Ziraat mühendisliği…

Bu makalede ele alınan konular hakkında hızlı bir genel bakış.

Ziraat mühendisliği…

14 Ocak 2010

·

Ali Ekber Yıldırım

·

Köşe Yazısı

Güncelleme: Oca 14, 2010

Türkiye Ziraat Mühendisliği 7. Teknik Kongresi’nin açılışına katılmak ve 2009 basın ödülünü almak üzere haftaya Ankara’da girdik.
Ziraat Mühendisleri Odası’nın düzenlediği teknik kongre 5 yılda bir düzenleniyor. İlk kongre 1965 yılında düzenleniyor. İkincisi 1970’te düzenlendikten sonra tam 20 yıl ara veriliyor.
Tarım sektörü için son derece önemli olan ziraat mühendisliği kongreleri 20 yıl neden yapılamıyor?
Bu soruya en iyi yanıtı bugüne kadar yapılan 7 kongrenin tamamına katılan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ veriyor: “ Kongrelerin yapılmaması keyfi bir tutumdan veya beceriksizlikten, parasızlıktan değil. Üzerimizden 12 Mart geçti. Sonra 12 Eylül geçti. Kongreler bu nedenle yapılamadı. Böyle bir dönemde Ziraat Mühendisleri Odası’nı dimdik ayakta tutmak, ziraat mühendisliğinin onurunu korumak mücadelesi ile geçti. Bu başarıda emeği geçenleri kutluyorum.”
Tam 20 yıl aradan sonra, 1990’dan itibaren her 5 yılda bir yapılan teknik kongrelerde geçmiş 5 yılın değerlendirmesi yapılıyor. Üniversiteler, bilim insanları, sektördeki sivil toplum örgütleri, tarımda söz sahibi olanlar, sektörü her yönüyle mercek altına alıyor. Gelecek kuşaklara beş yılın değerlendirmesini içeren önemli bilgiler, belgeler sunuluyor. Bu yönüyle tarımla ilgili herkesin bu kongreden, belgelerden öğrenecekleri var. Özellikle sektörü yakından tanımak ve bilgilenmek isteyenler kongre bildirilerini içeren iki ciltlik kitaptan mutlaka edinmeli.
Pazartesi günü başlayan ve yarın sona erecek olan 7. kongrenin açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker olmak üzere tüm bakanlar davet edildi. Fakat hükümet adına hiç kimse katılmadı. Muhalefet partilerinden ise, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, İzmir Milletvekili Prof. Dr. Oğuz Oyan, Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal katıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nı Bakanlık Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları temsil etti.
Açılış konuşmasını yapan Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Gökhan Günaydın, tarım sektörünün mevcut durumunu ayrıntılı olarak anlattı. Hükümetin tarım politikasına sert eleştiriler getirdi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ise bu eleştirilere yanıt verdi.
Son dönemde bizimde bu sütunda dile getirdiğimiz tarımdaki iki farklı tablo konuşmaların ana gündemini oluşturdu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın penceresinden bakarsanız tarımda hiçbir sorun yok. Bakanlık attığı her adımı “devrim” olarak sunuyor. Fakat, üretim, istihdam, katma değer, dış ticaret rakamlarına bakıldığında ise tarımda ciddi sorunlar olduğu görülüyor.
Tarımın mevcut durumu konusunda en çarpıcı değerlendirmeyi Prof. Dr. Cemal Taluğ yaptı. Türkiye’de çiftçi sayısının hızla arttığını, tarımsal üretimde büyük bir artış olduğunu, çiftçilerin çok mutlu olduğunu, komşularına ürettikleri ürünleri hediye ettiğini söyledikten sonra :” Evet, bunlar Farmville’da yani sanal dünyada oluyor.” dedi.
Bilmeyenler için hatırlatalım, Farmville, sosyal paylaşım ağı Facebook’ta bir çiftçilik oyunu.
Tarımsal Eğitimin başlangıcının 164. yılı olması nedeniyle konuşmaların ana konularından birisini eğitim ve ziraat mühendislerinin durumu oluşturdu.
Verilen bilgilere göre halen Türkiye’de 25 ziraat fakültesi var. Bugüne kadar mezun olan ziraat mühendisi sayısı 90 bin civarında. İşsiz ziraat mühendisinin sayısı ise 10 binden fazla. Son günlerde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 2 bin 500 ziraat mühendisini işe alacağını duyurması önemli bir gelişme olarak değerlendirildi. Pek çok ziraat mühendisi umutlandı.
Kongrenin açılışında Tarım Bakanlığı’nın yeniden yapılanması çerçevesinde adının değiştirilmesi ve 1300 kişilik kadronun kaldırılması eleştirildi. Bu düzenlemenin bakanlıkta hükümetin kadrolaşması amacıyla yapıldığı dile getirildi. Vedat Mirmahmutoğulları’ nın geçmişte sözlü sınavla mühendis istihdam edildiğini, sözlü sınavı bu nedenle kaldırdıklarını, bu dönemde kadrolaşma olmadığını söylemesi salonda büyük tepki gördü.
Usta gazeteci Uğur Dündar, SKY Türk televizyonunda yaptığı “aykırı sorular” programı ile pek çok konunun tartışılmasını sağlayan, edebiyat konusundaki çalışmalarını Yunus Nadi armağanı ile taçlandıran Enver Aysever ile birlikte Ziraat Mühendisleri Odası’nın 2009 basın ödülünü almak bizi onurlandırdı. Bu onuru yaşatan herkese sonsuz teşekkürler.

Bu makale ile ilgili yapılan yorumlar

 1. cemal aydoğdu 14 Ocak 2010 - 02:46 - Yanıtla

  Ödülün hakkettiği kişiyi bulduğuna inanıyorum.Ülkenin dört bir tarafına tarım,dendiğinde koşan ve yazılarıyla katkılar sunan kişiyi tebrik eder, çalışmalarında başarılar dilerim. Ayrıca Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kuruluna isabetli kararlarından ve Teknik Kongre çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi bildiririm.

  CEMAL AYDOĞDU
  Ziraat Mühendisi/MERSİN

 2. tülay ararat 14 Ocak 2010 - 04:51 - Yanıtla

  Ali Ekber beyi kutluyorum :)çocukluğumda “kendi kendine yeten tarım ülkesi” olduğumuzu öğrendim ama büyürken, bu yeterliliğin ortadan kalktığını hissediyordum. ve hayret! basın, tv hiç böyle konlardan bahsetmiyordu. nasıl olduğunu bir türlü anlayamıyordum. işte benim gibi olanlara doğru ve sağlam bir kaynak olduğu için kendisine binlerce kez teşekkür ederim. Allah yar ve yardımcısı olsun.

 3. Ali Şükrü TUNÇEL 14 Ocak 2010 - 10:20 - Yanıtla

  Yirmi yıl Tarım teknik kongresinin yapılamamsını anlamak mümkün değil. Vaktiyle İzmir İktisat Kongresinde geçerliliğini bu gün dahi kabul ettiğimiz tarımsal hedefleri ortaya koyanların koşulları çok mu daha iyiydi. Çiftçisine “Ananı al da git, gözünüzü toprak doyursun diyenlere inat, her yıl daha büyük bir coşku ve heyecanla yapılmalı bu kongreler. Nüfusumuzun büyük bir çoğunluğu tarımla uğraşmakta iken neden Toprak ve Tarım reformunu gerçekleştiremiyoruz, neden tarım ürünleri dış ticaretinde açığımız yıldan yıla büyüyerek artıyor, bunların teknik kongrelerde tartışılması gerekmiyor mu? Nohutu mercimeği fasülyeyi Kanadadan, sütü peyniri Holladadan alacağız bu saçma gidişi anlamak mümkün değil. Çiftçimiz üretici olmaktan çıkarılmış tüketici olmuş, bu tehlikeli gidişin sonu nereye varır lütfen düşünelim. Üzerinde yaşamakta olduğumuz coğrafyada Tahitide olduğu gibi bırakın köle olarak yaşamayı, bize hayat hakkı bile tanımaz Emperyalist devletler. Hiç gözümüzün yaşına bakmaz, bizi Anadoludan, yıllarca önce geldiğimiz Asyanın bozkırlarına sürerler. Bir an önce tarımımızı ve tarımsal sanayimizi hak ettiği seviyeye yükseltmek zorundayız. Bu görev, tüm ziraat mühendislerinin bir Vatan borcudur.

 4. adil 15 Ocak 2010 - 07:05 - Yanıtla

  Kazandığınız ödülü gerçekten hak ettiğinize bende inanıyorum, sizi tebrik ediyorum. konuyla daha derinden yada yüzeysel olarak ilgilenen herkesi tarım dünyası çatısı altında birleştirebilmekte ayrı bir güzellik olsa gerek.

  Tarım bakanlığını temsilen sadece müsteşar makamındaki personelinin bu toplantıya katılması belirttiğiniz gibi 2 farklı tablo durumuna işaret etmez. bal gibi olayın ve gidişatın farkında olduklarını ama bunları çözemedikleri için yok yeni yapılanma yok yeni kadrolar açma vs. yollarına gittiklerini göstermektedir.
  Bu yanlışları sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve üniversitelerden görüş alarak ve bu görüşleride akıl süzgecinden geçirerek bertaraf edebilirler. kapalı kapılar arkasında, bakanlığın kendi personelinin bile haberi olmadan birşeyleri topyekün değiştirmek yada geçmişte yapılmış doğru ve tutarlı işleri devam ettirmemek yönünde kararlar almak konuyla hiç ilgisi olmayan birisi için bile “niyet bozukluğu” olarak algılanacaktır.
  Tarım; politikacılara teslim edilememesi gereken çok değerli ve stratejik bir unsurdur. işleyişi ve düzeni bozmak çok kolaydır ama bozulanı düzeltmeye şu anda yaşayan kimsenin ömrü yetmez.
  isteyen davosa gitmesin ama bu kongreye haberi olduğu halde katılmamak yada katılması için bakanlarını görevlendirmemek onu bırakın bakanlık koltuğunda (bugünlük) oturanların bu toplantıya katılmam lazım demesi gerekmezmi?herkes üzerine düşen görevleri yerine getirmeye mecburdur. herkes görevini yaparsa tarımda düzelir ülkemizde yaşanılası güzelliğine yeniden kavuşur.

 5. adnan cengiz 15 Ocak 2010 - 09:10 - Yanıtla

  bir oda üyesi olarak ödül verilecek kişileri belirleme sürecine dahil edilmemiş olmak beni üzdü ve bu sebepten dolayı ödül almış kimseler hak etmiş veya etmemiş bence ödülü oda camiasından değil yönetimdeki arkadaşların şahsından almış oldu.

Tarım: İlişkili Diğer Makaleler

En Son Yayınlanan Makaleler