Damızlık ithalatı…

Kasaplık canlı hayvan ve besi hayvanından sonra sırada damızlık süt hayvanı ithalatı var.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, damızlık ithalatına ilişkin müjdeyi Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği(SETBİR)yöneticilerine verdi.
İthalatı bakanlık kuruluşlarından Tarımsal İşletmeler Genel Müdürlüğü(TİGEM) yapacak.
SETBİR’ in yeni yönetimini kabul eden Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, hazırlıkları tamamladıklarını ve damızlık hayvan ithal ederek ihtiyaç sahiplerine dağıtacaklarını açıkladı.
SETBİR tarafından üyelerine gönderilen yazıda  Mehdi Eker ile makamında yapılan görüşmenin içeriği şöyle özetlendi: 
“Sayın Bakan et ve süt sektörlerindeki sorunların çözümüne yönelik çalışmalarının yoğun bir biçimde sürdüğünü, kamu özel sektör işbirliğinde bu sorunların birlikte çözüleceğini, SETBİR çözüm önerileri içerisinde yer alan damızlık hayvan ithalatının kolaylaştırılarak ülke çeşitlendirmesine gidilmesi hususunda Bakanlık olarak gerekli girişimleri başlattıklarını, damızlık ithalatının TİGEM vasıtasıyla büyük ölçekli yapılarak gerekli denetimlerin yapılması sonrasında damızlık hayvanların ihtiyaç sahiplerine satılmasına karar verildiğini ve bu işlem ile ilgili gerekli alt yapının tamamlandığını ifade etmiştir. Besi danası ithalatı için de çalışmaların başlatıldığını belirten Sayın Bakan, süt ihalelerinin üçer aylık değil daha uzun dönemi kapsayacak şekilde yapılması konusundaki önerimizin üreticiler ve diğer paydaşlar ile müzakere edileceğini belirtmiştir.”
AKP Hükümeti’nin tarımda kendisini en başarılı gördüğü hayvancılık politikasının geldiği son nokta her alanda ithalat, her alanda dışa bağımlılık oldu. Çok yakın zamanda koyun, keçi ithalatı da başlarsa kimse şaşırmasın. Hafta sonu İzmir Seferihisar’da yapılan Koyun Keçi Panayırı’nda damızlık keçi bulunamadığı ifade edildi.
Bazı uyanıklar TİGEM’in yurtdışından pedigrili Saanen Keçisi ithal edeceğini yaymaya başlayınca TİGEM yetkilileri, ithalat konusunda bir çalışmaları olmadığını belirterek yetiştiricileri, dolandırıcılara karşı uyarmak zorunda kaldı.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve AKP milletvekilleri, 2002’de göreve geldiklerinde hayvancılık desteklerinin 80 milyon lira olduğunu, bu hükümet döneminde desteklerin 15 kat artırılarak 1.3 milyar liraya çıkarıldığını her fırsatta söyler. Hayvancılığa çok büyük destekler vermekle övünür. Doğrudur. Gerçekten de bu hükümet döneminde tarımda en fazla destek hayvancılığa verildi.
Verilen bu kadar desteğe rağmen hayvancılıktaki son tablo şöyle:
1- Hayvan varlığı hızla eriyor. Türkiye, dünyanın en pahalı etini tüketiyor. Et fiyatı kontrol edilemediği için kasaplık canlı hayvan ithal ediliyor. Et ve Balık Kurumu kasaplık canlı sığır ithalatı için bugüne kadar üç ihale yaptı. İkisi iptal oldu. Üçüncü ihale kapsamında ilk hayvanlar bugün yarın ülkeye girecek.
2- Kasaplık canlı hayvan ithalatı gerçekleşmeden Et ve Balık Kurumu besi hayvanı ithalatı için de harekete geçti. 14 Haziran’da yapılacak ihale ile 6 ile 10 aylık erkek besi hayvanı ithal edilecek.
3- Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in SETBİR yöneticilerine verdiği bilgiye göre damızlık hayvan ithalatı için hazırlıklar tamamlanmış.
Aslında damızlık süt hayvanı ithalatı yasak değil. Herhangi bir yatırımcı 100 baş üzeri işletme kurduğunda damızlık hayvan ithalatı yapabiliyor. Sadece Avrupa’dan yapılamıyordu. Deli inek hastalığı nedeniyle bugüne kadar Avrupa’dan yapılamayan ithalat önce kasaplık ve besilik hayvan için açıldı. Şimdi damızlık hayvan için açılacak.
Verilen desteklere rağmen ortaya çıkan tabloya bakıldığında ortada büyük bir hüsran var. Tıptaki deyimi ile ameliyat çok başarılı oldu fakat, hastayı kaybettik.
Açıklamalarına bakılırsa Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve pek çok AKP milletvekili de gelinen noktadan hoşnut değil. İthalatın çok önemsiz olduğunu belirterek koro halinde: “Et ithal ettiğimizi söylüyorlar, yazıyorlar. Yalan. Biz et ithal etmiyoruz, canlı hayvan ithal ediyoruz. O da çok küçük bir miktar” diyerek bu ayıbı örtmeye çalışıyorlar.
Bu kadar desteğe rağmen kasaplık canlı hayvan, besi hayvanı ve damızlık ithal ediliyorsa bir yerde yanlışlık var. Hükümet, ithalat ayıbından kurtulmak istiyorsa öncelikle bu yanlış politikayı düzeltmek zorunda. Tabii ömrü yeterse.

Reklam Ver

11 YORUMLAR

 1. ithal edilmeyen hayvansal ürün olarak çiğ süt kaldı.
  bence çiğ süt ithalatı için gerekli çalışmaları başlatsınlar.
  yakın bir zaman sonrada üretici ithal etmek zorunda kalacaklar.
  bu ithalat bakanlığı seçim zamanı oyu nereden ithal etmeyi düşünüyor.

 2. BAKANLIK ELIYLE DAMIZLIK SUT HAYVANI ITHALATINI SOYLE ANLIYORUM : TARIM KREDILER,OZEL IDARELER KANALIYLA AYNI CILLER DONEMINDE OLDUGU GIBI IKISER UCER HAYVAN DAGITILACAK.BU ULKENIN PARASINI SOKAGA ATMAKTAN BASKA BIRSEY DEGILDIR,ZIRA GECMIS DONEMDE YAPILAN ITHALAT HIC BIR ISE YARAMAMIS UC BES YIL ICINDE BUTUN HAYVANLAR YA OLMUS YA DA IHTIYAC NEDENIYLE KASABA GITMISTIR.
  VERGI VERENLERIN PARASIYLA POPULISM YAPILACAKSA BEN KOMUR VE CAMASIR MAKINESINE DEVAM DIYORUM.EN AZINDAN PARA YURT ICINDE KALMIS OLUYOR.
  HAYVANCILIGIN VE TARIMIN KALKINMASI ICIN KAPSAMLI PLAN GEREKIYOR.BOLGE SANAYI VE TICARET ODALARI DEVREYE SOKULMUYOR.OTURUP HESAP EDELIM:DESTEK DIYE VERILEN 1.3 MILYARIN NE KADARI DUNYANIN EN PAHALI MAZOTUNA VE HAMMADDELERINE GIDIYOR.
  BAKANLIKTAN HAYVAN KACAKCILIGI KONUSUNDA NE ONLEM ALINDIGINA DAIR DE BIR ACIKLAMA GELMESI GEREKIR.
  SONUCTA BUTUN TARIM POLITIKASININ GOZDEN GECIRILMESI GEREKTIGINE INANIYORUM.

 3. SÜT SANAYİCİSİNİN SÜTE İHTİYACI YOK
  SÜTTOZU ve palm YAĞI İLE BU İHTİYACI GÖRÜYOR ZATEN
  DAMIZLIK HAYVAN İTHAL EDİLİRSE ÇOĞU KESİME
  GİDECEĞİ İÇİN SETBİR ÜYESİ ET SANAYİCİSİ
  YOK PAHASINA KARKAS ET ALACAK
  tARIM BAKANININ ACİLEN İSTİFASI GEREKİR
  GÜNEYDOĞU SORUNU HAYVANCILIK ÜZERİNDEN ÇÖZÜLMEYE ÇALIŞILIRSA GELİNEN NOKTA BU OLUR

 4. ELİNE,BEYNİNE SAĞLIK ALİ EKBER YILDIRIM.
  AB’DEN İTHAL HAYVANIN GETİRİLECEĞİ YILLAR ÖNCESİNDEN BELLİYDİ.iNKAR EDLİYOR,BU KONUDA OLUMSUZ ÖNGÖRÜDE BULUNANLARA KIZILIYORDU.SENİNDE SÖYLEDİĞİN GİBİ AMELİYAT BAŞARILI OLDU,ANCAK HASTA ÖLDÜ.DEMEKKİ YAPILMAKTA OLAN İŞLER YANLIŞTI. PEKİ YAPILAN DESTEKLEMELERDEN KİMLER YARARLANDI?SORGULANMASI GEREKEN KONULARDAN BİRİSİ BU OLMALI.BUNLARI SORGULAMAYAN,HER KOŞULDA AKP POLİTİKALARINI DESTEKLEYEN GRUPLARA NE DEMELİ?

 5. kusura bakmayın ama hayvan sayısının azalmasında sadece hükümete pay biçmek yanlış. bu ülkede köylü diye geçinen insanlar devletin vermiş olduğu destekleri ama bireysel ama kooperatif, birlik olarak iyi değerlendirememesinden ve köylü diye geçinen tabakanın hayvancılık ile uğraştığından utanmasından kaynaklanıyor.

 6. Deli inek hastalığı nedeniyle bugüne kadar Avrupa’dan yapılamayan ithalat önce kasaplık ve besilik hayvan için açıldı. Şimdi damızlık hayvan için açılacak.
  Verilen desteklere rağmen ortaya çıkan tabloya bakıldığında ortada büyük bir hüsran var.

  Ne değişti AVRUPADA DELİDANA RİSKİmi bitti…Hayır bizde delidena yok diyemeyeceğiz artık bu ithalatlar gerçekleşirse…

 7. hayvan azlıgının sebepleri hükümetin tarımı gözden cıkarmasıdır ithal ederiz olur diyor 2001den beri tarım ve hayvancılık kan aglıyor girdi fiyatları ücüyor.girdiler 3.4 katlandı cifcinin ürünü oldügü yerde sayıyor destekler iyi güzel ama yetersiz kalıyor .ürün para etmeyince desteklesen ne olur yem fiyatlarınada mudele etsin hükumetimız ondan sonra ete süte müdele etsin………………

 8. ithal edilen canlı kasaplık hayvan istanbulun 10 günlük et ihtiyacını karşılar evet yanlış okumadınız…Bunu besicilerimize üreticilerimize anlatmamız onları bilinçlendirmemiz lazım yoksa panik için de hayvanlarını ya kesime gönderiyorlar yada durumun farkında olan hayvan tüccarına satıyorlar (onlarda bir iki ay sonra karlarıyla satacaklarlar).Televizyondaki haberleri gören çiftçi ne yapıcagını şaşırıp bari daha fazla zarar etmeyeyim diyor yazıktır bu insanların emegine.İthal et ile bir ülke beslenemiyecegine göre bu üreticiye muhtacız onları kaybedersek bu gün bize 1 lira,2 lira ucuza et verenlerin elinde oyuncak oluruz.TAŞIMA SUYUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ

 9. ET HAYVAN ITAL EDEREK BU ÜLKEYE ZARAR VERIYORUZ
  EGER HÜKÜMETIMIZ BÜYÜK BIR SEFERBERLIK BASLATSA ET ITAL EDEN DEYIL IHRAC EDEN ÜLKE OLURUZ:
  ONUN ICIN PLANLI VE PROJELI CALISMALIYIZ
  CIFTLIKLER KURMALIYIZ
  YEM BITKISINE VERILEN DESDEK KALKMALI HAYVANCILIK YAPANA VERILMELI
  HAYVANI OLLAN MECMURI YEM BITKISI DIKECEK
  VE AYRICA PARCALANMIS TARIM ARAZILERINE BIRLESTIRIP
  50 BASLILIKLI CIFTLIKLER KURMALIYIZ
  HER KÖYYE 50 BASLIKLI SÜT SIGIR CIFTLIGI PROJESI KURULMALI VEYA DAHA FAZLA
  SU ANDA ROMANOF KOYUNU VARMIS NIYE HÜKÜMETIMIZ ELINDE 30 DÖNÜM ARAZISI OLLANA
  5 ROMANOV KOYUNU VE KOCU VERMIYOR
  FAIZSIZ KRADI ILE SIMDI KIMIN ELINDE 30 DÖNÜM ARAZISI OLLAN VARMI DIYE ARASTIRSIN TAPUDA CIKAR
  VE AYRICA YESIL SERMAYELI HOLDING MAGDURLARINADA HISSESI KARSILIGI DAMIZLIK ROMANOV KOYUNU VE SÜT INEGI VERSIN
  TÜRKIYE ET ITAL EDEN DEYIL
  ET IHRAC EDEN ÜLKE OLMALI
  SEFERBERLIGE VARMISINIZ
  BEN HAZIRIM DEVLETIMIZ CIFTCIMIZ HAZIRMI ?
  HOLDINGZEDELER HAZIRMI ?
  HAYDI TÜRKIYE SEFERBERLIGE

 10. ARKADAŞLAR HER ŞEYİ İTHAL EDİYORUZ YA.BİR EKSİGİMİZ VAR.BİR ADET TARIM BAKANI DA İTHAL ETSEK ÇOK İYİ OLUR.BELKİ ÇİFTÇİ HASKKINDA ÜÇ BEŞ KELİME KONUŞUR.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı yazınız
Lütfen adınızı yazınız