Bakanı korkutan sorular…

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Bakanı korkutan sorular…

06 Nisan 2010

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Şub 23, 2024

Pek çoğunuz biliyor. Pazar günü Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker ve Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Vahap Munyar dostumuz ile birlikte NTV’ de Murat Birsel’in “Gündemdekiler” programında tarımı konuşacaktık. Daha doğrusu Bakan anlatacak biz de soru soracaktık.
Vahap’la NTV’ ye gittiğimizde, programın yapımcısı, sunucusu yılların deneyimli gazetecisi Murat Birsel’den Mehdi Bey’in programa katılmayacağını öğrendik.
İlk anda ciddi bir sağlık sorunu olabileceğini veya Başbakan tarafından acil olarak Ankara’ya çağrıldığını düşündüm. Bakan, programdan bir gün önce İstanbul’da balıkçılarla ava çıkmıştı.
Murat Birsel’den öğrendik ki, Bakan benim yüzümden programa katılmaktan vazgeçmiş. Evet yanlış okumadınız, Bakanın basın danışmanı benim programa katılmamı istememiş. Soru sormamı istememiş. Murat Birsel’in onurlu davranışı karşısında daha da ileri giderek; “Programa katılacak gazetecileri seçme hakkımız yok mu?” demiş.
Görevi gazetecilerin işini kolaylaştırmak, Bakan ile gazetecileri buluşturmak, diyalog kurmasını sağlamak olan basın danışmanı, “bu gazeteci varsa, bakan katılmaz” diyebilir mi? Murat Birsel’in söylediği gibi gazetecilik, televizyonculuk  buralara kadar düştü mü?
Danışmanın yaklaşımı, tarzı, talebi, nasıl bir medya istendiğini gösteriyor.
Nasıl bir medya isteniyor?
Başbakan istediği gazeteciyi uçağına alacak. Bakan istediği gazeteci ile programa çıkacak. Aykırı soru sorulmayacak. Eleştiri olmayacak, hep övgü, hep pohpohlama olacak.
Susturulmak, sindirilmek istenen ve tek tip bir medya anlayışının yerleştirilmek istendiği bir ortamda Murat Birsel’in gazeteciden yana tavrı ve cesaretli tutumu mesleğimiz açısından onur vericidir. Birsel’i yürekten kutluyor, bu tavrının hepimize örnek olmasını diliyorum.
Kişisel değerlendirmeme gelince, Bakanın beni gerekçe göstererek programa gelmeyişine sevineyim mi, üzüleyim mi bilemedim. Ama çok şaşırdığımı söylemeliyim.
Çünkü benim Bakan ile hiçbir sorunum yok. Görüştüğümüz her yerde saygı sınırları çerçevesinde konuşuruz. Daha önce kendileri Ankara’ya davet ettiler, makamında 3 saati aşkın bir süre baş başa görüştük. İzmir’de yapılan Ege Tarım Zirvesi’nde aynı masada yemek yedik. Yemekte espriler yapıldı.
Keşke programa gelseydi. Pazar akşamı Türkiye’nin en prestijli kanalı NTV’ de 2 saate yakın bir zaman diliminde tarımda neler yaptıklarını anlatsa biz de sorularımızı sorsaydık. Bizi izleyen herkes bundan yararlanırdı.
Sadece bizim sorularımız değil, program süresince e-posta ile gelen yüzlerce soru da yanıt bulurdu. Gelen soruların pek çoğu benim soracaklarımdan farklı değildi. Bazıları Bakanı mutlu edecek türdendi. Bakan gelmeyince bazılarına biz yanıt verdik. Ama programda söz verdiğim gibi soruların tamamını yanıtlayarak www.tarimdunyasi.net ‘te yayınlayacağım.
Kendisine güvenen, doğru yaptığına inanan bir bakanın çekineceği, korkacağı hiçbir soru olmayacağına inanıyorum.
Ben ne soracaktım?
Hayvan Islah Kanunu’nun neden kaldırılmak istendiğini soracaktım.
Bakanlığın 3 yıl çalışıp ortaya çıkardığı ve bizimde “Havza devrimi” olarak haber yaptığımız havza modelinin  içinin neden boşaltıldığını soracaktım.
Çiğ süt fiyatının sanayiciler tarafından tek taraflı olarak düşürülmesine neden seyirci kaldıklarını soracaktım.
Biyogüvenlik Yasası’nı çıkarmadan GDO Yönetmeliğini hangi akla hizmetle çıkardıklarını ve yeni çıkarılacak yönetmeliğin ayrıntılarını soracaktım.
Tarımsal desteklerin son 5 yılda reel olarak neden artırılmadığını soracaktım.
“Destekleri ödedik” demelerine rağmen üreticilerin her gün bize telefon ederek, e-posta yazarak destekleri almadıklarını sorunun nereden kaynaklandığını soracaktım.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın adını değiştirecek ve kimyasını bozacak, bürokratları huzursuz eden bakanlık yapılanması ile ilgili yasa tasarısını soracaktım.
Hal Yasası’ndan neden kimsenin memnun olmadığını soracaktım.
Tarım desteklerini ilk kez ekimden önce açıkladıkları için teşekkür edecek ve destek miktarının bir çok kalemde neden 2009 ile aynı kaldığını, enflasyon oranında dahi artırılmadığını soracaktım.
Bakanı bu sorular mı korkutuyor?
Bir bakan bu sorulardan korkacaksa o koltuğu boşuna işgal etmesin. Canlı yayında soramadığım soruları yazdım. Yanıt verirlerse virgülüne dokunmadan yayınlarız. Bunlar günlük, sıradan işler.
Fakat, yazıyı bitirirken bir gerçeği hatırlatmamda yarar var.
Tarım yazarlığına başladığım 1996’dan bu yana  6 bakan görev yaptı. Sırasıyla, Musa Demirci, rahmetli Mustafa Taşar, Mahmut Erdir, Hüsnü Yusuf Gökalp ve Sami Güçlü. Yaklaşık 5 yıldan beridir de Mehdi Eker bu görevde. Mehdi Eker’de dahil, hiçbir bakanla sorunum olmadı. Olamaz da.
Çünkü yaptığım işin bilincindeyim. Ulusal medyada sadece tarım yazan tek gazeteciyim. İşimi çok severek yapıyorum. Bu görev bana rahmetli Nezih Demirkent verdi. Görevi verirken örnek alacağım tek gazeteci Sadullah Usumi vardı. Bu görevi Türkiye’nin en saygın, sansasyondan uzak, tek amacı doğru bilgi vermek olan DÜNYA Gazetesi’nde tam 14 yıldır yapıyorum. Yazdığım her satırda Nezih Demirkent’in, Sadullah Usumi’nin, DÜNYA Gazetesi’nin saygınlığına zarar vermeyecek sorumluluğu taşıyorum.
Geçen 14 yılda yüzlerce yazı ve haber yazdım. Hiç tekzip almadım. Hakkımda hiçbir dava açılmadı. Ama ilk kez bir televizyon programına katılırken  bir bakan tarafından “istenmeyen” gazeteci oldum. Sevineyim mi, üzüleyim mi bilemedim.
Murat Birsel’e, Vahap Munyar’a, Heves Atasoy ve diğer NTV çalışanlarına, e posta ve telefonla destek veren yüzlerce okura, dosta sonsuz teşekkürler…

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. Işık Teoman 6 Nisan 2010 - 00:26 - Yanıtla

  Ali kardeşim,
  Sen ne yaptığının farkında mısın?
  Adama bu kadar kazık sorular yöneltilir mi yahu!
  İşin içinden çıkamazdı doğal olarak.
  Geçen gün bir haber okudum gazetelerde,öğrencilerin sınavlarda uyguladığı kopya yöntemleri konusunda. Onların içinden birini seçip senin programına katılabilirdi bakan bey aslında.
  Fena da olmazdı.
  Belki destek alıp kaçamak yanıtlar verip işin içinden sıyrılabilirdi.
  Neyse bir başka bahara.
  Kardeşimin yanaklarından öperim.

  Sevgiyle kal..

  Işık Teoman

 2. Ulaş Özkul 6 Nisan 2010 - 01:08 - Yanıtla

  bakan ayıp etti ve üreticiden puan kaybetti.

 3. Coşkun YILDIRIM 6 Nisan 2010 - 08:25 - Yanıtla

  Sevgili Ali Ekber Yıldırım,

  Hangi hükümet üyesi bakanımız sizin gibi halkın içinde yaşayan bir gazetecinin karşısına çıkmaya cesaret edebilir ki? Yapılanları suni gündemlerle saklayarak Ülkemizde tarımı hayvancılığı üretimi bitirmeye yönelik kararlar almanın adet olduğu bir yönetimle birlikte yaşıyoruz.

  Sayın Bakanın aslında peşin hükümle bu toplantıya katılmadığını düşünmek istemiyorum. Onu yönlendirenler, bakanlığa bu kararları alması yönünde baskı kuranların yönetimdekiiz düşümleri Sayın Bakanı ters yönlendirmişlerdir diye düşünüyorum.
  Sorularınıza bir de ŞİLİ ile yapılan serbest ticaret anlaşması ile sıfırlanan gümrükler karşısında Meyve ithalatımızın hangi noktaya geleceğini de ekleyiverseydiniz.

  Sayın Ali Ekber bey, siz köylünün, üreticinin kalbinde taht kurmuşsunuz. Vekil asile karşı sorumluluğunu bilmez ve kırmızı halının sihrine kapılırsa sizin soracağınız sorulardan kaçar.
  Ama güneş balçıkla sıvanmaz, Deve kuşu kafasını kuma gömerek saklandığını sanırmış gibi benzetme ve sözler ne de güzel söylenmiş…

 4. Ruhi Çetin 6 Nisan 2010 - 00:40 - Yanıtla

  Sayın Ali Ekber Yıldırım.
  Tarımın ve üreticinin, tarım ürünlerini işleyen sanayicinin, sorunlarına tarafsız bir şekilde ve yalnızca doğruları yazarak ve icabında yol göstererek yaklaşımlarınızı,her zaman takdirle karşılıyorum.
  Ancak bir ata sözü vardır “DOĞRU SÖYLEYENİ DOKUZ KÖYDEN KOVARLAR”
  Yinede doğruları yazmakta ve bildirmekte herzaman yarar olduğu duygu ve düşüncelerimle
  iyi günler dilerim.

 5. zeki nacir 6 Nisan 2010 - 10:26 - Yanıtla

  sevgili ali kardesim,
  burada esas sorun basin danismani…
  hain olarak tanimlayabilecegimiz bu turun izmir’de de bazi ornekleri var malesef…
  bir yere gelirken birikimlerini degil cevresini kullananlarin dogal davranis bicimi diye dusunuyorum, sevgilerimle…

 6. Barış 6 Nisan 2010 - 03:04 - Yanıtla

  Benim anlamadığım böyle bir zihniyetin,cesaretten yoksun,yap(ama)dığı işin arkasında bile duramayan insanların nasıl oluyorda milletin temsilcisi olabildikleri.Sadece ‘bakan’ sıfatıyla hareket etmek,tarım-gıda sektöründe ekmek yiyen insanların ve tüketicilerin sağlığını,ekonomisini ve geleceğini hiçe saymak..neden?
  -kimden veya neden korkuyorlar (cahillik mi?)
  -neden gelişemiyoruz
  -neden eleştirel tartışmalara cevap verilmiyor
  -kalkınma planı ne demek?
  -istikrar nasıl sağlanabilir?
  -ortak çalışma alanları
  -teşvik edici faaliyetler?
  bu kadar yazılıp çizilio ama her şey günü kurtarmak amaçlı olduğundan bu bole dewam edecek gibi duruo.
  Hiç üzülmeyin Ali Bey Sn ‘Bakan’ bile çekinmiş..amacınıza ulaşmıssınız demekki,
  Saygılar

 7. Ünal Türkeş 6 Nisan 2010 - 03:34 - Yanıtla

  Sn,Ali Ekber Yıldırım,İzmir Gazeteciler Cemiyeti 2.Başkanı::” NTV’de Sevgili Murat Birseli’intüm programlarını takdirle vebüyük ilgi ile içlerim.Kendisini, ilk gazetecilik Yıllarında Y.Asır Gazetesinde muhabirlik yaparken çevresinde olduğum Amcası Sn.İsmet Birsel’in Yunanistan Batı Trakya da Türkiye öğretmeni olarak görev yaparken,Gümülcine Başkonslosluk görevinde birlikte olduğumuzdan kendisine çok özel bir ilgim sevgim ve sempatim vardı.Murat’ın Karşıyakanın-İzmir’in gülü Türkiyeninsayılı gazetecilerinden biri olduğu için.Sizinde İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Başkanım Atilla Sertel’in vekili olduğunuzu öğrenince ve tarım üzerine yıllardır yazdığınızı öğrenen-araştıran Tarım ve Köy işleri Bakanı Mehdi Eker’in Basın danışmanı’da Bakan’da elbette korkar:Onlar kandırdıkları insanların Bakanı.Çünkü,Siz ;Mehdilik müridi olan ve olacak gazeteciler değilsiniz,ki.. Hiçüzülmeyin.Fikiryleriniz ve idaealleriniz paylaşıyorum.Çünkü ben55 yıl öncçe Köy enstitisinünü üstün başarı ile bitiren bir eğitimciyim..Onlar milletin gereçek efendisi olan köylüyü çoktan ezdiler ve köle yaptılar..Tarım politikları da iflas etmiştir..Sevgili Murat ve siz değerli başkanım üzülmesinler..Tebrik ederim.Ünal Türkeş(Gazeteci- Eğtimci) İzmir objektif gazetesi ve com Eğitim Danışmanı)

 8. Ali Şükrü Tunçel 6 Nisan 2010 - 07:24 - Yanıtla

  Tarım Bakanımızın, olmasını istemediği bir gazeteciden dolayı pazar günkü söyleşiye katılmayacağını açıklaması, Özrün kabahatten büyük olduğu bir fıkrayı anımsatıyor. çiftçilikle uğraşan insanlarımızı sürü yerine koyup güdebileceğini sananlar, önünde sonunda yanıldıklarını göreceklerdir. Eleştirel yaklaşım, hataların daha açık bir şekilde görülerek, mükemmelliğe giden yolun aydınlanmasını sağlayan bir olgudur. Eleştiriye tahammül edemeyen siyasetçiler, çevrelerindeki dalkavuklar yüzünden asla gerçekleri göremezler. Gerçekler karşısında gözlerin kapatılması, gerçekleri ortadan kaldırmaz. Sayın bakanı bu tavrı dolayısıyla kınıyor, değerli meslekdaşım, başarılı gazeteci, Ali Ekber bey’e de gazetecilik yaşamında başarılar diliyorum.

 9. AHMET ATALIK 6 Nisan 2010 - 13:52 - Yanıtla

  Tarım ve Köyişleri Bakanı sayın Mehdi EKER davet edildiği tüm yerlerdeki etkinliklere programı müsait olduğu sürece katılır. Tek bir yer hariç, Ziraat Mühendisleri Odası etkinliklerine katılmaz! Çünkü sayın Bakan burada gerçeği yansıtmayan hiçbir söylemde bulunamaz, söylerse de doğrusu kendisine hemen aktarılır. İşte bunu bildiğinden de katılmaz. Sizin de tarımdaki doğruları ve yanlışları gayet iyi bir düzeyde bildiğinizin farkında olan sayın Mehdi EKER’in programa katılmayı reddetmesi son derece normal. Üzülmemeli sevinmelisiniz. Aynı durum TV8 televizyonunda da olmuş NTV’nin gösterdiği onurlu duruşu TV8 sergileyememişti! Bu onurlu duruşu sergileyen NTV çalışlanı arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum.

 10. zafer kaya 6 Nisan 2010 - 16:58 - Yanıtla

  hükümetin özellikle
  sıkıyı gördümü medya üzerindeki bu baskısı böyle nereye kadar devam edecek merak ediyorum dogrusu..
  canlı yayında senin karşına çıkmaya korkan tarım bakanını ise bu tavrı dolayısı ile şiddetle kınıyorum..

 11. mehmet uzuğ 7 Nisan 2010 - 09:34 - Yanıtla

  elbette korkacaklar.Çünkü karşılarındaki kişiler gerçekten gazeteci olanlar vede KAPIKULLUğu yapmayan kişilerdirde ondan korkuları.Bilgileri yetmiyordu ama yürekleride yetmiyormuş.Yazık

 12. yaşar duran 7 Nisan 2010 - 04:55 - Yanıtla

  ALİ GARDAŞ BUNLARIN İNSAN İÇİNE ÇIKACAK YÜZÜ KALMADI. AKILLARINCA KARŞILARINDA ÇAKMA GAZETECİLER ÇIKSIN KENDİLERİNİN ÖNCEDEN HAZIRLAYIP VERDİĞİ ILIMLI SORULARI SORSUNLAR.BU ARADA ZATIALLERİ YALAN SÖYLEMEYE DEVAM ETSİN. T.C. TARİHİNDE İLK DEFA BUĞDAY DESTEK PRİMLERİNİ TAKSİDE BAĞLAYAN BİR BAKANLIĞIN SÖYLEYECEK PEK SÖZÜNÜN KALMADIĞINI BİZLER ÇOK İYİ BİLİYORUZ .MAALESEF UZATMALARI OYNUYORLAR. SAYGILARIMLA…

 13. Faruk Aktaş 8 Nisan 2010 - 06:15 - Yanıtla

  üstad,ntv deki proğramınızı izledim,gazetedeki cesur yazınızdan dolayı da tebrik ve teşekkür ediyorum.maalesef “tarımı biz iyi biliyoruz” diyen makamlar hayvancılıkta içinden çıkılamaz bir duruma getirdiler.cesur kaleminizin mürekkebi bol olsun. faruk aktaş,türkiye damızlık sığır yetiştiricileri merkez birliği yön.kur.üyesi.

 14. Sezai Madra 8 Nisan 2010 - 06:19 - Yanıtla

  Ali Ekber Bey,
  Ben programı kızmen izledim , size de yorum yazamadım
  Çünkü Tarım Bakanlı kısmı kaçırdım sadece Vahap Munyar la
  Olan kısmı görebildim diye yorum yapmak anlamsız gelmişti,
  Bugün mailinizi görünce Sayın Bakanımızın teşrif etmediğini
  Öğrenince biraz da şaşırdım doğrusu.
  Her halükarda çiftçinin sesini medyaya taşıdığınız için
  Teşekkürlerimi bir kez daha sunmak istedim.
  Selamlar,
  Saygılar,
  Sezai Madra

 15. Mehmet Uluğtürkan 8 Nisan 2010 - 06:22 - Yanıtla

  Ali Bey,

  Yazılarınızı ilgiyle takip ediyor ve yararlanıyorum. Olası bir Adana programınızda Kanal A TV’de yayınlanan Ekonomi Rehberi’ne sizleri konuk etmek istiyoruz. Adana ve çevresinde özellikle büyük ölçekli tarımcıların ilgiyle izlediği programımızda Tarım Bakanına sormak istediğiniz soruların yanıtlarını Adanalı çiftçilerle birlikte değerlendirebiliriz diye düşünüyorum.

  Saygılarımla

  Mehmet Uluğtürkan
  Refleks Gazetesi
  Genel Yayın Yönetmeni

 16. Nazmi Ilıcalı 8 Nisan 2010 - 06:28 - Yanıtla

  Sayın Ali Ekber YILDIRIM

  04 NİSAN 2010 tarihinde NTV televizyonunda Türk çiftsinin sesi olarak konulara hakim bizleri sorunlarımızın konuşulmasıyla mutlu ettiniz.
  Seninle televizyon başına çıkmayanlar utansın biz seni seviyoruz hatta sırf senin için Dünya gazetesine aboneyiz.
  Dünyada 3000 sözleşmeli çiftçi ile organik tarım yaptıran başka bir proje yoktur. Doğu Anadolu Bölgesi organik tarımı sevdi ve benimsedi.
  Sizinde bildiğiniz gibi Doğu Anadolu bölgesinin en büyük potansiyeli hayvancılıktır. Ancak Doğu Anadolu bölgesi hayvan hastalıklarından Ari bir bölge değildir. Bu amaçla çıtamızı yüksek tutarak Doğu Anadolu bölgesinde organik hayvancılık projesini başlatmış bulunuyoruz. Organik hayvancılığı başarma çabasıyla AB standartlarında hayvancılığı yakalayacağımızı hayvan hastalıklarıyla mücadele edeceğimize inanıyoruz. Ekte projemizi gönderiyoruz görüş ve önerilerinizi bekleriz.
  Nazmi Ilıcalı
  Yönetim Kurulu Başkanı

 17. Özgül Tandoruk 8 Nisan 2010 - 06:31 - Yanıtla

  Ali Bey!

  NTV’deki programda şahaneydiniz. Birikim böyle bir şey işte! Gayet rahat, emin, nettiniz. Programı siz götürdünüz, devamını dilerim.

  Saygılarımla

  Özgül Tandoruk

 18. adil konuk 8 Nisan 2010 - 07:43 - Yanıtla

  ali bey!!
  önce kalemine, sonrada ağzına sağlık.
  işte türkiyenin tarımındaki acı gerçek malesef bu tabloda birdaha ortaya çıkmıştır. yukarıdaki yorumcularında söylediği gibi göğsünüzü gere gere bildiğiniz gerçekleri her ortamda dile getirdiğiniz için bir daha teşekkürler.

 19. celal erdem 9 Nisan 2010 - 01:58 - Yanıtla

  NTV’de gördüm; çok takdir ettim..
  keşke ülkemiz tarımına kafa yoran başkaları da olsa dedim.
  Bakan’ın bile gelemeyişini sizin + hanenize yazdım.
  İyi ki varsınız Ali Ekber Yıldırım..TebriklerCE..
  selam-sevgiCE
  celal erdem

 20. Amaç KESKİN 10 Nisan 2010 - 12:30 - Yanıtla

  Tebrikler!

Tarım: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler