketler devletin sayesinde parayı kazanıyorlar küçük esnaflarda batıyor artık türkiyede hayvan kalmadı bunun sonunu iyi görmüyorum yeter bu köylünün çektigi.

 9. fatih kara 27 Ekim 2010 - 11:21 - Yanıtla

  yazıklar olsun size sizin göstereceginiz hayvanlara

 10. murat kavilci 4 Kasım 2010 - 15:17 - Yanıtla

  merhabalar avrupa yakasında ithal kurbanlıklar nerede satılıyor acaba bilen var mı?

Hayvancılık: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler